MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 6 sierpnia
im. Jakuba, Sławy

Finał budowy i… kłopot

Wiadomości: Podgórzyn
Środa, 25 lipca 2018, 8:55
Aktualizacja: Piątek, 27 lipca 2018, 7:22
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
Jak informowaliśmy, na ostatniej prostej znajduje się budowa Zespołu im. Orła Białego Podgórzynie. Wszystko wskazuje na to, że inwestycja zakończy się przed czasem. W związku z tym powstał problem. Dotyczy najważniejszej kwestii, czyli bezpieczeństwa dzieci.
- Ostateczny termin zakończenia prac upływa 15 listopada. Wykonawca powtarza, że jest przed terminem, że skończy wcześniej. I najprawdopodobniej w październiku obiekt zostanie oddany do użytku. Tak więc dzieci nowego roku szkolnego tam nie rozpoczną, będą przenoszone w trakcie – mówi wójt Mirosław Kalata.

To dobra informacja, ale są też i złe. Brak chodnika, przejścia dla pieszych i bliskie sąsiedztwo z ruchliwą wojewódzką drogą.

- Chyba dwie sesje wcześniej przeznaczyliśmy środki na budowę ronda na drodze wojewódzkiej. To będzie rondo, przejście dla pieszych i ciąg pieszo – rowerowy, aż do wsi. To nie jest tak, że dzieci ze szkoły będą wybiegały prosto na drogę. O to też zadbaliśmy – mówi Halina Kacprzak, przewodnicząca rady gminy.

To prawda. W kasie gminy zabezpieczony na ten cel został milion złotych, resztę kosztów pokryje Dolnośląska Służba Dróg i Kolei. Ale nie ma jeszcze odpowiednich decyzji, a to opóźnia realizację zadania.

- Czekamy na decyzję, zaraz po tym niezwłocznie ruszamy. My jesteśmy przygotowani do tej inwestycji, tylko czekamy na dokumenty – przekonuje M. Kalata.

Wniosek przez gminę został złożony na początku lipca, w najgorszym przypadku odpowiedź może przyjść 3 miesiące później. Do tego należy dodać przynajmniej miesiąc na wyłonienie wykonawcy. To oznacza, że prace przy przebudowie skrzyżowania będą mogły rozpocząć się dopiero w listopadzie, a jak wiadomo nie jest to najlepszy miesiąc dla robót drogowych. Budowa ronda ma szansę zakończyć się na początku wiosny 2019 roku. Do tego czasu gmina albo będzie musiała opóźnić otwarcie placówki, albo zapewnić transport dzieci do szkoły.

Ogłoszenia

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Ile dostaną sołectwa?

