MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 29 września
im. Michała, Rafała, Gabriela

Focus Park zaskarżony u wojewody

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 19 sierpnia 2008, 15:15
Aktualizacja: 15:36
Autor: Mar
Fot. Janusz Lewicki
Robert Prystrom, lider Wspólnego Miasta zaskarżył pozwolenie na budowę wydane przez urząd miasta na budowę galerii Focus Park w Jeleniej Górze przy ulicy Kilińskiego.

-Gdy już na plac budowy miały wjechać maszyny i miała ruszyć budowa w miejscu przez tyle lat opuszczonym, szykuje się kolejna zwłoka w rozpoczęciu budowy– mówi zastępca prezydenta Jeleniej Góry, Jerzy Łużniak – Znam zarzuty podniesione przez pana Prystroma w tej skardze i uważam, że są bezpodstawne, szczególnie, że decyzja jest już prawomocna. Nie rozumiem co kieruje byłym radnym i człowiekiem, który chciał być prezydentem miasta. To jest działanie na szkodę miasta zgodnie z zasadą im gorzej dla miasta tym lepiej dla mnie. A efekt odwołania będzie taki, że budowa zacznie się kilka tygodni później, gdy za pasem będzie zima.

Zdaniem Roberta Prystroma, pismo z odwołaniem się od wydanej decyzji o pozwoleniu na budowę jest działaniem dla dobra miasta, które może zapobiec wypłacie odszkodowania inwestorowi, który i tak nie zacznie budowy Focus Parku.

- Pozwolenie zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa – twierdzi Robert Prystrom – Szkoda, że Jerzy Łużniak, który tyle lat był radnym i szefem komisji komunalnej i mieszkaniowej, nie wie kiedy pozwolenie na budowę jest albo nie jest prawomocnie wydane. Odwołałem się do wojewody z kilku powodów. Pierwsze: pozwolenie na budowę obejmuje więcej działek budowlanych niż warunki zabudowy, poprzedzające wydanie pozwolenia. Drugie: Inwestor złożył oświadczenie, że dysponuje tytułem prawnym do terenu i złożył takie oświadczenie, czym złamał prawo. Wiem, że umowa dzierżawy jest na trzy lata i jej przedmiotem jest przygotowanie dokumentacji i urządzenie terenu pod przyszłą inwestycję, a nie obejmuje samej budowy. Jestem zdziwiony, że prezydent Obrębalski nie pamięta co jest napisane w umowie, którą sam podpisywał. Kolejna wada to brak ważnego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Śródmieście. Tymczasem według prawa pozwolenie na budowę wielkopowierzchniowych obiektów handlowych pozwolenie można wydać tylko na podstawie ważnego planu. A takiego nie ma, nie wiadomo dlaczego, bo jest przygotowany, ale nie jest poddawany pod głosowanie radnych.

Jerzy Łużniak zapewnił nas, że zarzuty zawarte w odwołaniu Roberta Prystroma są nieprawdziwe lub wynikają ze złej interpretacji przepisów.
- Urzędnik przyjmujący oświadczenie inwestora o dysponowaniu gruntem nie ma prawa jej weryfikować, to przecież jest oświadczenie. Pan Prystrom zapomniał chyba, że już się skończył PRL – mówi zastępca prezydenta – Jeśli uważa, że jest inaczej, niech zgłosi do prokuratury doniesienie o popełnienie przestępstwa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Informacja wojewody ws koronawirusa (aktualizacja)

