MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 6 sierpnia
im. Jakuba, Sławy

Fortuna dla środowiska

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 18 października 2009, 8:10
Aktualizacja: Poniedziałek, 19 października 2009, 8:08
Autor: Angela
Czy rejon kanału Młynówka doczeka się w końcu zagospodarowania dzięki środkom proekologicznym?
Fot. TEJO
O wielomilionowe dotacje przeznaczone na inwestycje proekologiczne ubiegać się będą firmy i samorządy w regionie jeleniogórskim. Wsparcie przeznaczone zostanie, między innymi, na odnawialne źródła energii. Decyzyjne stanowisko zachowa także Bogumiła Turzańska–Chrobak, odwołana wiceprezes zarządu funduszu ochrony środowiska, w obronie której wystąpiły władze miasta i województwa.

O tym debatowano na konferencji Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do stolicy Karkonoszy przybył Marek Mielczarek, prezes zarządu funduszu, Bogumiła Turzańska-Chrobak, oficjalnie przedstawiona jako pełnomocnik, Jerzy Pokój, przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz Marcin Zawiła, poseł na Sejm. Zabrakło natomiast zapowiadanego Jerzego Łużniaka, wicemarszałka województwa dolnośląskiego.

Podczas konferencji w dobrych humorach podsumowano dotychczasową działalność WFOŚiGW. Przedstawiono też możliwości pozyskania wielomilionowych dotacji przez samorządy w regionie jeleniogórskim. Mówiono o tym, że jeleniogórskie spółki komunalne startują z sukcesami w konkursach do unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Za zdobyte wielomilionowe dotacje wybudują nowoczesne oczyszczalnie ścieków, kanalizacje i wodociągi.

Z regionu jeleniogórskiego do programu włączyły się cztery instytucje. Jedna z nich jest Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Wodnik sp. z o.o. z Jeleniej Góry, która czeka na ocenę merytoryczną drugiego stopnia. Projekt opiewa na 120 mln złotych, a przyznanie pieniędzy umożliwi skanalizowanie Jeleniej Góry w 100 procentach.

Druga z nich, Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. z Mysłakowic, przygotowuje wniosek. Pozostałe to: Międzygminna Spółka Wodno-Kanalizacyjna Suplaz z Sulikowa, gdzie już zawarto umowę o dofinansowanie oraz Hydro-Tech z Nowogrodźca, której wniosek jest w ocenie merytorycznej. Wartość tych czterech projektów to 347,7 mln zł. Spółki wnioskują łącznie o dofinansowanie z UE w wysokości 187,4 mln zł. Wkład krajowy wyniesie 160,3 mln zł.

Mówiono również o tym, że do roku 2013 do Polski trafi pięć miliardów euro na proekologiczne inwestycje z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Część z tych środków ma pomóc w wybudowaniu nowych oczyszczalni ścieków czy wodociągów, również w naszym regionie. O wielkości wsparcia zadecydują jednak konkursy. Już od 16 do 30 listopada będzie można składać wnioski w szóstym naborze wniosków. Tym razem na cały kraj jest przeznaczona kwota w wysokości 350 mln euro. Umożliwi ona m.in. dofinansowanie projektów z gospodarki wodno-ściekowej i odpadami.
Dolnośląskie wnioski o wartości do 25 milionów euro należy składać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. WFOŚiGW udziela beneficjentom wsparcia, m.in. w postaci pożyczek.

– To bardzo ważne, gdyż UE nie przyznaje dotacji, jeżeli beneficjent nie wykaże wkładu własnego na realizację projektu. Fundusz uczestniczy w procedurze konkursowej, dokonując oceny formalnej i merytorycznej. Monitoruje i pomaga podczas przygotowania projektów, rozlicza i nadzoruje realizację inwestycji – mówi prezes Marek Mielczarek.
Wnioski powyżej 25 milionów euro obsługuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Poruszono również kwestię dotyczącą nowego projektu, 35 milionów złotych dla Dolnego Śląska na elektrownie wodne, geotermię i solary. Jeszcze w listopadzie tego roku wrocławski oddział funduszu ma pozyskać kilkadziesiąt milionów złotych na dofinansowanie projektów z zakresu Odnawialnych Źródeł Energii. To wsparcie umożliwi dolnośląskim przedsiębiorcom i samorządom realizację nowych proekologicznych przedsięwzięć, m.in. budowę małych elektrowni wodnych i instalacji solarnych.

Środki na dofinansowanie tych projektów będą mogły być przeznaczone m.in. na: wytwarzanie energii cieplnej przy użyciu biomasy i biogazu, elektrownie wodne o mocy poniżej 5 MW, pompy ciepła czy systemy wykorzystania energii słonecznej. Minimalny koszt przedsięwzięcia to 1 mln złotych, maksymalny – 10 mln złotych. Niskoprocentowa pożyczka sfinansuje do 75 procent kosztów inwestycji. Konkurs zostanie ogłoszony przez fundusz w pierwszym kwartale 2010 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wrzuć nakrętki – dla dzieci