Stalowe rumaki w Karpaczu

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~jgjgjg 25-07-2018 9:20
Prace budowlane na terenie szkoły ruszyły w lipcu 2017. Nie można było inwestycji drogowej wykonać w zeszłym roku? Byłoby dużo taniej. Typowo polskie-zostawiać wszystko na ostatnią chwilę.
~Oni to jak te Lelum, polelum 25-07-2018 9:31
Ale szopka!!!. Ludzie już dawno o tym problemie mówili i pisali jeszcze przed budową samej tej szkoły a władze gminy o tym problemie jakby, kompletnie zapomniały. "Chyba dwie sesje wcześniej przeznaczyliśmy środki na budowę ronda" pani Halino, chyba robi kolosalną różnicę a wniosek został i tak za późno złożony. Ta gmina działać tak nie może, czas na zmiany nie tylko wójta ale całej ekipy, po kiego tam siedzą ludzie w rządzie co nie znają przepisów gminnych (można ich z tego przepytać aż się zdziwicie jakie maja braki). Teraz z braku ich niegospodarności szkoła albo będzie przez kolejne miesiące stała pusta lub za nasze ciężko zarobione pieniądze będzie potrzeba organizować paliwo i transport dla dzieci by mogły bezpiecznie dojechać do szkoły. Można by było pieniądze przeznaczyć na inne cele lecz z braku ich wyobraźni są same kłopoty i kolejne straty!!!
~Widzę 25-07-2018 9:56
Tylko długa kładka na jezdnią .Będą wypadki i to śmiertelne.
~optymista 25-07-2018 10:00
A po co rondo i punkty kolizyjne dzieci-pojazdy. Wystarczy mała kładka dla pieszych nad skrzyżowaniem i kawałek chodnika do zabudowań Podgórzyna.Lekka konstrukcja - montaż 3 dni i po zawodach. Ciekawe jak zadbają o bezpieczeństwo dzieci z Dąbrówki, które maja uczęs...ć do tej szkoły?
~Pesymista 25-07-2018 10:11
do: ~optymista (10:00)
Zmień dostawcę flakki, bo cię wykreca
~ 25-07-2018 10:23
do: ~optymista (10:00)
Monter sie ... znalazł ,nie to bajkopisarz
~Mam pomysła 25-07-2018 10:16
Nasza nadgorliwa pani dyrektor z pewnością zarządzi dyżury nauczycieli ( bezpłatne oczywiście), którzy będą odprowadzać dzieci do i ze szkoły.
~canon49 25-07-2018 10:57
Skrajna niefrasobliwość. Jakoś to będzie.
~MichałM 25-07-2018 11:16
Haha a wystarczyło wybudować szkołę bliżej centrum. A tak podraża się inwestycje o ronda, przejścia i na dostarczenie mediów bo trzeba było pociągnąć tam kable energetyczne, rury wodne i ka...lizacyjne ...
~E.S. 25-07-2018 11:51
to trochę tak jakby zacząć budowę domu od komina
~niejaka 25-07-2018 12:49
Za stosunkowo niewielkie pieniądze można wykonać kładkę dla pieszych, choćby drewnianą o ile drzewo tańsze od innych materiałów; zabezpieczoną barierami i siatką odpowiednio wysoką. Dojście nie musi być od razu brukowanym chodnikiem, może być wysypane i utwardzone tak jak np drogi spacerowe na wałach we Wrocławiu. Dokumentacja na takie przedsięwzięcie też nie jest czasochłonna.
~AW 26-07-2018 8:25
do: ~niejaka (12:49)
Koszt budowy kładki to nie wszystko (choć obustronne pochylnie dla niepełnosprawanych długości ok. 90 m każda to też będą koszty) - najważniejsze, czy dzieci będą chciały nią chodzić. Spód kładki musi być min. 4,60 m nad jezdnią więc trzeba będzie wejść na wysokość ponad 5 m (II piętro budynku).
~rjola do Oni to jak te Lelum 25-07-2018 13:38
