MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Fortuna na powiatowe brudy

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Wtorek, 7 września 2010, 7:18
Aktualizacja: 12:07
Autor: Angela
Fot. Angela
Budowa dwóch sektorów składowania odpadów, instalacji ujmowania, przesyłu i zagospodarowania gazu składowiskowego, elektronicznej wagi pomostowej, linii sortowania odpadów czy zakup maszyn i urządzeń – to wszystko w ramach rozbudowy wysypiska śmieci w Ściegnach Kostrzycy, które zostanie zmodernizowane za 17 milionów złotych.

– Spodziewaliśmy się tego dofinansowania i bardzo się z niego cieszymy. Ta inwestycja dotyczy bowiem nie tylko gmin zrzeszonych w Związku Gmin Karkonoskich, ale również całego powiatu. Szacujemy, że obecnie rozbudowane Centrum obsługiwać będzie teren zamieszkany przez 133 tys. osób. W Karkonoskie Centrum Gospodarki Odpadami w Ścięgnach – Kostrzycy włożyliśmy już około 25 mln zł. Kolejne 17 mln zł wykorzystamy do 2012 roku, ale do pełnego wyposażenia centrum potrzebne jest jeszcze 50 – 60 mln zł – mówi Witold Szczudłowski, dyrektor placówki.

Przepisy i wymogi dotyczące gospodarki odpadami zmieniają się tak dynamicznie, że konieczna jest ciągła rozbudowa i unowocześnienia miejsc przeznaczonych segregacji i składowania odpadów. Pierwsze przetargi na realizację tego zadania zostaną ogłoszone jeszcze w tym miesiącu

Rozbudowa wysypiska obejmie m.in. budowę 3 i 4 sektora składowania odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne. Znajdą się one na terenie położonym na północ od zamkniętej, zrekultywowanej kwatery składowiska na terenie o powierzchni około 3,7 ha.

Przebudowana zostanie też sieć kanalizacyjna od przelewu z istniejącego zbiornika retencyjnego do istniejącej kanalizacji na terenie Karkonoskiego Centrum Gospodarki Odpadami. W ramach prac zaprojektowano kanał grawitacyjny o długości 215 m. Projekt zakłada też budowę instalacji ujmowania, przesyłu i zagospodarowania gazu składowiskowego, co umożliwi odzysk, zarówno energii elektrycznej, jak i energii cieplnej na potrzeby centrum. W strefie wjazdowej do centrum umiejscowiona będzie również nowa waga pomostowa.

Zadanie obejmuję też rozbudowę zasobni zmieszanych odpadów komunalnych. Wybudowana zostanie też linia sortowania odpadów po sicie bębnowym. W tym celu powstanie trybuna sortownicza z sześcioma stanowiskami wyposażona w instalację grzewczą, wentylacyjną i oświetleniową. Sita i prasy zostaną doposażone w system odpylania powietrza pochłaniającego pył wytworzony w trakcie procesu. Projekt przewiduje również zakup maszyn i urządzeń tj. : kompaktora, samochodu wielofunkcyjnego, żurawia, dwóch ładowarek teleskopowych , dwóch wózków widłowych, ciągnika z przyczepą oraz 400 sztuk pojemników do segregacji odpadów o pojemności 2,5 m3.

Zadanie w 85 procentach zostało dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 – 2013 w ramach Działania 4.1 „Gospodarka odpadami”. Pozostała kwota pochodzi ze środków własnych Związku Gmin Karkonoskich.

Ogłoszenia

Czytaj również

Bilety MZK też podrożeją?

Jelenia Góra na Głównym Szlaku Sudeckim

Świetne półkolonie

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~jjjjjj 7-09-2010 7:45
Amon, chyba awansujesz?
~... 7-09-2010 12:34
Identyczne fotki wczoraj wysłałam pani Angeli...prosto z archiwum ZGK....
~ZABOBRZANIN 7-09-2010 21:30
A jakies podwyżki się szykują ? Coś za tanio jak na razie od dłuższego czasu. Ludziska po lasach smieci wożą, a nie na wysyp ! A będą jakieś wysiedlenia ? Tak przy śmieciach mieszkać nie za wesoło !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Efektowne zakończenie Mud Party

Zamknięte szlaki w Rudawach Janowickich

Bus był zepsuty?

Wyniki matur w Jeleniej Górze

37. MFTU rozpoczęty!

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
580
Tak
21%
Nie
76%
Nie mam zdania
3%