MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Fortuna dla instrumentu

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 31 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 31 maja 2006, 10:17
Autor: Komar
Fot. Komar
Ponad 150 tysięcy złotych od ministra kultury i dziedzictwa narodowego dostała parafia rzymsko-katolicka pod wezwaniem św. Marcina w Sobieszowie. Cel: remont zabytkowych organów.

Barokowy instrument, zbudowany w połowie XVIII wieku przez pochodzącego z Wlenia organomistrza Johanna Meinerta odznacza się pięknym i bogatym brzmieniem.

Organy były przez ponad 250 lat używane bez poważniejszych napraw czy modernizacji. Jednak po roku 1945 nie były należycie konserwowane. Teraz wymagają przywrócenia do stanu pełnej używalności.

Firma, która wygra przetarg na remont organów, będzie miała rzadką okazję przywrócić oryginalne, barokowe brzmienie. Większość instrumentów była bowiem przerabiana w wieku XIX i XX.

Ciekawostką jest, że miechy organów są napędzane silnikiem elektrycznym, zamontowanym w XIX wieku zaraz po doprowadzeniu elektryczności do ówczesnego Hermsdorfu.
Wcześniej organowe miechy „napędzane” były siłą mięśni parafian.
Silnik ten działa do dzisiaj. Obok miechów jest też oryginalna instrukcja w języku niemieckim, opisująca jak działa nożny napęd miechów.

Jak zapewnia proboszcz parafii, ksiądz Józef Frąc, instrument po odrestaurowaniu będzie służył nie tylko podczas nabożeństw, ale także do koncertów organowych.

Parafia dostała też od miasta 16 tysięcy złotych na renowację zabytkowego ołtarza, ozdobionego kopią obrazu niemieckiego XIX-wiecznego malarza Hofmanna.

Ogłoszenia

Czytaj również

Odpust Krzeszowski

Śmierć na żwirowni

Bezpieczniej nad Kaczawą

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Maura 31-05-2006 13:20
No i super! Kościołowi w Sobieszowie od dawna się to należało.O ile wiem , ksiądz proboszcz całe lata zabiegał u władz miasta o wsparcie finansowe dla tego zabytkowego obiektu. Że to wszystko dotąd nie popadło w ruinę- to zasługa proboszcza i mieszkańców, którzy własnoręcznie i własnym kosztem wiele zrobili.Chwała ministerstwu , a wstyd dla prezydenta Jelonki.
~dawniej 31-05-2006 18:13
to wierni budowali i utrzymywali kościołki.teraz państwo dotuje agentów U.B
~Bezrobotny 1-06-2006 7:11
Z całym szacunkiem dla kultury i zabytków.Ale!Są ważniejsze sprawy w kraju i w mieście i to żaden wstyd dla prezydenta JG.Kościół katolicki jest bogatą instytucją i dlaczego my wszyscy podatnicy mamy utrzymywać kościół i go finansować.Są ważniejsze sprawy w kraju ,chociażby głodne dzieci ,biedna służba zdrowia i wiele innych.W tym roku dostali od Sejmu potężną kasę.Na utrzymanie kościoła winni się zadeklarować katolicy i na ten cel odprowadzać podatki jak to ma miejsce w innych krajach.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Synoptycy: jeszcze popada

Klasyki zjechały do Kowar

Czytelniczka: drogo i brudno

Bezmyślne palikowanie

Trio Vocalis operetkowo w Parku Zdrojowym

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
416
Tak
40%
Nie
55%
Nie wiem
6%