MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Fortuna na zabytki

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 27 lipca 2007, 0:00
Autor: ROB
Fot. Jelonka.com ROB
Są pieniądze na remont m.in. kościoła św. Erazma i Pankracego oraz Baszty Grodzkiej.

– Ponad pół miliona złotych przeznaczyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla jednostek z naszego regionu – poinformowała w piątek Marzena Machałek, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

Najwięcej, bo aż 300 tysięcy złotych, otrzyma parafia św. Erazma i Pankracego na remont dachu. Sto tysięcy złotych dostanie Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia, także na remonty.
Lepsze czasy nadejdą też dla sypiącej się Baszty Grodzkiej. Na zabezpieczenie tego zabytku ministerstwo dało 42 tysiące złotych.

Pieniądze przeznaczono też na inne zadania: Muzeum Karkonoskie otrzymało ponad 62 tysiące złotych nowy samochód a teatr jeleniogórski – 15 tysięcy złotych na zakup sprzętu akustycznego.

Dofinansowany będzie też remont kościoła w Kamiennej Górze (120 tysięcy złotych), rodzinnej miejscowości posłanki Machałek.
– Będę zabiegała także o pieniądze na remont kościoła w Chełmsku Śląskim – podkreśliła parlamentarzystka.

Dotacja z ministerstwa to nie jedyne pieniądze, jakie otrzymała parafia św. Erazma i Pankracego. Kilka miesięcy temu radni sejmiku województwa przeznaczyli 250 tysięcy złotych na remont dachu świątyni, 65 tysięcy złotych – miasto Jelenia Góra oraz 44 tysiące złotych – Fundacja Polska Miedź. Ogółem na remont dachu zebrano blisko 650 tysięcy złotych, czyli dokładnie tyle, ile potrzeba do wykonania inwestycji.

<b> PiS nie boi się wyborów? </b>
&#8211; Przedterminowe wybory powinny być ostatecznością &#8211; powiedziała posłanka Marzena Machałek, zapytana na dzisiejeszej konferencji prasowej o sytuację polityczną w kraju. - Prawo i Sprawiedliwość stosuje zasady dobrego rządzenia i od nich nie odstąpi. Wszystko będzie zależało od naszych koalicjantów a ściślej od tego, jak będą oni głosować. Jeśli przed każdym ważnym głosowaniem mają odbywać się targi, to lepiej, żeby doszło do wcześniejszych wyborów. Jestem do nich przygotowana.

Ogłoszenia

Czytaj również

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Najcenniejsze kurioza w cieplickim muzeum

