MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Fortuna na przyrodę dla KPN

Wiadomości: KARKONOSZE
Czwartek, 25 czerwca 2009, 7:47
Aktualizacja: Sobota, 27 czerwca 2009, 16:30
Autor: Ania
Fot. Ania
Prawie dziesięć milionów złotych przyznano Karkonoskiemu Parkowi Narodowemu na realizację dwóch projektów, których inauguracja odbyła się wczoraj w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej KPN w Szklarskiej Porębie. Dzięki nim mało odporne świerki będą sukcesywnie zastępowane bukami. Polepszy się też stan szlaków w górach.

Środki zostały pozyskane z Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych. Zebrani goście, wśród których znaleźli się przedstawiciele lokalnych samorządów, GOPR-u oraz Lasów Państwowych, dowiedzieli się, w jaki sposób można pozyskać fundusze na realizację przedsięwzięć związanych z przyrodą.

Projekt „małej infrastruktury turystycznej” uzyskał pierwsze miejsce w rankingu Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych. Jego realizacja wyniesie ponad 3 miliony złotych. 15 procent to środki własne z Ministerstwo Środowiska. W jego ramach zostanie wyremontowane prawie 10 km szlaku z Mokrej Przełęczy na zachodzie do Petrovki na wschodzie poprzez Śnieżne Kotły i Kocioł Jagniątkowski.

– Jednym ze statutowych obowiązków parku jest jego udostępnianie i pokazywanie ludziom. Stan szlaków nie był zadawalający, dlatego też staramy się go zmienić. W ubiegłym roku wyremontowaliśmy 8 km w Karpaczu, a teraz przyszedł czas na kolejny. Został on wybrany z wielu względów. Po pierwsze wymagał naprawy stanu nawierzchni, po drugie przebiega przez bardzo cenne dla nas ekosystemy. Poza tym jest to bardzo piękna trasa, którą warto zobaczyć. Zależy nam więc na zapewnieniu turystom bezpieczeństwa – mówi Michał Makowski, główny specjalista ds. udostępniania parku, który jest bezpośrednio zaangażowany w realizację projektu.

Drugie przedsięwzięcie dotyczy „kompleksowej ochrony ekosystemów leśnych”. Głównym celem jest przywrócenie pierwotnego charakteru lasu. Obecnie bowiem na terenie KPN rośnie głównie świerk, a powinien buk. Realizacja tego projektu jest więc swego rodzaju inicjacją przekształceń, które potrwają kilkaset lat. Będzie kosztował ponad sześć milionów złotych. Uwzględniono w nim także siedliska wielu zwierząt na terenie KPN m. in. cietrzewia, sóweczki, nietoperza i innych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wieża widokowa na Czerniawskiej Kopie  

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~mysliwy 25-06-2009 9:57
faja idea,jak bedzie wiecej buczyny to zwierzakow tez,dziki uwielbiaja buczyne
piipi 25-06-2009 11:32
~Dawniej ..to buki byly "ozdoba" tych gor,ale Niemcy dokonali smutnej dewastacji tych cennych drzew !.~DOBRZE,ze one znowu powroca ! Szlachetny odporny na wiatry i choroby ..BUK ! Szkoda ..tylko,ze on tak dlugo rosnie.
piipi 25-06-2009 14:41
~MYSLIWY .. *kocham rowniez buczyne w lasku podjadac ! Myslisz,ze jestem .. zwierzaczkiem ?
~czarna reka 25-06-2009 17:48
to sie uciesza muflony

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Skatepark za frekwencję?

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
709
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%