MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Filia Zakładu Radioterapii w Jeleniej Górze otwarta

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 10 stycznia 2017, 16:50
Aktualizacja: Sobota, 28 stycznia 2017, 10:24
Autor: Robert Czepielewski
Fot. Robert Czepielewski
Dzisiaj (10.01) na terenie jeleniogórskiego szpitala została otwarta filia wrocławskiego Zakładu Radioterapii Dolnośląskiego Centrum Onkologii. Budowa placówki trwała niespełna rok. To druga filia DCO na Dolnym Śląsku. Pierwsza została uruchomiona w Legnicy.

Ośrodek będzie przyjmował około 800 pacjentów rocznie lecząc chorych onkologicznie za pomocą promieniowania jonizującego z pól zewnętrznych, czyli teleterapią. Koszt tej inwestycji to około 30 mln zł, z tego około 20 milionów złotych kosztował sprzęt.

- Placówka dysponuje najnowocześniejszym sprzętem – mówił dyrektor DCO we Wrocławiu dr hab. Adam Maciejczyk. - Jeden z akceleratorów to urządzenie najnowszej generacji, natomiast drugi jest trochę starszy, ale spełnia wszystkie aktualne wymagania. Do tego dochodzi jeszcze tomograf komputerowy z funkcją wirtualnej symulacji oraz system zarządzania i weryfikacji z bezpośrednim podłączeniem do serwerów, znajdujących się w ośrodku macierzystym we Wrocławiu – opowiadał Adam Maciejczyk. - Będziemy leczyć nowotwory prostaty, piersi, mózgu, żołądka, odbytnicy, odbytu, płuc, głowy i szyi, nowotwory ginekologiczne, mięsaki tkanek miękkich oraz chłoniaki. We współpracy z oddziałami chirurgii i chemioterapii chcemy prowadzić tzw. leczenie skojarzone, które znacząco poprawi wyniki terapii – dodał dyrektor DCO we Wrocławiu.

Na parterze budynku znajduje się strefa diagnostyczna oraz gabinety lekarskie i zabiegowe, a na pierwszym piętrze pomieszczenia techniczne i socjalne. Pacjenci będą leczeni w nowym ośrodku ambulatoryjnie. Część z nich, w razie potrzeby, może przebywać w wyznaczonych, bezpłatnych hostelach. Wszyscy chorzy będą mieli wykonywaną tomografię komputerową, na podstawie której będą tworzone indywidualne, zgodne z anatomią pacjenta plany leczenia. Każdy chory będzie miał w trakcie leczenia wykonywane kontrolne zdjęcia, weryfikujące zgodność z planem leczenia. A pacjenci z nowotworami prostaty dodatkowo będą mieli wszczepiane znaczniki do gruczołu krokowego, aby poprawić jakość napromieniowania.

Pierwsi pacjenci pojawią się, już wkrótce. - Jesteśmy gotowi do pracy. Czekamy tylko na oficjalne rozstrzygnięcia, jeżeli chodzi o procedury końcowe kontraktowania z Narodowym Funduszem Zdrowia - poinformowała Iga Skrzypczyńska, kierownik filii DCO w Jeleniej Górze.

Jeleniogórska placówka ma zwiększyć dostępność do kompleksowego leczenia dla pacjentów onkologicznych z Kotliny Jeleniogórskiej. − Chcemy zapewnić pacjentom lepsze warunki leczenia. To bardzo ważne, żeby w tym trudnym czasie zmagania się z chorobą nie musieli już tracić dodatkowo czasu na dojazd do odległych placówek − podkreślał Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

W otwarciu jeleniogórskiej Filii Zakładu Radioterapii DCO we Wrocławiu wzięli udział m.in.: marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego Iwona Krawczyk, członek zarządu województwa Jerzy Michalak, biskup Zbigniew Kiernikowski. Byli też zastępcy prezydenta Jeleniej Góry Jerzy Łużniak i Piotr Paczóski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Była gala z nagrodami

