MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Fontanna na Wolności – mniejsza i nie w tym roku

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 3 lipca 2010, 8:10
Aktualizacja: Niedziela, 4 lipca 2010, 7:51
Autor: Angela
Fot. TEJO
Oprotestowane wyburzenie fontanny przy ulicy Wolności oraz planowane zagospodarowanie terenu wokół niej na zakątek rekreacyjny zakończyło się częściowym sukcesem. Miasto wprawdzie zrezygnowało z zamiaru uczynienia z tego zakątka trawnika, ale zniszczonego wodotrysku nie odbuduje, bo to za drogie. Stanie tam mała fontanna.

Jak mówi Jerzy Lenard, zastępca prezydenta miasta Jeleniej Góry, miejsce, gdzie obecnie stoi „sucha” i nadgryziona zębem czasu fontanna, do rekreacji się nie nadaje. Obok niego są tam bowiem dwie bardzo ruchliwe ulice: Wolności i Wojska Polskiego.

– Pomysły, które pojawiały się m.in. w protestach, co do zagospodarowania terenu jako rekreacyjny, wydają się chybione bo to skrzyżowanie jest najbardziej ruchliwe w Jeleniej Górze. W ciągu doby przez ulice Wojska Polskiego i Wolności przejeżdża największa liczba samochodów. Dlatego funkcja rekreacyjno – wypoczynkowa, jest zupełnie nie na miejscu, została więc ona wykluczona – mówi Jerzy Lenard.

– Dlatego zaplanowaliśmy tam zlikwidowanie obecnej fontanny i zastąpienie jej mniejszą gabarytowo, która będzie się komponowała z tym terenem i będzie ładniej wyglądała, ale z punktu widzenia osób przejeżdżających i przechodzących obok. Nie będzie ona pełniła funkcji rekreacyjnej – dodaje.

Obecna fontanna ma zostać rozebrana w drugiej połowie roku. Koszt przebudowy fontanny został oszacowany na ponad półtora miliona złotych. Koszt wybudowania mniejszej fontanny to kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Przypomnijmy, że pod protestem przeciwko wyburzeniu fontanny i za urządzenie na skwerze parku rekreacji dla miłośników jazdy na desce czy na rolkach podpisało się ponad pół tysiąca mieszkańców z pobliża. Akcję przy poparciu Wspólnego Miasta zorganizowali młodzi ludzie ze stowarzyszenia Sztuka Ulicy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przestrzega przed glifosatem