Nie zgodzę się, że ONI to jak lelum polelum. ONI to ludzie uzależnieni, to działanie sterowane, rozmyślne, nacelowane. Co do reszty niestety masz rację. Z przykrością to mówię, ale taka jest rzeczywistość. Takie są skutki gdy za zarządzenie biorą się amatorzy biznesmeni, ignoranci. Do rządzenia nie wystarczy szkoła korepetycji i trenowania mózgu. Bo wtedy kończy się właśnie tak. Przez trzy lata było wielkie widowisko budowy szkoły z celebrytą na czele. Odtrąbiono sukces zanim wkopano pierwszą łopatę. Klakierzy przytakują. Świętuje się zwycięstwo. Mami się ludzi niewinnie wierzących w powodzenie budowy, czemu trudno się dziwić. Ludzie wierzą w dobre rzeczy, w bogactwo gminy, bo przecież gminę stać na kilkudziesięciomilionowe inwestycje. Nie interesuje ich, że to wszystko na kredyt, który przyjdzie im spłacać przez dziesiątki lat. Jak nie wierzyć w cudowny rozwój gminy i jej dostatek, kiedy jeszcze wiele innych rzeczy się obiecuje, a więc gminę wciąż na wszystko stać. Dla nielicznych nawet robi się coś dobrego. A to inwestorom, a to strażakom, a to praca dla niektórych bliskich, etc. Każdy jednak wierzy, że kiedyś też coś dostanie. Dlatego jakiekolwiek obiektywne zdanie, ostrzeżenie, krytyka czy wręcz podpowiedź traktuje się jako złowieszcze przepowiednie i wyraz frustracji przeciwników postępu. Trudno liczyć na refleksję ludzi. Dopiero rzeczywistość bezwzględnie weryfikuje oczekiwania. Wciąż jednak jest przyzwolenie na działania bez planu, bez jakiejkolwiek koncepcji, bez odpowiedzialności za skutki. Mam głęboką nadzieję, że tak być nie mus
~rjola do Oni to jak te Lelum 25-07-2018 13:38
cd. Mam głęboką nadzieję, że tak być nie musi i niebawem się to zmieni i że moda na wirtualne bogactwo wszystkich, a realne nielicznych już przeminęła. Tylko obawiam się, że trzeba będzie sięgać o dorobku obietnic przedwyborczych pana M. Kalaty i korzystać z jego podpowiedzi jak naprawiać drogi w gminie. Mawiał bowiem, że nie trzeba wielkich nakładów na remonty, bo wystarczyłoby zasypywać dziury. Oby nie było tak, że rzeczywiście za sukcesy medialne wójta M. Kalaty stać gminę będzie jedynie na wiaderko i łopatkę do zasypywania dziur w drogach.
~ 25-07-2018 14:36
W Janowicach lepiej wójt dba nawet alkoholikom przystanek postawił i dzięki temu można nieraz galę zobaczyć za darmo nie za 40 zl
~dzidek bez swetra 25-07-2018 16:20
Z uporem osła i z pytaniem maniaka raz jeszcze, czy nie można było tej pięknej szkoły wybudować w innym miejscu, bliżej centrum Podgórzyna. Myślę, że ktoś się ocknie i poprosi CBA o dokładne zbadanie przyczyn budowy tej szkoły w tym akurat miejscu. To zalatuje nieświeżym obornikiem z daleka.
~Olimpik 25-07-2018 18:24
Szkołę wybudowano w tak dalekim miejscu bo zrobiono przekręt, ponoć koleś miał tam ziemię więc potrzeba było go dobrze sfinansować , tak mawiają w całej wiosce ale czy to prawda to ja nie wiem ale napisałem co inni mówią.
użytkownik facebook 25-07-2018 20:10
U nas zaś że prace idą od tyłu.Na szosie duży ruch aż nie można przejść i kto przeprowadza dzieci.Szkoła powinna być w mieście to byłoby prościej.
~rjola 25-07-2018 20:41
N* donosiły 8.03.2018, że budowa szkoły w Jeżowie Sudeckim na ukończeniu. Koszt budowy to około 10 milionów zł z czego około 6,5 miliona to dofinansowanie ze środków zewnętrznych. W budynku, oprócz szkoły, znajdzie się także czterooddziałowe przedszkole wraz ze stołówką https://* o proszę. Można, można. A budowa szkoły w Podgórzynie, w szczerym polu, bez dojścia, dojazdu i hali sportowej już pochłonęła (pochłonie) ok. 25 mln. A będzie jeszcze 25mln + budowa ronda. Z artykułu wynika, że „inwestycja zakończy się przed czasem. W związku z tym powstał problem. Dotyczy najważniejszej kwestii, czyli bezpieczeństwa dzieci.” O zgrozo. I dopiero teraz powstał ten problem? Czy nie tkwił w samym zamyśle budowy? Czy nie było tak? Wydać kasę a potem się zobaczy? Ktoś za to odpowiada? I nie jest to pytanie retoryczne. Ale władze gminy mają się dobrze. Przekonują mnie w tym także oświadczenia majątkowe wójta, z-cy i skarbnika, prześledzone od 2014 r. Zderzenie rozrzutności z przedsiębiorczością.