Senator zachęca do głosowania na maszty

Komentarze (42) Dodaj komentarz

~jedrek 19-08-2008 15:46
~ 19-08-2008 15:49
To tylko swiadczy ze ten pan P. to zakała Jeleniej Góy i tyle.
~ 19-08-2008 15:59
Skąd ja wiedziałam, że pan Prystrom zaraz zacznie cos mieszać. Przeciez to było do przewidzenia.
~miszkolc 19-08-2008 16:15
KochaSJG1983 19-08-2008 16:18
Rynek należał do miasta, więc nie widzę w tym nic złego. Wszyscy się chyba ze mną zgodzą, że Pan Robert Prystrom mści się za porażkę, którą doznał w starciu z Panem Markiem Otrębalskim!!! Pan Prystrom zrobi wszystko, żeby czas grał na zwłokę. Nic mu nie da takie odwołanie i koniec tematu. Decyzja jest prawomocna, więc jedynie, co może zrobić to sobie pomarzyć...
~RS 19-08-2008 16:32
Jakoś p.P... musi zaistnieć, ... a juz o nim zopomniałem....
~TaGx 19-08-2008 16:57
~Też z Zabobrza 19-08-2008 17:03
Pan łużniak zapomina o jendej zasadniczej sprawie iz obowiązkiem urzędnika jest przestegać prawo. I skoro urzędnik dostał infomacje, ze inwestor dopuscił sie przestepstwa składając fałszywe oświadczenie to ma podstawowy obowiązek sprawdić tę sprawę. Chyba swouich paluszków i lakieru na paznokietkach nie zniszczy gdzy zatelefonuje do ewidencji gruntów celem ustalenia, czy istptnie inwestopr nabył prawo do dusponowania gruntami na cele budowy, BO TAKA JEST WOLA USTAWODAWCY , a nie Pana Łużniaka lekceważącego PRAWO. a NAWET JAK PRZEJDZIE POMIĘDZY DWOMA PRZYLEGŁYMI PrAWIE BUDYNKAMI ( SZEROKOŚĆ UL,PTASIEJ to korona z głowinki urzędnikowi nie spadnie.A głupie tłumaczenie iż decyzja jest prawomocna to też najprawdopodobniej poświadczenie nieprawdy i podstawa do stwierdzxenia nieważności decyzji na podstawie art. 156 [art. 2 pk. 2 Kpa. Ale znajac tubylczą "radosna tfurczoć " sądze, że tego ty[u błędów prawnych jest znacznie więcej - a potem będzie płacz...
~Anonimowy Czytelnik 19-08-2008 17:58
Nasz Focus Park wręcz tonie w zieleni...
~Mazi 19-08-2008 18:03
~~Emeryt 19-08-2008 18:17
No zobaczymy kto ma rację ? A może z tym placem jest tak jak, jak z tym w Cieplicach, gdzie buduje się Biedronka ...a miał się budować były prezydent? :)) I o tym lud roboczy nie wie po prostu. Z czasem wyjdzie prawda przy odpowiedniej okazji.
~kmam 19-08-2008 18:34
Rzy.ać się już chce, czytając postulaty pana P. W końcu niech ktoś coś zrobi dla tej Jelonki, a nie ciągle własny interes mieć w cenie.
~wupe 19-08-2008 18:43
Wkrótce wybory i Prystrom ze swoją drużyną chce zaistnieć w mediach, żeby przypomnieć mieszkańcom że on jako jedyny walczy z obcym, dużym kapitałem który chce zagarnąć JG, itd... Opozycja na zasadzie nie bo nie bo nie rządzimy.
~Jarosław K. 19-08-2008 18:54
Panie Prystrom, Panu już podziękujemy. Chyba nadal nie może się Pan otrząsnąc po porażce w wyborach i mącisz Pan i mącisz ...daj Pan spokój bo w Jeleniej Górze jest Pan przegrany , co Pan zyska tym odwołaniem ? Dalsze zacofanie naszego miasta ... ? W przpadku zablokowania budowy napewno poparcie skoczy ... jeszcze bardziej w dół :)
~Zyga 19-08-2008 18:58
...a wogóle to dzisiaj Tadziu z cegielni złowił karpia 2 kg i suma 5kg ... Więc radujmy się wszyscy razem z nim !!!
~dywersant 19-08-2008 19:05
