MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Fortepianowe zmagania na cztery ręce

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 22 maja 2011, 8:35
Aktualizacja: 8:38
Autor: Agrafka
Fot. zyava
W miniony piątek w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze zakończył się „XI Ogólnopolski Konkurs Duetów Fortepianowych”.

Celem imprezy jest popularyzacja i rozwój umiejętności gry zespołowej na fortepianie oraz poszerzenie znajomości literatury fortepianowej w szczególności na cztery ręce i dwa fortepiany oraz szerzenie radości ze wspólnego muzykowania.

W trzech kategoriach wiekowych uczniowie mieli zaprezentować utwór dowolny i utwór kompozytora współczesnego. W jury zasiedli prof. Regina Strokosz-Michalak z Akademii Muzycznej Karola Szymanowskiego w Katowicach, dr Elżbieta Zawadzka z AM im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz mgr Mirosława Hejne, zastępczyni dyrektora z PSM I i II stopnia. im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze.

Wśród uczniów klas 1 i 2 cyklu sześcioletniego pierwsze miejsce zajęły Anna Szymik i Małgorzata Warmons, z Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej, które wykonały „Trojak” J. Garści i „Bajkę” Getałowa.
W drugiej kategorii brali udział uczniowie klas 3 i 4 cyklu 6 letniego oraz uczniowie klas 1 i 2 cyklu czteroletniego. Tu pierwsze miejsce przypadło Aleksandrze Groszewskiej i Wiktorowi Ptakowi z Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Juliusza Zarębskiego w Inowrocławiu. Uczennice pod okiem Małgorzaty Rony przygotowały Sonatinę G-dur op. 44 Nr 1 cz II i III F. Kuhlaua oraz „Wesołą rumbę” J. Majewskiego.

W kategorii trzeciej, czyli wśród uczniów klas 5 i 6 cyklu 6-letniego oraz klas III i IV cyklu 4-letniego pierwszej lokaty nie przyznano, natomiast ex aequo drugie miejsce wywalczyli Jagoda i Michalina Nestorowicz z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im Karola Szymanowskiego we Wrocławiu pod okiem nauczyciela Katarzyny Słówko, wykonując Sonatę G-dur op. 156 cz. I K. Czernego i „Galop” W. Gawrylina, oraz Agnieszka Szary i Marta Wszołek z Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy (pod opieką Elżbiety Wótwowicz-Kwiatkowskiej) przygotowując Walca F-dur A. Areńskiej i „Zasłyszaną melodyjkę” W. Lutosławskiego.

Laureaci zaprezentowali swoje umiejętności podczas koncertu galowego, który odbył się w Auli im. Stefana Strahla w siedzibie PSM przy ulicy Piłsudskiego w Jeleniej Górze. Ponieważ poziom konkursu rośnie z roku na rok, prawdopodobnie w kolejnej edycji do udziału zostaną także zaproszeni adepci muzyki spoza kraju.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oswajanie stresu

List Prezydenta Miasta Jeleniej Góry, Jerzego Łużniaka do jeleniogórskich pedagogów

Wsparcie strajkujących

Podczas strajku nauczycieli jest propozycja dla uczniów

Wczoraj ważyły się losy egzaminów gimnazjalnych  

Pożar w Staniszowie

Pociągiem pojedziemy do Skalnego Miasta

Egzaminy gimnazjalne w mieście (mimo strajku) trwają

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
710
Tak
66%
Nie
31%
Nie wiem
3%