MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Flagowe święto

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 1 maja 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 1 maja 2007, 9:49
Autor: TEJO
Nie wszędzie pełno biało-czerwonych symboli narodowych. Wspólne Miasto chce ułożyć „żywą flagę”.

Kilka tysięcy flag zdobi ulice Jeleniej Góry przed przypadającym 2 maja Świętem Flagi Państwowej. Wielu jeszcze nie wie o uroczystym charakterze tego dnia, który został ustanowiony jako święto niespełna trzy lata temu, 16 marca 2004. Nie wszędzie też flagi wiszą, choć teoretycznie powinny.

– Przyzwyczailiśmy się, że flagi wiszą już na 1 maja. Kiedyś zdejmowało się je na 3 maja, święta oficjalnie nie obchodzonego. A później znów wieszano na 9 maja w Dzień Zwycięstwa – mówi Władysław Mirecki, jeden ze starszych jeleniogórzan. O Święcie Flagi słyszał, ale uważa, że należy się jej szacunek zawsze, nie tylko w dniu święta.

Nie wszyscy tak myślą: co roku z ulic Jeleniej Góry znika wiele flag ukradzionych przez nieznanych sprawców. Nie są rzadkie obrazki, kiedy flagi poniewierają się po chodnikach. Tymczasem, zgodnie z prawem, niszczenie symboli narodowych jest karalne.

W stolicy Karkonoszy kiedyś flagi były „dostarczane” instytucjom i osobom odpowiedzialnym za świąteczny wystrój ulic, domów i gmachów publicznych, głównie 1 i 9 maja oraz 22 lipca. W pozostałe dni wieszanie flag nie było dozwolone, chyba że za specjalnym przyzwoleniem.

Dziś narodowe flagi są dostępne na wolnym rynku, ale nie cieszą się wzięciem. Sprzedaje się bez drzewca (do nabycia w sklepach ogrodniczych).
Oprócz mieszkańców, którzy chcą przyozdobić flagami dom, kupowane są przez kibiców, ale też niezbyt często. Ostatnio – z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Niemczech zaopatrywali się w chorągwie narodowe fani futblolu, którzy jechali kibicować polskim piłkarzom.
Flagi można wieszać, zachowując odpowiedni szacunek, przy każdej okazji.

<b> Żywa flaga
przy ratuszu </b>
Młodzi członkowie stowarzyszenia Wspólne Miasto planują 2 maja w dniu Święta Flagi Państwowej heppening patriotyczny. Przy ratuszu ma powstać największa w historii Jeleniej Góry żywa flaga. Każdy chętny, który przyjdzie na plac Ratuszowy, dostanie białą lub czerwoną kartkę. Z nich zostanie ułożona flaga, a uczestnicy heppeningu zostaną na pamiątkę sfotografowani z ratuszowej wieży. Celem wydarzenia ma być krzewienie szacunku dla barw narodowych oraz uświadomienie istnienia Święta Flagi Państwowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ulica Krakowska gotowa

Pustostan po premierze

Z Leszkiem na Śnieżkę

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Temat zastępczy 1-05-2007 8:44
Bezpieczna autopromocja...
~Piotr 1-05-2007 8:50
"Poniżej obraz z Kamer Internetowych z widokiem na Plac kameryowy w Jeleniej Górze" Czyżby zmiana nazwy Plac Ratuszowy na Plac kameryowy? (dot.Multimedia)
~PATRIOTA 1-05-2007 9:05
NAPEWNO BĘDĘ W SAMO POŁUDNIE,TYLKO Z KTÓREJ STRONY RATUSZA?z JEDNEJ TRAMWAJ Z DRUGIEJ PIWSKO!!!
~mieszkaniec 1-05-2007 10:19
Moze ktos sie wreszcie zlituje nad elewacjami tych biednych kamiennic,ktore powoli sie sypia i zle swiadcza o miescie,szczegolnie te przy "ogrodku",ktore widac dosc wyraznie z tej kamery...:(((
~olo 1-05-2007 11:16
Dlaczego kamery pokazują ciągle to samo i noc na górze Szybowcowej
~Kasia RM 1-05-2007 11:30
No zapraszamy wszystkich :D
~Ada 1-05-2007 11:33
a ja pojde na piwo i zobaczę to przedstawienie :)
~Do"patriota" 1-05-2007 11:41
NA PEWNO znajda sobie jakas strone.
~młodzi chcą 1-05-2007 12:19
młodzi chcą, młodzi robią. Ktoś przynajmniej robi
~crimesnipper 1-05-2007 12:22
moze ktos sie w koncu zlituje, i odpowiednio zainterweniuje w sprawie webcam z placu Ratuszowego ? kto jest odpowiedzialny za taki stan rzeczy?
~chrisso 1-05-2007 17:56
Plac kameryowy to jedno :) a obraz niby odświeżany to drugie.Proszę popatrzeć na te zdjęcia ? Ci sami ludzie,co to gabinet figur woskowych Madame Tussaud ?
~czerwony doliniarz 2-05-2007 9:11
Tiaaa... Robercik będzie trzymał białą kartkę a miłoszek czerwoną... Albo na odwrót... Muszą się jakoś podzielić obowiązkami... Ktoś tę CZERWONĄ będzie musiał DZIERŻYĆ:))) A może lepiej taką jasno-czerwoną? Przechodzącą w lekki RÓŻ? Mniejszy wstyd... O rany! Zapomniałem o Olywierku! On będzie robił za drzewce!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kupiono fotopułapki

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Odkrycia w kościele

Był "Krok do sukcesu"

Krakowska gotowa!  

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
186
Tak
39%
Nie
51%
Nie wiem
10%