Mam dla p. Prystroma cytat ze słynnego szpiegowskiego tekstu. Jest to cytat który potrafi niejednego zmitygować: "Dywersanci wierzą głęboko, że ludzka natura jest nieodwołalnie zepsuta.Wiedzą to najlepiej. Każdego dnia ryzykują własne życie i każdego dnia mają okazję obserwować człowieka na granicy śmierci. Wszystkich ludzi dzielą na dobrych i złych. Dobry - to w ich pojęciu - człowiek,który nie ukrywa siedzącego w nim zwierzęcia. A taki, co usiłuje udawać dobrego, jest wręcz niebezpieczny. Najgroźniejsi są ci, którzy sami głęboko wierzą, że są dobrzy. Odrażający, ohydny przestępca może zamordować jednego człowieka, dziesięciu, stu, ale nigdy nie zabija milionów. Miliony mordują ci, którzy mają się za samą dobroć. Osobnicy pokroju Robespierre'a nie wywodzą się spośród z...zy, lecz właśnie spośród dobrych, humanitarnych. Gilotyny też nie wymyślili przestępcy, ale humaniści. Najstraszliwsze zbrodnie w dziejach cywilizacji są dziełem ludzi, którzy nie pili, nie palili, nie zdradzali swoich żon i karmili wiewiórki z ręki./.../
~obiektywny 19-08-2008 19:05
nie no teraz wychodzi jaki ten prystrom to kawal cwaniaka. wyrasta na takiego jeleniogorskiego leppera. panie prystrom a jak pana sprawa sadowa co? lepiej niech pan juz nie psuje zycia ludziom w miescie, ludzie w jeleniej oczekuja takiej galerii a pan tylko tutaj chce ugrac dla siebie jakies glosy, jak dziala wspolne miasto kazdy juz wie! prosze zeby pan juz przestal sie osmieszac!!!! daj ludziom zyc czlowieku! to juz nie czasy dla oszolomstwa...!
~bary33 19-08-2008 19:47
To baaardzo proste!! R,Prystrom (czyt. Wspólne Miasto) ma siedzibę w Domu Towarowym (sic!) Kopernik przy ul. Konopnickiej. Zajmuje całe piętro w centrum miasta. W zamian za to niedopuszcza do powstania konkurencji w Centrum, która praktycznie "pozamiata" tego typu zbieraninę handlową. I już....
~w 19-08-2008 19:49
Jak wynika z artykułu to Łużniakowi brakuje argumentów do dyskusji.Jeżeli wojewoda przyzna rację Prystromowi ,to ewidentnie będzie swiadczyć o indolencji Łuzniaka i Komisji Gospodarki Komunalnej.Trzeba wtedy wyraźnie powiedzieć"Tym panom już dziękujemy".To ,że Komisja Gaospodarki Komunalnej pracuje fatalnie wiadomo nie od dziś a jest odpowiedzialna za te sprawy w takim samym stopniu jak prezydent.Obecna rada jest najgorszą radą od czasu transformacji.Większość członków nie posiada żadnego przygotowania merytorycznego aby pełnić funkcję radnego,widać to gołym okiem na sesjach.Wiele spraw w mieście jest nie rozwiązanych,choćby ostatni spór w sprawie odczytów wodomierzy głównych,źle pracująca oczyszczalnia,brak koncepcji co do gospodarki odpadami komunalnymi,brak mieszkań komunalnych ,brak inwestorów,oba ZGL-e niewydolne i tak by można mnożyć do n potęgi.Również polecam Łuzniakówi aby się przyjżał pracy Pani Naczelnik Zofii Janochy ,która jest opryskliwa i nieprzyjemna dla petentów. Prezydenci do roboty.Nie sztuka brać co miesiąc po 10 kawałków.
~Ali 19-08-2008 20:51
