MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Fortuna na powiatowe brudy

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Wtorek, 7 września 2010, 7:18
Aktualizacja: 12:07
Autor: Angela
Fot. Angela
Budowa dwóch sektorów składowania odpadów, instalacji ujmowania, przesyłu i zagospodarowania gazu składowiskowego, elektronicznej wagi pomostowej, linii sortowania odpadów czy zakup maszyn i urządzeń – to wszystko w ramach rozbudowy wysypiska śmieci w Ściegnach Kostrzycy, które zostanie zmodernizowane za 17 milionów złotych.

– Spodziewaliśmy się tego dofinansowania i bardzo się z niego cieszymy. Ta inwestycja dotyczy bowiem nie tylko gmin zrzeszonych w Związku Gmin Karkonoskich, ale również całego powiatu. Szacujemy, że obecnie rozbudowane Centrum obsługiwać będzie teren zamieszkany przez 133 tys. osób. W Karkonoskie Centrum Gospodarki Odpadami w Ścięgnach – Kostrzycy włożyliśmy już około 25 mln zł. Kolejne 17 mln zł wykorzystamy do 2012 roku, ale do pełnego wyposażenia centrum potrzebne jest jeszcze 50 – 60 mln zł – mówi Witold Szczudłowski, dyrektor placówki.

Przepisy i wymogi dotyczące gospodarki odpadami zmieniają się tak dynamicznie, że konieczna jest ciągła rozbudowa i unowocześnienia miejsc przeznaczonych segregacji i składowania odpadów. Pierwsze przetargi na realizację tego zadania zostaną ogłoszone jeszcze w tym miesiącu

Rozbudowa wysypiska obejmie m.in. budowę 3 i 4 sektora składowania odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne. Znajdą się one na terenie położonym na północ od zamkniętej, zrekultywowanej kwatery składowiska na terenie o powierzchni około 3,7 ha.

Przebudowana zostanie też sieć kanalizacyjna od przelewu z istniejącego zbiornika retencyjnego do istniejącej kanalizacji na terenie Karkonoskiego Centrum Gospodarki Odpadami. W ramach prac zaprojektowano kanał grawitacyjny o długości 215 m. Projekt zakłada też budowę instalacji ujmowania, przesyłu i zagospodarowania gazu składowiskowego, co umożliwi odzysk, zarówno energii elektrycznej, jak i energii cieplnej na potrzeby centrum. W strefie wjazdowej do centrum umiejscowiona będzie również nowa waga pomostowa.

Zadanie obejmuję też rozbudowę zasobni zmieszanych odpadów komunalnych. Wybudowana zostanie też linia sortowania odpadów po sicie bębnowym. W tym celu powstanie trybuna sortownicza z sześcioma stanowiskami wyposażona w instalację grzewczą, wentylacyjną i oświetleniową. Sita i prasy zostaną doposażone w system odpylania powietrza pochłaniającego pył wytworzony w trakcie procesu. Projekt przewiduje również zakup maszyn i urządzeń tj. : kompaktora, samochodu wielofunkcyjnego, żurawia, dwóch ładowarek teleskopowych , dwóch wózków widłowych, ciągnika z przyczepą oraz 400 sztuk pojemników do segregacji odpadów o pojemności 2,5 m3.

Zadanie w 85 procentach zostało dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 – 2013 w ramach Działania 4.1 „Gospodarka odpadami”. Pozostała kwota pochodzi ze środków własnych Związku Gmin Karkonoskich.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kiermasz świąteczny u "Krasnala Hałabały"

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Karpacz rezygnuje z fajerwerków

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~jjjjjj 7-09-2010 7:45
Amon, chyba awansujesz?
~... 7-09-2010 12:34
Identyczne fotki wczoraj wysłałam pani Angeli...prosto z archiwum ZGK....
~ZABOBRZANIN 7-09-2010 21:30
A jakies podwyżki się szykują ? Coś za tanio jak na razie od dłuższego czasu. Ludziska po lasach smieci wożą, a nie na wysyp ! A będą jakieś wysiedlenia ? Tak przy śmieciach mieszkać nie za wesoło !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Od piątku Jarmark Bożonarodzeniowy

Monitornig pomoże?

Betlejemskie światełko pokoju dla jeleniogórzan

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Areszt za oszustwa

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
990
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%