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Stalowe rumaki w Karpaczu

Komentarze (9) Dodaj komentarz

piipi 18-10-2009 9:50
~CUDOWNIE .. Matka Natura kocha człowieka i odpłaci nam DOBREM ...za tą troskę o jej przetrwanie !
~co wy na to 18-10-2009 10:52
Największe pieniądze możemy przeznaczać na projekty i działalność pro ekologiczną, a efekty będą marne jeżeli nie zmienimy świadomości społeczeństwa. Ludzie wyrzucają śmieci do przydrożnych rowów, eternit który zdejmą z dachu wywożą do lasu, w piecach oprócz węgla który strasznie dymi spalają wszystkie śmieci łącznie z butelkami plastykowymi i starymi oponami. Wielu mieszkańców ma szamba z których odpływy są do rowów melioracyjnych lub wprost do rzeki. Pompy ciepła czy instalacje solarne montują nieliczni. Powód straszne koszty dla wielu nieosiągalne. Może Panowie włodarze naszej gminy pomyślą o dofinansowaniu takich instalacji również dla domów jak to niektóre gminy już zrobiły jednorodzinnych. Budowanie elektrowni wodnych z pieniędzy gminy i oddanie do dyspozycji energetyki , która będzie nas łupiła,to chyba nie za dobry pomysł. Lepiej dofinansować instalacje indywidualne mieszkańców gminy.
~PL 18-10-2009 11:56
Ładnie ale co z setkami dymiących kominów w domach . Przecież powietrze w jeleniej Górze często przypomina Górny Śląsk a nie kurort. Gdzie wsparcie dla indywidualnych inwstorów , którzy chcą zainstalować solary czy pompy ciepła. Przecież teraz gdy \"Kowalski\" zmieni kocioł węglowy na gazowy otrzyma 500zł , a gdy wymieni na pompć eipął czy solar nie otrzyma nic - aż wstyd ,że coś takiego uchwalili radni.
~Po co 18-10-2009 13:23
Takie miernoty jak piipi zabierają głos w sprawach dla nich abstrakcyjnych. Nic w tym CUDOWNEGO ani DOBREGO
~greg1 18-10-2009 15:27
Jeżeli chodzi o firmy, które mogą ubiegać się o te dofinansowanie, to ich lista została już wytypowana. Pewnie przez przypadek są to głównie firmy związane z jedną partią polityczną. A czy przy okazji pan Pokój powiedział może, za co został odwołany pan Schetyna? Bo ta informacja byłaby niezwykle cenna dla Dolnoślązaków.
~ja i ja 18-10-2009 16:12
W pelni zgadzam sie z przdmowcami. Zgadzam sie i popieram calym soba rowniez z tym,ze (wlasciwie to przede wszystkim) powinny byc refundacje, badz dofinansowania na zapotrzebowanie indywidualne dla domow i wspolnot mieszkaniowych na solary, wiatraki lub inne. Zgadzam sie rowniez z tym, ze przydaloby sie zrobic cos dla zwiekszenia swiadomosci ludzi, ze o przyrode trzeba dbac i uswiadomic w jaki sposob. A zmotywowac ww pomyslami.. Jezeli uzyskalibysmy pozytywna kombinacje tych pomyslow wtedy mozemy mowic o na prawde duzym kroku w ochronie srodowiska. Zgodzicie sie ze mna? Pozdrawiam serdecznie!
~ja i ja 18-10-2009 16:15
A tak na marginesie dodam, ze ogromnie mnie ciesza komentarze takie jak " | ~co wy na to |" oraz " | ~PL |" Jak widac swiadomosc ogolu sie zwieksza, Na prawde milo. Pozdrawiam!
jgajewski 18-10-2009 18:04
Drodzy Państwo ! Również zgadzam sie z przedmówcami ! A w szczególności z ja i ja 16.22 ! Należy wspierać /przede wszystkim /, inicjatywy lokalne, przedsiębiorczych ludzi ! Bowiem samorządy są w stanie roztrwonić każde pieniądze z dotacji Unijnych !!! Przykładem jest " REMONT " ulic w Jeleniej Górze w/g programu INTERREG III A !!!! Jak ONE zostały " WYREMONTOWANE " , to wszyscy użytkownicy widzą !!!! Z tego programu, najlepiej żyło się FIRMOM DROGOWYM !!!! A jaskrawym przykładem wyrzucania pieniędzy w glebę, jest chociażby ulica LUBAŃSKA , czy KARKONOSKA !!! Tam wszystko już się ROZWALA !!!! Czy tak jest wszędzie ???? Otóż NIE !!! Widziałem ostanio wiele małych miasteczek w Kraju /na pomorzu szczególnie/, gdzie realizacja robót drogowych i programów z zakresu Ochrony Środowiska, jest wręcz WZOROWA ! Kiedy pytałem miejscowych, JAKA PARTIA U WAS RZĄDZI - odpowiadali ŻADNA !!!! Nasz burmistrz jest BEZPARTYJNY i my go wybieramy trzeci raz !!!! Czy zatem bezpartyjność jest receptą na gospodarność ???? Trudno powiedzieć. Ale coś JEST NA RZECZY !!!!! Pozdrawiam: Józef Gajewski .....
dolnoślązak 18-10-2009 20:54
To pomyślna wiadomość. Część tych środków proponuję przyznać Kopalni POL-SKAL w Rudawskim Parku Krajobrazowym oraz urzędnikom, którzy zezwolili na jej uruchomienie. Nagroda za szczególne zasługi na rzecz ochrony środowiska w Kotlinie Jeleniogórskiej. Cieplutkie pozdrowienia dla Wójta "aby do emerytury" Gminy Mysłakowice.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Porozumienie dla rozwoju turystyki w regionie  

Śmierć na żwirowni

Budowa łącznika rozpoczęta

Czas na remont ulicy Ogińskiego!

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
955
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%