Pan Kazimierzp napisał kilkanaście dni temu: "Po ustawowym czasie 14 dni od momentu otrzymania kopii tej decyzji przez te strony, jeżeli nie wniosą one istotnych uwag, to decyzja o pozwoleniu na budowe stanie się ostateczna i inwestor będzie mógł zgłosic rozpoczęcie budowy do Powiatowego Nadzoru Budowlanego. Pojęcie strony w Prawie Budowlanym jest ściśle określone i nie są to (jak czasami wysnuwają to nie śledzący zmian w prawie) ci którym tylko jakaś inwestycja się nie podoba! Gdy tak śledzi się te różne dyskusje o tej galerii, czy innych inwestycjach, na forach internetowych to bez wzgędu co by się działo to zawsze znajdą się "zagryziakowie" którzy będa doszukiwać się dziury w całym! Gdyby urzędnicy kierowali się przy wydawaniu decyzji takimi głosami to nic by nie powstało! Tu prawo ściśle określa co musi spełnic inwestor i jeżeli to spełni, to chocby "wrzaski" były jak najgłośniejsze to decyzja i tak musi być wydana!!!" Czy więc pan R.P. jest stroną w tym postępowaniu, czy po prostu miotającym się "zagryziakiem" ?
~mis 19-08-2008 21:08
pewnie chce dobrze ale to i tak oszołom !!
~Rally79S. 19-08-2008 21:26
Panie Prystrom!!! ludzie mają już pana serdecznie dość, a ja szczególnie!!!! Ludzie zapamiętają co pan dziwacznago wyprawia z Jejenią Górą! i pzy wyborach nie posrawią ani pół krzyżyka przy pana nazwisku! Szczelił sobie pan właśnie w kolano tym dziwnym zachowaniem pozbawionym sensu!!!!! Mam nadzieje, że bedę mógł to panu osobiście powiedzieć!!!!! Wstyd człowieku robisz!
~Rally79S. 19-08-2008 21:31
Do "Też z Zabobrza" Ty już nie filozuj:))))
~do Też z Zabobrza 19-08-2008 21:43
Mogles od razu podpisac sie Robert Prystrom a nie jakis tajemniczy ktos z zabobrza :) Ludzie ktos chce cos zrobic dla naszego miasta a inni szukaja bledu urzednikow zeby to zniweczyc. Dla takich ludzi jak Prystrom nie ma miejsca w Jeleniej i dla jego zwolennikow tez. Co by sie dzialo gdyby wybory wygral przedstawiciel Wspolnego Miasta...
~kkk 19-08-2008 22:05
ciekawe dlaczego ten śmieszny klient z podobnym uporem maniaka nie walczy z inwestorem, który na działce przy jasnej - kupionej na cele mieszkalnousługowe planuje budowę galerii? galeria na jasnej pasuje, a na kilińskiego nie? no ciekaw jestem praktycznych powodów takiego nierównego traktowania inwestorów przez 'obrońcę praworządności'... swoją drogą wydaje się, że cała energia tego biedaka wypala się w żenujących próbach szukania haków - wyglada na to, że celem życiowym jest, by zasyfiony placyk przy kilińskiego pozostał na wieki swojską norką dla alkoholików i ćpunów.... a wszystko to oczywiście "dla dobra mieszkańców", "w trosce o przestrzeganie prawa", buahahhahaa... może zresztą przydałby się tutaj psychoa...lityk? bo kto wie, czy nie wychodzą jakieś traumatyczne kompleksy po próbie działalności handlowej na ulicy bankowej.. pamięta ktoś ten sklep wielobranżowy - zasyfiałą norę (gdzie od paru lat jest żabka) - i kto prowadził ten pożal się boże - 'lokal handlowy'?? W podobnej wielkości miastach 'problem' galerii nie istnieje - buduje się i tyle,np. w Legnicy już trzecią czy czwartą . zapyziałość Jeleniej polega nie na oddaleniu od autostrady, ale na tym, że znacznie więcej tu hamulcowego oszołomstwa.
~mms 19-08-2008 22:06
Może ktoś ma inny pomysł ,co może powstać w tym miejscu.Ja proponuję,żeby powstały w tym miejscu ELEMENTY TARCZY ANTYRAKIETOWEJ.Zyskamy rozgłos,sławę,a i nasi kochani radni może się zmienią. A może ktoś ma inne propozycje?
~LuLu 19-08-2008 22:22
PROSZE PANA, PANIE PRYSTROMIE !!! A JUZ MYSLALAM, ZE DAL PAN SOBIE SPOKOJ... MILOSZ, ZROB COS Z TYM GOSCIEM !!!!!!!! ...NIE, NO PORAZKA... :((
~jelgór 19-08-2008 22:33