Promesy dla gminnych jednostek OSP

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~brawo młodzi 3-07-2010 8:48
brawo za postawę obywatelską. co można osiągnąć jeśli tylko się chce, dużo.
~Paweł Gluza 3-07-2010 9:07
Po przeczytaniu tego artykułu przed oczami pojawił mi się pewien obrazek. Początek gimnazjum, apel dla uczniów klas pierwszych i odwieczny problem nauczycieli podczas takich szkolnych zgromadzeń - problemem z zapanowaniem nad porządkiem. Podczas tamtego apelu mój kolega zwrócił uwagę pilnującej nas nauczycielce, że stoimy w złym miejscu, w odpowiedzi usłyszał, jaki regulamin panuje w naszej szkole, był on bardzo prosty i składał się jedynie z dwóch punktów. Punkt 1 - Nauczyciel ma zawsze rację.
~Paweł Gluza 3-07-2010 9:07
Punkt 2 - Jeśli nauczyciel nie ma racji, patrz punkt pierwszy. Na całe szczęście po chwili okazało się, że nasza nauczycielka jedynie żartowała i oczywiście uznała rację mojego kolegi. Niestety w jeleniogórskim Ratuszu ten regulamin obowiązuje co najmniej od kilku lat, z tą jedną małą różnicą, że podmiotem, o którym w nim jest mowa, nie jest nauczyciel, a prezydent - jedyny człowiek, który zna prawdę objawioną o mieście, jedyna osoba, która ma zawsze rację. Owszem sprawa fontanny jest dyskusyjna
~ 3-07-2010 9:08
Na pewno istnieją setki, jeżeli nie tysiące argumentów, dzięki którym łatwo można stwierdzić, że funkcja rekreacyjna nie miała racji bytu, bo przecież nikt nie ma wątpliwości, że jest to jedno z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w Jeleniej Górze, ale czytając ten artykuł jednego jestem pewien, jestem pewien, że nikt w jeleniogórskim Ratuszu nie wie, dlaczego grupka młodych ludzi "wszczęła akcję protestacyjną". Dlaczego w ogóle chciało im się chodzić i zbierać podpisy, dlaczego zwołali konferen
~ 3-07-2010 9:09
Dlaczego w ogóle chciało im się chodzić i zbierać podpisy, dlaczego zwołali konferencję prasową, dlaczego z imienia i nazwiska występowali przed dziennikarzami i mówili, że oni chcą inaczej. W Ratuszu nikt o tym nie wie i nikt nie chciał się dowiedzieć, bo nikt nie zaprosił żadnego reprezentanta tej grupy na rozmowę nt. fontanny. Decyzja po raz kolejny zapadła za zamkniętymi drzwiami, a osoby najbardziej nią zainteresowane o wszystkim dowiedzą się z mediów. Ja tego nie rozumiem, co stało na prze
~ 3-07-2010 9:10
Ja tego nie rozumiem, co stało na przeszkodzie, żeby zaprosić jedną, dwie czy nawet trzy osoby i zapytać, czego oni tak naprawdę tam chcieli. Panie Prezydencie, a chcieli tak niewiele, trzeba było ich po prostu WYSŁUCHAĆ.
~ 3-07-2010 9:17
Owszem fontanna zostanie odnowiona, ale to nie będzie ta fontanna, o którą oni walczyli, nie dlatego, że będzie gabarytowo mniejsza, ale dlatego, że oni nie mieli żadnego wpływu na to, jak ta fontanna będzie wyglądać i dlatego, że nikt nawet nie pokusił się o to, by zapytać o ich wizję tego miejsca. Pozdrawiam Paweł Gluza (szkoda, że tak poszatkowało moje wypowiedzi :D )
~do Pawła 3-07-2010 9:40
eh jak by ci oni swoją wizję pokazali to by miasto zbankrutowało :D młodzi to mają wyobraźnie :D plus za aktywność i nadzieje minus za naiwność :)
~Bez przesady 3-07-2010 10:30
będzie tak samo jak z parkiem na Zabobrzu, tylko tam kapitał zbijał Oliwer Kubicki a tu Paweł Gluza. Dzisiaj parku nie ma, Kubicki biega z kampanią dla PiS a ludzie z Zabobrza zostali na lodzie. Ciekawe, co będzie dalej z Gluzą i gdzie zapisze się od nowego roku...
~olo 3-07-2010 10:34
a ja proponuje zeby to wszystko wyrownac i wybudowac jeszcze jedna biedronke!
~gg 3-07-2010 11:16
1,5 melona za rozbiórkę fontanny! Zzrobię to taniej!
Tomy M. 3-07-2010 11:17
Czy już wiadomo który z dobrych znajomych prezydenta zbuduje tą nową TAŃSZĄ fontannę? ... pewnie Koło Rolnicze Siedlęcin... to przecież specjaliści od fontann.