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~danka1 10-01-2017 20:13
a co tam robił biskup? czarna sotnia wszędzie! tylko ten brud w szpitalu trzeba posprzątać i nauczyć sprzątac a może egzekwować?
~zaboberek 10-01-2017 20:36
Wolałbym nigdy nie korzystać z terapii w tym zakładzie,ale cieszę się,że już jest.Jakie to ułatwienie dla chorych,potrzebujących.
~podkościelny 10-01-2017 22:08
Nie mam chęci oglądać tych zdjęć od momentu, jak się dowiedziałem, że tam się szlaja jakiś biskup. Pazerność tej kasty jest makabryczna. Wszędzie włażą, gdzie wyczują kilka złotych. Ale biedakowi pomóc za darmo, to NIXUYA. Klechy wyczuwają swoje pięć minut pod skrzydłami trzęsidoopa Kaczyńskiego i atakują wszystko i zewsząd. Ja się tak zastanawiam: Jak te pisiory, po tym co robią i jaką mają moralność, liczą na jakieś apanaże z niebios. Nawet biskup, co obieca im rozgrzeszenie ma goowno do gadania, jeśli Pan Bozia zastosuje uczciwe reguły gry. To oczywiście pic, bo nie ma żadnego Pana B. NIKT będący tak wysoko i mający taką moc, nie pozwolił by sobie na takich "przedstawicieli" jak ten cały kler, ani nie przepuścił by tych bezeceństw i ohydy którą czynią ze znakiem krzyża. Ohyda i skandal
rymcycymcy 10-01-2017 22:08
Czytałem na Fojdzie, że radioterapia to oszustwo ! ...wystarczy pić sok z kartofli ...to zabija zarazę natychmiast ! :)
~ 10-01-2017 22:56
Oby się nie przydało... ale jeżeli już tak, to nareszcie w Jeleniej Górze. A wszystkim ohydnym hejterom życzę zdrowia, bo jak zdrowia im zabraknie to do księży kolejka będzie jak do mięsnego za komuny!
~cyka 11-01-2017 9:20
teraz przeszkadza biskup,a na cmentarzu,na nagrobkach jest 97% krzyży!!! Jesteś chory.....
~ 11-01-2017 9:33
No i co z tego że otwarli filię radioterapii jak na pewno będzie kolejka z terminem za 2 lata , a jak się dzwoni po karetę to słyszymy w słuchawce że karetka to nie taxi , robią z ludzi idiotów w tym szpitalu .
~AD966 11-01-2017 9:42
Bo w Boga i Niebo wieżą jeszcze tylko dzieci .Biskupi są ateistami liczy się wygode życie na koszt bliźniego i kasa.
~ 11-01-2017 10:20
W ramach Konkordatu każda rzecz nawet s..cz publiczny musi byś poświęcony przez czarnego zgodnie z cennikiem ''nie mniej niż ........'' bez VAT-u
~K_asia1 11-01-2017 10:50
Jestem przekonana, że ci ujadający na księży, jak przyjdzie co do czego, wyciągną do nich rączki...
~asik 11-01-2017 12:32
Tylko się cieszyć że takie placówki powstają, nowotwory to choroba cywilizacji. Dla osób chorych każdy dzień jest na wagę złota, a jeleniogórzanie nie będą musieli wyjeżdżać, tylko skorzystają na miejscu z leczenia.
~CX37 11-01-2017 12:34
W artykule jest błąd nie pani dr Iga Skrzynecka , powinno być dr Iga Skrzypczyńska.
~Do K_asia1 11-01-2017 12:47
Nie bądź taka pewna. Nie potrzebuję do umierania księdza, bo on mi w tym nie pomoże. Plugawy jest dla mnie "sługa Boży", który za swą posługę, do której rzekomo ma powołanie inkasuje od ludzi pieniądze. A ten biskup to obrzydliwy typ. Kiedy para chciała wziąć ślub w kościele Wang, poprzedni biskup nie robił problemu - księża katoliccy udzielali sakramentu. Teraz potrzebne jest zezwolenie "Jego Ekscelencji". Czym różni się kościół wang od kościoła katolickiego? Jedynie skromnym wystrojem. Stół ołtarzowy drewniany z inskrypcją "Pan mój i Bóg mój", za ołtarzem powieszony jest duży drewniany krzyż z Jezusem oraz ambona i chrzcielnica. Pokaż mi księdza, który rzeczywiście ma powołanie. Takich możesz policzyć na palcach jednej ręki. Większość wybrała kapłaństwo dla wygodnego życia.
~Do K_asia1 c.d. 11-01-2017 13:16