~rjola 25-07-2018 23:19
Dodam jeszcze, że w gminie zapanowała jakaś epidemia wykupywania na gwałt jakiś gruntów prywatnych pod drogi wewnętrzne. Np uchwała rady gminy nr LX/465/18 z 28.06.2018 r. w sprawie nieodpłatnego przyjęcia do majątku Gminy Podgórzyn nieruchomości z przeznaczeniem pod drogi wewnętrzne. A co to oznacza. Oznacza finansowanie z gminnego budżetu remontów i kosztów utrzymania tych dróg, bo zarówno utrzymanie, jak i budowa, przebudowa, remont, ochrona i oznakowanie dróg wewnętrznych oraz zarządzanie nimi należą do zarządcy terenu, na którym jest zlokalizowana droga, a w przypadku jego braku - do właściciela tego terenu. A więc naprawianie odśnieżanie remontowanie należy do gminy. I znowu mieszkańcy zapłacą za to dobro. Do kogo należą te grunty, mogłabym podać, ale jest RODO więc nie wiem. Nie jest to jednak trudne do zidentyfikowania. Można samemu sprawdzić. Najpierw strona BIP Podgórzyn http://podgorzyn.bip.net.pl/ , później patrz: Najnowsze artykuły i aktualizacje (niestety inaczej się nie da, bo ostatni protokół rady jest Nr LVII z 23.04.2018), później na stronie ekw.ms.gov.pl. Po wpisaniu nr kw można ustalić nazwiska od kogo.
~rjola 26-07-2018 1:14
Budowa szkoły na ukończeniu. Kiedy pierwszy dzwonek
użytkownik facebook 26-07-2018 6:39
Bo u nas najpierw robią potem myślą
~Wydanie specjalne 26-07-2018 15:50
Poproszę o raport , OSP, ile razy wyjeżdżała do wypadków w okolicy tej szkoły , ile razy , uprawy miejscowego rolnika co sprzedał ziemię , zabrała woda ? Mądry inaczej wÓjt posadzi tam teraz , w krzesełkach , gminne dzieci ?
~obiektywne media 26-07-2018 23:49
W redakcji Jelonki kampania wyborcze w pełni, widać jak Jelonce leży na sercu dobro mieszkańców Gminy Podgórzyn, szkoła temat dyżurny. Co byście złego nie napisali o władzach gminy mieszkańcy są zadowoleni z tej inwestycji i swą wdzięczność okażą przy urnach.
~rjola 27-07-2018 0:49
Dzisiaj dopiero usłyszałam na żywo wójta na youtube. I nie wierzę. Nie wierzę, że to mówi wójt . A mówi, że termin zakończenia budowy jest na 15.11. To akurat rozumiem, ale dalej wójt ciągnie, że inwestor zapowiada cały czas, że jest przed terminem. No wójcie, jakżeby inaczej. Jest teraz lipiec to na bank jest przed terminem. Październik będzie za dwa miesiące. Mówi wójt jeszcze, że termin jest realistyczny i że dzieci w trakcie roku będą przenoszeni. No jeśli tak to ekstra. A gdyby tak po polsku to wójcie lepiej jak termin jest realny, a nie realistyczny, a dzieci były przenoszone (nie chodzi o ciążę), a nie przenoszeni. Ale. Jeszcze zastanawiam się jak i w czym dzieci będą przenoszeni i czy na pewno dobrze jeśli przenoszeni będą w czasie mrozu, bo to przypadnie na zimę. Pan by to wyjaśnił w następnym wejściu na wizję. A ja przepraszam dzieci. I wyrażam nadzieję, że nie będą przenoszeni w byle czym.
~ben 27-07-2018 6:45
Będzie na apelu: W tym roku mamy uczniów wzorowych 80, rozjechanych 14.
~lataK 30-07-2018 16:54
wybraliście to nie marudźcie, będziemy patrzyć kto co pisze

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Budowa łącznika rozpoczęta

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

W sierpniu zarejestruj jacht

Czas na remont ulicy Ogińskiego!

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
958
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%