MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Finał Majowych Spotkań Muzycznych w Wojanowie

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 5 maja 2014, 9:21
Aktualizacja: 9:29
Autor: Manu
Fot. BM
Wczoraj (4 maja) zakończył się trwający cztery dni festiwal muzyki klasycznej „Majowe Spotkania Muzyczne”, przygotowany przez Fundację Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Koncert finałowy festiwalu zatytułowany „Alla Polacca” wypełniły dzieła Chopina, Karłowicza, Wieniawskiego i Zarębskiego.

Zebraną w pałacu publiczność w imieniu organizatorów powitała i zaprosiła do wysłuchania koncertu Grażyna Kolarzyk - dyrektorka Oddziału Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej w Wojanowie. Program wieczoru pokrótce przedstawiła prowadząca koncert Karolina Sienkiewicz, która wspólnie z Przemysławem Witkiem pełni funkcję kierownika artystycznego festiwalu.

Koncert rozpoczęła sonata g-moll op. 65 Fryderyka Chopina w wykonaniu niemieckiego wiolonczelisty Benedicta Kloecknera, który szybko buduje międzynarodową reputację jednego z najzdolniejszych młodych wirtuozów smyczkowych nowego pokolenia, oraz pochodzącego z Wałbrzycha pianisty Przemysława Witka. Potem znakomita sopranistka Iwona Sobotka przy akompaniamencie hiszpańskiego pianisty Ángela Cabrery zaśpiewała cztery pieśni op. 1 Mieczysława Karłowicza.

Kolejnym punktem programu był Polonez koncertowy D-dur op. 4 – wirtuozowskie opracowanie jednego z najpopularniejszych tańców polskich, dokonane przez 17-letniego Henryka Wieniawskiego na skrzypce i fortepian. Polonez D–dur Wieniawskiego zagrała brawurowo z emocją młodziutka skrzypaczka Maria Machowska. Jej pełna uroku interpretacja wspierana była dźwiękami fortepianu, za którym zasiadł Michał Karol Szymanowski, laureat wielu konkursów i festiwali.

Imprezę zakończył kwintet g-moll op. 34 (z 1885r.), napisany na krótko przed śmiercią przez Juliusza Zarębskiego na fortepian - ponownie Michał Karol Szymanowski, i kwintet smyczkowy: Maria Machowska – skrzypce i Benedict Kloeckner – wiolonczela oraz Ania Staśkiewicz – skrzypce i Jiří Kabát (czeski kompozytor) – altówka. Na zakończenie Grażyna Kolarzyk z Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej podziękowała wszystkim młodym artystom wręczając pamiątkowe upominki za udział w festiwalu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nagrody wręczone

Nowa wystawa w Muzeum Tkactawa

Kolejny seans w Lwówku Śląskim

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 5-05-2014 11:55
Koncert był rzeczywiście na wysokim poziomie. Jedynie Chopin zbyt agresywny, a tak bardzo profesjonalnie. I pięknie!
~azet 5-05-2014 12:05
Koncerty były w pałacu czy na placu pałacowym jak dawniej?
~Obecny 5-05-2014 12:40
Jasne, że w pałacu (nie na placu pałacowym), bo za zimno. Dlatego w przyszłym roku ma być albo czerwiec albo maj.
~zapraszam 6-05-2014 0:41
Witam, Serdecznie zapraszam do wypełnienia ankiety osób, które korzystały z usług hotelarskich w którymś z obiektów Pałacowych w powiecie jeleniogórskim w województwie Dolnośląskim. Czyli w obiektach: Pałac Dębowy, Pałac Łomnica, Pałac Miłków, Pałac Pakoszów, Pałac Paulinum, Pałac Smyrna, Pałac Staniszów, Pałac na Wodzie albo Pałac Wojanów Ankieta jest anonimowa, a wypełnienie jej nie zajmuje dużo czasu. Wyniki posłużą autorce do napisania pracy. Z góry dziękuje za udział w badaniu :) http://moje-ankiety.pl/respond-49465.html
~:( 8-05-2014 22:29
Ajjj kurcze, czemu mnie tam nie było? :(

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Szansa na remont "zameczku"

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Lato z ZTA w Parku Zdrojowym

Zaczytaj się z Jelonką.com

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
467
Tak
47%
Nie
39%
Nie wiem
13%