MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Fortece do remontu

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Środa, 26 marca 2008, 8:23
Aktualizacja: 8:24
Autor: Mar
Fot. M. Tkacz
Siedem milionów złotych ma kosztować rekonstrukcja murów obronnych i częściowa odbudowa budynków mieszkalnych na zamku Lenno we Wleniu. Dzięki temu przetrwa ten najstarszy murowany zamek w Polsce, który był siedzibą księcia Henryka Brodatego. W kolejce czekają, zamek Chojnik i Bolków.

Walka o pieniądze na uratowanie zamku we Wleniu trwała wiele lat. Mimo jego wielkiej wartości, zamek stał bez należytej opieki, a Lasy Państwowe, które nim zarządzały nieustannie tłumaczyły się brakiem pieniędzy. Przeprowadzony w latach 90 remont dziedzińca został zrobiony niezgodnie ze sztuką budowlaną i spowodował, że mury warowni zaczęły nasiąkać wodą. W końcu trzy lata temu część muru się osunęła.

Jak powiedział ówczesny przewodniczący komisji kultury sejmiku dolnośląskiego, Marcin Zawiła, pozwoliło to na uruchomienie środków ratunkowych. Dzięki temu aż 90 procent kwoty pochodzi z fundusz marszałkowskiego.

Za te pieniądze zostanie też wzmocniony górotwór, mocno osłabiony wymywaniem. Po remoncie zamek zostanie udostępniony zwiedzającym, a kolejnym etapem będzie uporządkowanie góry, na której stoi Lenno, a która jest rezerwatem przyrody. W budżecie marszałka mają się też znaleźć pieniądze na rekonstrukcję i odbudowę zamków: Chojnik i Bolków, które również należą do najstarszych budowli obronnych w Polsce.

Warto by pomyśleć nie tylko o remoncie, lecz także wycince drzew z okolic Chojnika. – Tak wszystko zarosło, że zamczysko staje się niemal niewidoczne – powiedziała nam pani Małgorzata z Sobieszowa. Przez drzewa coraz mniej atrakcyjny staje się dotychczasowy atut zamku: przepiękne panoramy Kotliny Jeleniogórskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

O rozpadających się górach

Apel córki tragicznie zmarłego mężczyzny  

Na stadionie już jasno

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~życiowy 26-03-2008 13:37
Oby wytrzymały do czasu remontu i nie podzieliły losu innych ruin. A z wycinką drzew może być znowu najtrudniej, bo znowu na przeszkodzie stanie KPN
~czytelnik 26-03-2008 13:46
i jeszcze zeby linia MKZ, nr 7 dojezdrzala na Chojnik
piipi 26-03-2008 13:51
..czy znajda sie pieniadze z budzetu marszalka...na DALSZY remont ruin zamku w Swieciu.~Tam mlodzi wspaniali ludzie...robia wszystko,aby ten zamek jeszcze trwal.~Ruiny zamku w Swieciu - to jeden z mniej znanych,a takze gorzej zachowanych ruin zamkow piastowskich na Dolnym Slasku.
~swojak 26-03-2008 18:51
A co z Zamkiem Gryf ? Czyzby o nim zapomniano?
~bary33 27-03-2008 8:04
A co z zamkiem błyskawicznym?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ulica Hirszfelda już po remoncie

Wypadek przy baniakach  

Radni KO przeciw kupcom?

Medale „Nauczyciel Kraju Ojczystego 2019”

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa!

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
784
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%