MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Filharmonicy podbili Kanton

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 26 maja 2010, 14:36
Aktualizacja: Czwartek, 27 maja 2010, 7:53
Autor: TEJO
Fot. Reprodukcja
Wielki sukces, niezapomniane wrażenia i emocje – tak muzycy Filharmonii Dolnośląskiej mogą podsumować swój wyjazd do Kantonu (Chiny). Podczas Ogólnochińskiego Festiwalu Sztuk dali tam jeden koncert. Maestro Michał Maciaszczyk – nagradzany oklaskami – aż siedem razy wychodził na estradę. Orkiestra zagrała też na bis. Z Chin jeleniogórzanie przywieżli wiele wspomnień, także kulinarnych.

Dziś podczas okolicznościowej konferencji poświęconej egzotycznej podróży filharmoników z dziennikarzami spotkali się dyrektor Filharmonii Dolnośląskiej Zuzanna Dziedzic oraz jej doradca Andrzej Więckowski (był kierownikiem grupy), a także skład orkiestry, który dał koncert w Kantonie. Bohaterowie wydarzenia zasiedli na nietypowych dla siebie miejscach, bo na widowni Sali Miodowej Filharmonii Dolnośląskiej.

Andrzej Więckowski ocenił wyjazd jako bardzo udany. – Orkiestra pod dyrekcją Maestro Maciaszczyka dała na jednej z ważniejszych imprez kulturalnych tamtych stron świetny koncert, czego dowodem była niekończąca się owacja miejscowej publiczności. Po siódmym wyjściu dyrygent zdecydował, że będzie bis. Zabrzmiała część Symfonii Jowiszowej Mozarta – mówił kierownik grupy. Filharmonicy zresztą wyjechali tylko z mozartowskim repertuarem. Akompaniowali także w miejscowej solistce w Koncercie Fortepianowym B-dur KV 595 nr 27 oraz zagrali Uwerturę do opery „Wesele Figara”.

– Kanton to bardzo specyficzne, potężne miasto. Wszystko zbudowano tam od nowa, nawet skansen starego miasta. Większość obiektów nie ma więcej jak około 20 lat. Jest to jednocześnie potężna metropolia z 14 milionami mieszkańców – mówił Andrzej Więckowski. Podkreślił, że po koncercie wraz z dyrygentem został zaproszony na okolicznościową i bardzo wystawną kolację, podczas której – zgodnie z chińskimi zwyczajami – musiał „umacniać” przyjaźń polsko-chińską wznosząc toasty bardzo mocną nalewką. – Cały rytuał jest inny niż u nas, bo tam pije się z każdym z osobna, a gości było naprawdę sporo – usłyszeliśmy.

Swoimi przeżyciami podzielili się także muzycy. Byli pod wrażeniem chińskiej gościnności i przyjaznego podejścia do nich każdego, kogo spotkali. Nie kryli zdumienia kiedy – widząc chaos na miejscowych drogach – nie zobaczyli nawet jednej stłuczki. Opowiadali o rowerach, które miejscowym służą do transportu wszystkiego. Wspomnieli o kłopotach z wymianą waluty, której można dokonać jedynie za okazaniem paszportu w jednym banku. – Widać tam biedę, ale nie ma ubóstwa. Ludzie nie są sfrustrowani codziennością. Emanuje od nich pogoda ducha, uśmiech i życzliwość – tak swoje wrażenia opisał Andrzej Zwarycz, koncertmistrz klarnecista.

Osobny rozdział wspomnień to kulinaria. Muzycy widzieli przeróżne potrawy, wielu z nich nie potrafili zdefiniować, ani określić, co to jest. Zobaczyli, jak na targowiskach sprzedawane są węże jako przysmak. Ze zdziwieniem także dostrzegli, że makaron, który im podano, miał… oczy. Składnikiem potrawy okazały się bowiem jakieś nieokreślone stworzonka. – Byłem wdzięczny kelnerce, że znalazła gdzieś nóż i widelec, bo pałeczkami nie byliśmy w stanie jeść – powiedział Mirosław Kisiołek, skrzypek.

Dyrektor Zuzanna Dziedzic ma nadzieję, że wyjazd do Chin zaowocuje jeszcze zaproszeniem Filharmonii Dolnośląskiej na inne wydarzenia nie tylko w tamtej części świata. Dodała też, że dobrze by było, aby był to cykl koncertów. Specyfika festiwalu w Kantonie pozwoliła bowiem orkiestrze tylko na jeden występ.

Ogłoszenia

Czytaj również

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

W cieniu wygasłych wulkanów – w środę

Stalowe rumaki w Karpaczu

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~? 26-05-2010 17:31
a nie dostaliście zdjęć z Chin? po co robić 13 podobnych z konferencji?
~123 26-05-2010 22:56
jaka filharmonia, takie biuro promocji, jaka szefowa taki doradca. FD ewenement na skalę krajową- jedyna taka instytucja w PL bez dyrektora artystycznego, wszyscy dyrygujący w piątki z łapanki, z przymusu, lub chęci dorobienia na boku. Zero prestiżu, żadnej koncepcji linii repertuarowej, jakość prezentowanej muzyki pozostawia też WIELE do życzenia - tak w ogóle szkoda, że nie zostali tam na dłużej.
~do 123 27-05-2010 7:53
(do 123) To przykre, że masz depresję. Ale podobno można ją leczyć... (zacznij od podpisania się pod swoim postem)
~124 27-05-2010 18:38
Czyzby ten 123 to nie przypadek zblazowanego , bezrobotnego artysty dyrygenta w sobie samym zakochanego ??? Kazda orkiestra na swiecie dala by wszystko aby nie miec tzw. artystycznego , a miec mozliwosc grania z wieloma dyrygentami . 123 zycze Ci abys sie artystycznie spelnil gdziekolwiek byleby nie w salach koncertowych ...moze w toalecie ...Twoj wpis "pachnie" wc ... toaleta to zbyt piekne slowo , byc moze nie zrozumiesz ...
~Smyczek 125 29-05-2010 2:01
Aż boli że Ci co nie pojechali kalają Filharmonię.Żal szkoda bo to też ich miejsce pracy.Młodzi gniewni :) Naprawdę was żal.Może mają niedosyć sukcesów,a sukces był. "123" czy po imieniu :))) Wstyd ,wstyd
~muzyk 29-05-2010 2:07
To było coś.Każdy dał wszysto i jeszcze jeszcze... Naprawdę syper koncert
~mieloman 3-06-2010 22:55
-->do 123: Oj, nieładnie jak sfrustrowany pracownik instytucji artystycznej tak kale we własne gniazdo. Widocznie nie rozumie, że dobra orkiestra to nie tylko dobrzy muzycy ale tez zgrany zespół... Choćby najlepsi muzycy z najlepszym artystycznym, którzy patrzą na siebie spode łba, podkopują wzajemnie a zwłaszcza poddają krytyce poziom orkiestry w której sami grają, nie osiągną wysokiego poziomu a co najwyżej poziom kloaki i polskiego zawistnego piekiełka. Ja polecam rozwiązanie najprostsze. Skoro jest się tak wybitnym muzykiem na tle ogólnej miernoty, a kierownictwo FD nie odpowiada, to należy natychmiast poszukać sobie orkiestry która spełni Twoje ambicje artystyczne, zamiast publicznie wyładowywać swoje frustracje i depresje.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"PatRIOTki" w BWA  

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Aktorzy nie zawiedli

"Świerzawa na deskach"

Szybko zapomniany staw?

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
791
Tak
37%
Nie
58%
Nie wiem
6%