nie wierzę, aby miasto schrzaniło dokumentację budowlaną tak priorytetowej, wręcz symbolicznej sprawy; spokój prezydentów tym razem mnie uspokaja- najlepiej, aby argumenty pana Roberta ocenił pan Kazimierz, bo on wszystko wie:)- a w galerię i tak nie wierzę, na pewno odezwie się prędzej czy później jeleniogórski fatalizm, rzecz zostanie na papierze i dalej będzie czekać na lepsze czasy, od czasów wojny trzydziestoletniej w mieście wszystko się kiepści:)
~ 19-08-2008 22:33
~ziuta 19-08-2008 22:46
Sprawa jest prosta jak drut. Panu P. bardzo zależy, aby Jelenia Góra stała się głęboką i głuchą prowincją i będzie robił wszystko aby tak się stało. A poza tym nie może ścierpieć, że miasto będzie się rozwijać , bo splenndory spadną na konkurenta a tego nie ścierpi. Jestem pewna , że gdyby to Pan P. był prezydentem robiłby wszystko,aby ta inwestycja jak najszybciej powstała. Nie rozumiem kogo zatem ten człowiek reprezentuje? Na pewno nie mieszkańców miasta, bo większość z nich czeka na tą galerię, a póki co jeżdzimy na zakupy do wrocławskich galerii.
~lx 19-08-2008 23:08
do w Sprawami inwestycji niekomunalnych (w tym przypadku "biznesowych") zajmuje się Komisja Rozwoju a nie Komisja Gospodarki Komunalnej. Na jakiej podstawie twierdzisz, że Komisja Gospodarki Komunalnej pracuje źle? Może patrzysz przez pryzmat swoich prywatnych spraw, które chciałbyś, żeby ta komisja dla ciebie załatwiła a tego nie robi, bo nie ma takich uprawnień? To tak na marginesie. Nie ma sporu w sprawie odczytu wodomierzy głównych. Dokonuje ich "Wodnik" i obciąża właścicieli (lub wspólnoty). Od kiedy to radni są winni źle działającej oczyszczalni? Jaki mieli wpływ na zastosowanie takiej a nie innej technologii (przypominam, że decyzja o modernizacji zapadła w poprzedniej kadencji). Miasto nie zajmuje się "fizyczną" gospodarką odpadami komunalnymi. Tworzy jedynie ramy prawne. Podmioty działające na rynku same odpowiadają za to gdzie wywożą śmieci i czy je segregują czy nie. Pod koniec roku wejdą w życie kolejne zapisy regulaminu utrzymania porządku i czystości w naszym mieście. Wtedy to my, mieszkańcy zaczniemy odpowiadać za nasze śmieci. Brak inwestorów? Niewiele firm inwestuje w obszarach o niskim bezrobociu, jeśli może inwestować w obszarze o wysokim jego poziomie. Dlaczego? Bo tam, gdzie jest małe bezrobocie trzeba więcej płacić pracownikom i trudniej ich utrzymać. A Jelenia Góra ma jeden z najniższych wskaźników w woj. dolnośląskim. Niewydolne ZGL-e. Nie zamierzam ich bronić, ale jak to jest, że to właśnie mieszkańcy nie chcą płacić za zajmowane lokale komunalne? Zaległości sięgają ponad 10 mln zł. Niedawno można było przeczytać o biednej mieszkance Cieplic, która ma ponad 60 tys. zaległości. Która firma to wytrzyma, szczególnie jeżeli nie ma odpowiednich narzędzi egzekucji? Proponowałbym ponadto posłuchać czasem, jak zwracają się "biedni lokatorzy" do urzedników "lokalówki" i jakie mają wymogi w stosunku do swojej osoby. To nic, że nie płacą czynszu. Ale wymogi mają niesamowite. Może zmieniłbyś zdanie o pracy tych urzędników. Pisząc myśl. Kosztuje to trochę wysiłku, ale nie boli.
~fan komury z kowar 19-08-2008 23:30
zloty666 20-08-2008 8:10
. . . mam takie dziwne wrażenie, że ktoś tu działa na niekorzyść miasta, może władzunia, może pRystrom . . . czas poikaże a przyszłość zweryfikuje w następnych wyborach ! ! !