Dlaczego Papież Franciszek jest tak nielubiany wśród księży, biskupów, kardynałów...? Ano dlatego, że nawołuje do skromnego życia, którego jest najlepszym przykładem. Zrezygnował z czerwonych butów, krzyża papieskiego, apartamentów papieskich - w których jedynie podejmuje gości. Kiedy wybrany został na papieża chciano założyć mu pelerynkę z gronostajów. Papież odparł, proszę to zabrać - karnawał się już zakończył. Jestem osobą wierzącą, ale takie zachowanie księży, kościoła jako instytucji mnie bardzo razi. Tu poświęcają placówkę medyczną, a razem z PiS plują na WOŚP, który za zebrane pieniądze kupuje sprzęt medyczny. Na mojej I Komunii Św. proboszcz powiedział tę różę (na ławkach umieszczono mały bukiecik z różą) dajcie matkom, nie ojcom, bo oni nie pomagali budować nowego kościoła :/
~Do 22:56 11-01-2017 13:43
Ja także życzę ludziom, by nie musieli z tego sprzętu korzystać, ale gdy będą musieli, to pomogą im lekarze i Bóg, a nie jakiś ksiądz, który tylko patrzy, gdzie może ludzi "wydoić", jak krowę. Sama także ciężko chorowałam w dzieciństwie. Mama życzyła lekarzowi, który miał mnie operować pewnej ręki i oby zabieg się powiódł. Lekarz odparł wskazując palcem ku górze - to On nam dopomoże. Ostatnio lekarz domowy powiedział mi - bać trzeba się Boga, urzędu skarbowego i karabinu maszynowego. Co do księży istnieje przekonanie starszych ludzi, że to oni "torują", "otwierają" nam drogę do Pana, zaś pieniędzmi kupią sobie nań "działkę", a tak nie jest. Ksiądz prowadzi msze, modli się, a my z nim, lecz modlitwy swe kierujemy do Boga lub prosimy świętych, zmarłych krewnych o wstawiennictwo u Boga.
~Boss 11-01-2017 18:32
Redakcjo Jelonki wprowadźcie możliwość dodawania komentarzy po zalogowaniu bo pod każdym artykułem jest szkalowanie,obrażanie które nie mają nic wspólnego z treścią i tematem relacji to jest chore ciągłe ataki na kościół ,PIS nie mają nic wspólnego z wolnością słowa i wyrażaniem opinii na dany temat odnoszę wrażenie że mamy tutaj stowarzyszenie szyderców które zagląda tu tylko po to aby siać ferment
~Do Boss 11-01-2017 19:30
No, tak, oglądasz TVP, TRWAM, a może słuchasz jeszcze Radia Maryja, tak więc trudno się dziwić, skąd Twoje poglądy. Te media Ci prawdy nie powiedzą, tylko zakłamują rzeczywistość gdzie się da. Nie jestem przeciwna ludziom wiary, tylko temu, co czynią. PiS lekką ręką rozdaje miliony Rydzykowi i kościołowi, a chorzy ludzie muszą czekać miesiącami, latami na terapię, ratujące ich życie zabiegi, operacje, tułać się po fundacjach prosząc o wsparcie finansowe dla chorego dziecka na wyjazd, rehabilitację, sprzęt, płacić horrendalne kwoty za leki. Wolność słowa, oznacza w mniemaniu marszałka Kuchcińskiego wyłączanie mikrofonu, gdy poseł wypowiada "niewygodne" słowa - ograniczanie obecności mediów w sejmie - brak dostępu mediów w sali plenarnej.
~Boss do 19.30 11-01-2017 21:42
Zdrowia życzę szczególnie psychicznego.
~III sort 12-01-2017 2:02
Bo co boss, że napisał prawdę? Przecież padły takie slowa"prawda was wyzwoli"i sprowadził na kraj nieszczęście.
~CX37 12-01-2017 12:15
Czytam, że poprawiono nazwisko pani doktor. Dziękuję.
~Dziennikarze z "Misia" 4-06-2018 10:31
Jest wymieniony i wojewoda i członek zarządu i "wszyscy święci". I tylko numeru telefonu nie ma. Słusznie. Bo po co, jeśli zastępcy prezydenta ważniejsi?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Energetyczny prolog!

Chcą odwołania przewodniczącej

Forum dla boskich kobiet

Wystarowały Senioralia

Spór o edukację seksualną

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
737
Tak
15%
Nie
65%
Nie wiem
21%