~nn 3-07-2010 11:38
albo ktory znajomy rozbierze za 1,5 mln i komu dostana sie plyty z fontanny, a ze bedzie fontanna to bardzo dobrze bo nic tak nie upieksza miasta jak fontanny a co z ta na rogu 1-go maja komuna zrobila demokracja sie zemscila i rozebrala, widac jakch prezydentow mielismy bezmozgowcow z przylepionymi usmiechami
~Rextor 3-07-2010 12:19
Od tej demokracji to się niektórym w głowach poprzewracało. Żadnej dyscypliny, żadnych konkretów i wszystko w G**** się obraca. A jak trzeba odnawiać to za horrendalne pieniądze. Każdy majątek narodowy pryska w trzy DU*Y. Może rzeczywiście najlepiej jak powstanie tam jakaś biedronka albo mc. donald, he he. Może gdyby Ruscy nami rządzili to fontanna byłaby dalej taka jak kiedyś - piękna i pełna życia!
~Jano 3-07-2010 12:20
no i protesty pomogły nie można głupiej władzy ustąpić i kropka
~kamilek 3-07-2010 13:28
w sumie pomysł z parkiem tak samo jak z tą fontanną w podobnym okresie wyborczym nie ważne czy zostanie obroniona lub postawiona ważne że zostanie powiedziane i napisane o wspólnym mieście. A tak przez 4 lata to tworzyli akcje dla hipisów :D paranoja przynajmniej 4 lata temu Wspólne Miasto organizowało bardziej aktywne akcje które coś wnosiły albo kasa się skończyła albo ludzie nie mają już więcej pomysłów.
~ 3-07-2010 15:30
To nie ząb czasu, tylko ząb władzy.
~DINO 3-07-2010 16:59
Najlepiej to niech zrobią trawnik na placu ratuszowym bo tak taniej noi wtedy można reklamowac miasto jako zielone tak jak nasza władza która kompletnie nie ma pojęcia o prowadzeniu miasta turystycznego bo jelenia góra nie ma nic ciekawego do zaoferowania turystom bo gdzie się nie spojrzy to pełno bezrobotnych ludzi mury w mieście jak po wojnie syf kiła i mogiła nawec plac ratuszowy jak wygląda nie potrafią go porzadnie zagospodarowac a co dopiero mówic o reszcie miasta
teessi 3-07-2010 18:42
Prezydent nie jest stąd, to nie wie, że ulice, przy których znajduje się ta fontanna, ZAWSZE BYŁY RUCHLIWE. Wtedy, gdy ona była wznoszona, jakoś nikomu to nie przeszkadzało...
~jan 3-07-2010 18:46
fontanna bedzie ale trzeba bedzie placic za wode slono wodnikowi w sezonie z pieniedzy podatnikow
~ZABOBRZANIN 3-07-2010 21:35
A nie mógł by sobie każdy kupić taką do oczka wodnego prywatną osobistą i w doniczce zainstalować fontanienkę. Tylko nękać poczciwych przewalaczy naszych podatków z ratusza... wstydzilibyście się JELENIOGÓRZANIE !
~jpjp 3-07-2010 21:59
to poprosimy jakiegos szlachetnego jeleniogorzanina,lub okolic,azeby zasponsorowal tam tak piekna i wielka fontanne i nazwal ja wybranym imieniem;d
~jpjp 3-07-2010 22:04
zaraz zaraz,czy ja dobrze widze???1,5miliona zlotych?gdzie zalozenie mniejszej fontanny zaplaca kilkadziesiat tys,zl?!?to na zasypanie dzury i rozwiniecie trawy wydadza 143 000 zl???..prosta matematyka
~SAWPJG 3-07-2010 22:06
Stowarzyszenie Mieszk.i Sympatyków Alei Wojska Polskiego w Jel.Górze też się podpisało pod tym aby rewitalizować tą fontannę. W czasach kiedy powstawała ta fontanna też był tam ruch jak cholerra.Szanowny Pan Prezydent puszcza wodę na młyn i nie ma argumentów innych.Pozdrawiamy mieszk.Woj.Polskiego w J.G W miejscu gdzie wraca P.Prezydent z pracy już jest zlikwidowana fontanna ( udało Mu się- brawo!! )
~he 4-07-2010 1:13
a zimą ciężko zalać ją wodą i zrobić lodowisko?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Trwa budowa punktu widokowego

Mobilizacja przed II turą

Podgórna jest nadal zarośnięta

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Niewybuch w Złotoryi

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2210
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%