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~marl 27-07-2007 14:36
Tytuł mocno prowokacyjny – jak ktoś się orientuje w cenach artykułów i usług budowlanych to wie że takie śmieszne kwoty nie wystarczą na coś sensownego, ale dobre i to. A ta posłanaka – to widać że od PIS–iorów – niesympatyczna, jak większość w tej porąbanej formacji.
~góral 27-07-2007 14:56
650 tysięcy to nie cała kwota, bo na remont potrzeba 700 tysięcy.
~matematyk 27-07-2007 15:56
no to przecież prawie cała. Co to jest 50 tysięcy złotych
~Zbyszek 27-07-2007 15:59
Przestać pisać głupoty ,,góral,, 700 to ci wystarczy, a na rusztowanie to już zbraknie? Najpierw trzeba zrobić kosztorys ofertowy na podstawie kosztorysu inwestorskiego. I dopiero wyjdzie kwota. Tu nie wylicza się kwoty z ,,sufitu,, tylko ,,garażowce,, mają taki sposób wyliczania ile im się należy, a później płacz – bo za mało wyliczyłem.
~góral 27-07-2007 17:59
Zbyszek jak chcesz pisać prawdę,to zapytaj się proboszcza tej parafii lub radnych, bo oni znają kwotę , która jest potrzebna na remont i to jest te 700 tysięcy.Może jednak zejdź z sufitu tego garażu,bo bujasz w obłokach!Następnym razem jak będziesz chciał coś napisać , to najpierw to sprawdź!
~behciu 27-07-2007 20:30
770 tys na kościółki, 119 dla reszty hołoty. Fajno A gdzie tacowe i za wynajm budynku gdzie dawno temu uczono religii
~parafianka 27-07-2007 21:53
Po co te fochy!! Za mało 250 tysięcy?. W ramach tej kwoty można zrobić dużo, tylko czeba mniej gadać i zabrać się do roboty. Na remont dachu kościoła napewno wystarczy. Dużo jeleniogórzan ma wielki sentyment do tego kościoła, byli tam chrzczeni, brali komunię, czy ślub. Więc po co te dyrdymały!!! Wstyd!!
~góral 28-07-2007 9:57
Chyba nikt z was nie robił nigdy remontu.Ten kościól to nie mały domek,ale potężna budowla. Pieniądze z tacowego i za wynajem to niewielka kwota, z której trzeba opłacić rachunki. To jest obiekt zabytkowy i trzeba go remontować pod nadzorem konserwatorskim i z użyciem odpowiednich materiałów i technologii. Ludzie mogą mieć sentyment, ale jak na razie z tego "sentymentu" uzbierano tylko ok. 3 tysiące.250 tysięcy to dobry początek, ale lepiej mieć większość kwoty już przed przystąpieniem do robót, bo jeżeli wykonawca nie dostanie pieniędzy zostawi rozgrzebany dziurawy dach i pójdzie pracować tam, gdzie problemu z pieniędzmi nie będzie.
~jg 28-07-2007 10:54
Akcja wyborcza PiS–iorów rozpoczęta. Wiadomo jaki mają elektorat – posłuszny słowom ojca dyrektora.
~góral do "jg" 28-07-2007 12:04
Jeżeli Twoje słowa były skierowane do mnie, to się ostro pomyliłeś!!!Do moherów mam tak daleko, jak na księżyc a pisze o tym kościele i pieniądzach, bo denerwują mnie komentarze ludzi,którzy niewiele wiedzą na ten temat a komentują i wprowadzają innych w błąd!Akurat w takich kwestiach,jak remonty obiektów zabytkowych nie powinno się wplatać polityki, bo to niczemu nie służy.
~Odp. Zbyszek 28-07-2007 12:49
Góral ty jesteś jakiś narwany facet – Po pierwsze stawki robocizny wzrosły o 100% w stosunku do roku 2006 ( obecnie minimum w budownictwie jest 15zł netto, a było w zeszły roku 7zł) materiały też poszły do góry, i może sie okazać, że ta kwota to jest za mała na remont tego kościoła. Nie wiem czy wiesz co to jest kosztorys ofertowy, a co to jest kosztorys inwestorski, albo co to kosztorys powykonawczy. Nie jeden inwestor już w tym roku musiał robić korekty umów, bo sie okazywało, że kwoty wyliczone były za małe. Na tym polega ekonomia wyliczona z kosztorysu, a nie z sufitu.
~Teraz Polska 28-07-2007 13:08
...widze , ze redakcyja uparta oj uparta....
~Czeski zart –dobre 28-07-2007 13:25
##Wesolego czytania## *––––Pět věcí, které by muž udělal, kdyby se probudil s vagínou: 1–Okamžitě by vyrazil na nákup okurky, případně lilku. 2–Sedl by si na bobek a s malým zrcátkem by si vyhrál nejméně hodinu. 3–Nechal by se sbalit v baru během několika minut a konečně by si jednou pořádně užil. 4–Měl by přitom nepřetržitý orgasmus a stále by dychtil po dalším s...xu, aniž by se mu chtělo hned po večerních zprávách a dvou pivech spát. 5–Konečně by našel ten zatracený bod G. *–––––Pět věcí, které by udělala žena, kdyby se probudila s penisem: 1–Uvědomila by si, co je tak super na honění si pinďoura. 2–Čurala by vestoje, a přitom zasvěceně zdrbla novou kolegyni s dívkou močící hned vedle. 3–Okamžitě by vzala ze svého šití metr a pořádně by si ho změřila. 4–Zkusila by na veřejnosti, jak je to těžké být nenápadná, když si ho musí narovnat v kalhotách. 5–Skákala by divoce během erekce nahá nahoru a dolů, aby zjistila, jestli je to tak legrační, jak to vypadá.
~sara 28-07-2007 13:58
Ciekawe kiedy zacznie sie ten remont??? Zgadzam sie z parafianką.
~CBS 28-07-2007 14:53
Ta PIS–iorka z pierwszej foty niezla jest .
~niezla jest ??!! 28-07-2007 16:06
czlowieku chyba nie patrzymy na to samo zdjecie juz na pierwszy rzut okiem widac ze to wredne babsko , no chyba ze tobie jakies inne zdjecie sie wyswietla, to sory
~Warto inwestowac ale w Bokieja! 28-07-2007 22:19
A może bardzo bogaty Kościół kat. dorzucił by trochę pieniedzy! A nie tylko kombinował jak wyrwac państwowe pieniądze na swoje potrzeby. Bogactwo duchowe i materialne Kościoła zobowiązuje go także do działań na rzecz miejsc, które wykorzystuje do pomnażania swoich dóbr. Niestety mamy tylko jednego księdza w Jeleniej Górze, z którego powinniśmy byc bardzo dumni. To ksiądz Bokiej. Drugiego Bokieja nie widzę i chyba długo nie zobaczymy. W kościół księdza Bokieja warto inwestowac.
~pisarz 29-07-2007 14:05
Ksiądz Bokiej ma bardzo szerokie znajomości i potrafi sobie zorganizować fundusze na inwestycje.W "Garnizonie"już bardzo dużo zostało zrobione a Erazm wymaga jeszcze wielu remontów.Warto przypomnieć,że jest to najstarszy obiekt zabytkowy w naszym mieście klasy "0".W Jeleniej Górze jest wielu księży z których możemy być dumni a nie tylko z Bokieja.
~bechciu 3-08-2007 21:14
Własnie, właśnie niech kosciół zainwestuje troche swojego. wrescie to ta instytucja tłucze kase a nie panstwo. Wszyscy bysmy tak chcieli niepłacić podatków i dostawać datki

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jubileuszowy bieg w Szklarskiej Porębie

Czytelniczka: drogo i brudno

Stalowe rumaki w Karpaczu

Porównaj ceny z Jelonką.com

KSWiK odpowiedziało na zarzuty byłego wykonawcy  

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
301
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
5%