kazimierzp 20-08-2008 8:25
Jedynie strony z punktu widzenia prawa budowlanego mogą formalnie odwoływać się w trakcie postępowania przy wydawaniu decyzji o pozwoleniu na budowę! Ale! Jeżeli ktokolwiek odwoła się od decyzji, tak jak to zrobił w/w pan w swoim imieniu, to organ pierwszej instancji (jakim jest Prezydent Miasta) musi sprawę przekazać do organu drugiej instancji (jakim jest Wojewoda). Organ drugiej instancji sprawdza czy osoba odwołująca się jest stroną i jeżeli nie to odrzuca odwołanie i sprawę z powrotem przekazuje do organu pierwszej instancji który może wtedy potwierdzić ostateczność decyzji, a inwestor rozpocząć procedury rozpoczęcia budowy! Co do zarzutów wypisanych przez pan Prystroma! Decyzja została wydana z zachowaniem wszelkich procedur. Wszystkie dokumenty wymagane prawem były do wniosku załączone! Ale jeżeli ktoś chce opóźniać!!! W projektowanej nowelizacji prawa budowlanego zakłada się, że jeżeli ktoś będzie składał odwołanie to będzie musiał wpłacać kaucję na pokrycie ewentualnych roszczeń inwestora za straty wynikłe z nieuzasadnionego opóźnienia inwestycji. Kaucja byłaby zwracana w wypadku uzasadnionego sprzeciwu!
~ 20-08-2008 9:55
Hura w Jeleniej wielkimi krokami do przodu !!!!!!!!!!!!!!!jeszcze pare lat panie Pystrom i zlikwiduje pan komunikacje miejska na poczet bryczek Taki pan postepowy!!!!!
~pitu 20-08-2008 9:55
Nasze wladze powinny deportowac Pana Pystroma do Iraku tak moze walczyc
~pele 20-08-2008 10:42
won z prystroniem niech se idzie na wies rządzić
~dawac tasmy !!! 20-08-2008 18:56
~antyP 22-08-2008 9:59
Rzygać już się chce patrząc co wyprawia pan RP. Oprócz odwołań tylko po to ,żeby się odwołać nie robi kompletnie nic dla dobra miasta. Czemu nie zaskarżał decyzji o budowie kolejnych biedronek, marketów ?? Taki obiekt jak Focus Park jest miastu potrzebny w odróżnieniu od marketów. Proponuję panu RP, żeby zaczął składać wnioski o likwidację wszystkich sklepów w mieście, MZK - będzie miał zajęcie na dłuuuuuugie lata, aż w końcu stwierdzi,że został tu sam.
~lepper 23-08-2008 13:59
a może prystrom miał swojego klienta na miejsce focus parku i wiąże się to z jakąś premią?
~ 23-08-2008 22:36
SPOKOJNIE , ZEJDŹCIE Z PRYSTROMA. można go nie lubić , może się niepodobać itd, ale dlaczego nikt nie raczy zauważyć , ze merytorycznie to on ma rację. a władze miasta są najczęsciej niekompetentne i leniwe. Rozumiem, że łużniak lub Obrębalski wylewają na niego błoto , muszą jakoś odreagować złość a nic mu nie mogą zrobić. JEŚLI prystrom będzie kiedyś rządził miastem to będzie m,ożna go sprawdzić i a narazie jest w opozycji i ma prawaa nawet obowiązek hałasować gdy widzi,że nasze włądze łamią lub omijają prawo
~qwerty 24-08-2008 18:02
niech prystrom pilnuje przestrzegania prawa w swoich sprawach. a jesli on ma rządzić to ja wysiadam...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Odkrycia w kościele w Wojanowie

Wystawa świeżych grzybów – tylko na naszym portalu!

Jarmark Staroci był skromniejszy tym razem...

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Porządki przy cmentarzu

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
1007
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%