MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Finał konkursu „Ochrona przyrody w Polsce”

Wiadomości: Region
Piątek, 10 listopada 2017, 17:08
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Użyczone/K. Tęcza
W Bukowcu, w siedzibie Związku Gmin Karkonoskich, odbył się finał regionalny XXIV Konkursu Biologiczno–Ekologicznego Szkół Gimnazjalnych pod hasłem „Ochrona przyrody w Polsce”.

Konkurs zorganizował Zarząd Okręgu Ligii Ochrony Przyrody w Jeleniej Górze z siedzibą w Piechowicach. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego był prezes ZO LOP w Jeleniej Górze Zdzisław Gasz a członkami jury: Bożena Śliwa (przewodnicząca), Piotr Norko, Magdalena Żuchowska i Janina Hładyk (sekretarz).

Do eliminacji przystąpiło 497 uczniów ze szkół z terenu dawnego województwa jeleniogórskiego. Ostatecznie do finału (III etapu) w Bukowcu dotarło 20 uczniów, z których wyłoniono ośmiu finalistów. Pytania zadawane uczniom dotyczyły zarówno problematyki ochrony przyrody jak i krajoznawstwa czy wiedzy o otoczeniu, w którym żyjemy. Każdy z uczestników finału musiał odpowiedzieć na 11 pytań, niejednokrotnie bardzo trudnych. Po podliczeniu punktów stwierdzono, że I miejsce zajął Mateusz Hęś z Porajowa, II miejsce - Filip Pozauć ze Zgorzelca a III - Julia Żądło ze Świerzawy.

Wszyscy finaliści jak i ich opiekunowie otrzymali stosowne do zajętego miejsca nagrody. Przedsięwzięcie zostało wsparte finansowo przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Jeleniej Górze, Nadleśnictwa w Szklarskiej Porębie, Świeradowie i Ruszowie oraz Związek Gmin Karkonoskich (Regionalną Pracownię Krajoznawczą Karkonoszy), która zajęła się organizacją spotkania.

Trzeba dodać, że uczniowie przygotowując się do ostatecznej rozgrywki, do Bukowca przybyli dzień wcześniej i nocowali w schronisku młodzieżowym „Skalnik”. Mieli zatem okazję do spacerów po pięknym założeniu parkowym jakie swoim zasięgiem obejmuje tereny otaczające miejscowość. Wieczorem wysłuchali prelekcji Piotra Norko a wcześniej zwiedzili Krzeszów i Chełmsko Śląskie.

Uczestnicy spotkania oczekując na podsumowanie konkursu zwiedzili pałac w Bukowcu i poznali historię obiektu jak i miejscowości. Mieli okazję sprawdzić dokąd prowadzi tajne przejście łączące piwnice z parterem a wychodzące przez szafę oraz niemal otarli się o Białą Damę wędrującą po strychowych zakamarkach.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mina na Zabobrzu

Finał na lawecie

Koderzy ze Ścięgien

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Lwóweccy zwycięzcy "Wielkiej Ligi Czytelników"

Pszczeli projekt KPN

Nabór do szkół ponadpodstawowych  

Egzaminy zawodowe uczniów kowarskiego Lema

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
11
Tak
55%
Nie
36%
Nie wiem
9%