MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Filharmonicy dolnośląscy na eksport z Piotrem Rubikiem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 2 kwietnia 2009, 16:11
Aktualizacja: Piątek, 3 kwietnia 2009, 7:13
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Dwa koncerty najnowszego dzieła Piotra Rubika, canto–biografii „Santo subito” usłyszą już w ten weekend melomani z Bydgoszczy i Warszawy, a później – w Wielkanoc – telewidzowie. Być może utwór napisany z myślą o beatyfikacji papieża Jana Pawła II zabrzmi podczas Września Jeleniogórskiego.

Mówił o tym sam Piotr Rubik, który z Zuzanną Dziedzic, dyrektorką Filharmonii Dolnośląskiej, rozmawiał dziś po południu z dziennikarzami.

– Najnowszy utwór opiera się na słowach Jacka Cygana. To taka wyśpiewana biografia Ojca Świętego, którą nazwaliśmy canto-biografia – mówił muzyk. Dzieło to zbiór rozmaitych piosenek i pieśni ściśle powiązanych z różnymi elementami życia Jana Pawła II. – Są w nim utwory pełne powagi i smutku, jak choćby „Canto di colombo” (Śpiew gołębi) nawiązujący do 13 maja 1981 roku i zamachu na Jana Pawła II. Ale też dzieła tryskające humorem i optymizmem, jak ten o Tatrach, które czekają na swojego pasterza – mówił Rubik.

– Dlaczego wybrał orkiestrę Filharmonii Dolnośląskiej? – To świetny zespół zgrany nie tylko muzycznie, lecz także towarzysko. Tu ludzie pożyczają sobie nawzajem samochody, razem spędzają czas, są jak rodzina. To bardzo dobra orkiestra – usłyszeliśmy od Piotra Rubika.

Sam kompozytor bardzo chciałby, aby jego nowy utwór zabrzmiał w stolicy Karkonoszy. – Bardzo dobrze wspominam wykonanie „Tu es Petrus” na placu Ratuszowym w 2007 roku, podczas Września Jeleniogórskiego – powiedział Rubik. – Jeśli będzie dobra wola ze strony prezydenta miasta, utwór „Santo subito” jeleniogórzanie usłyszą z tej samej okazji. Są w nim – jak mówi sam Rubik – piosenki, które na pewno staną się przebojami w wersji „pop”.

Muzyk intensywnie pracuje z filharmonikami. Mieszka w Cieplicach. Nie miał czasu na wycieczki po górach, ale bardzo spodobało mu się uzdrowisko. – Mam nadzieję, że tu powrócę – powiedział. Marzeniem Piotra Rubika jest wykonanie „Santo subito” z okazji spodziewanej beatyfikacji Jana Pawła II.

Ogłoszenia

Czytaj również

Mobilizacja przed II turą

Biuro Rzeczy Znalezionych w Bolesławcu

Stadion nie dla kibiców – jak długo? [aktualizacja]

Komentarze (14) Dodaj komentarz

_Dag 2-04-2009 20:20
Najpierw Feel, teraz Rubik. No pięknie. Tak nisko naszą publiczność cenicie?
~muzykolog 2-04-2009 21:27
Rubik nie jest wielkim kompozytorem. Jego płyty są jedynie mizernymi dodatkami do równie tandetnyh gazet... Zainteresowanie mediów też diametralnie zmalało.... Czas pokazał twórcę III klasy...
pysia 2-04-2009 21:37
"Filharmonia humoru" Pan Piotr Rubik opowiada,jak wspaniałą i profesjonalną jest orkiestra symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry. Jednakże nasuwa się jedno pytanie:'Dlaczego więc w materiałach promujących jego koncert w Bydgoszczy oraz w Warszawie,nie ma ani jednego słowa o tym,że jest to właśnie orkiestra symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej,tylko pada lakoniczne stwierdzenie,iż wystapi orkiestra syfoniczna?Również na stronie www.rubik.pl,czytamy o artystach wystepujących(wymienione nazwiska artystów),Wrocławski Chór Akademicki,Chór "La musica Co...le"z Częstochowy oraz krótka informacja-orkiestra symfoniczna.Czyżby mistrz wstydził się,że zatrudnia muzyków z prowincji.Dziwne? Jeśli chodzi o propozycję organizacji koncertu Piotra Rubika "Santo Subito"w ramach tegorocznego Września Jeleniogórskiego,pachnie mi tutaj "kolesiostwem".Koledzy muzycy postanowili Panu Rubikowi załatwić chałturkę w Jeleniej Górze-niech sobie chłop zarobi pare groszy(albo i kilkadziesiąy tysięcy złotych),skoro daje nam zarobić,załtwmy jemu też coś. Cóż,pozostaje nadzieja,że tak się nie stanie. P.S.O popularności mistrza niech świadczy fakt,że w ciągu ostatniego roku w Polsce zagrał "AŻ 5 KONCERTÓW"
~fair_man 2-04-2009 22:49
Do "Pysi"! Może warto zainteresować się faktami, zamiast rozpowszechniać publicznie dyrdymały! To, że nie ma ani jednego słowa o prowincjonalnej jak piszesz orkiestrze Filharmonii Dolośląskiej wynika z prostego faktu, że Pan Piotr nie ma umowy z Filharmonią, a z muzykami tworzącymi tą orkiestrę! W związku z tym Pani Dyrektor Filharmonii nie zgodziła się (bo w tym wypadku nie mogła) na firmowanie koncertów Pana Rubika, a jedynie wyraziła zgodę na wynajęcie orkiestry, przeprowadzenie prób i koncerty. Najbardziej zainteresowani, czyli muzycy nie mają z tego powodu kompleksów, ale widocznie jest ktoś kto strasznie dba o ich prestiż! Wygląda na to Pysiu że musisz być osobiście dotknięta tym niewątpliwym honorem jaki spotkał naszych filharmoników, no ale zawistnych ludzi w tym kraju nie brakuje, zwłaszcza w stosunku do tych którzy osiągaja jakiś sukces! To się bodajże nazywa "polskie piekiełko"? Może jako mieszkanka Jeleniej Góry spojrzałabyś na to pozytywnie?! Znany kompozytor i dyrygent (przez jednych ceniony przez innych nie) lubi pracować z niezłym i zgranym zespołem jeleniogórskich muzyków (przez jednych cenionych przez innych nie)! I wygląda na to, że Ci muzycy robią to chętnie, bez zmuszania i bez wielkich żądań finansowych. Co do chałtury i dowodu popularności mistrza nie będę komentował, bo nie lubię zniżać się do poziomu brukowców. Chętnie poczytam ripostę...
~Arek 2-04-2009 22:53
Nie ma jak pseudo muzykolog - pewnie jakiś emo czytający pudelki i inne serdelki. Nie sztuką jest powtarzać to co wszyscy plotą i udawać, że to co uznają brukowce i 'popularni' za obciachowe jest mizerotą. Sztuką jest coś rzeczowo wykazać lub użyć własnego umysłu, by się nie poddawać 'potocznej' opinii... Jeśli ktoś krytykuje bez uzasadnienia to znaczy, że nie ma nic do powiedzenia.
~koordynator 2-04-2009 22:53
Jeżeli chodzi o koncert w Jeleniej to wrzesien 2010 . Prawda "pysia" , nie jestes dobrze zorientowany , a jeżeli chodzi o Bydgoszcz i Warszawę to jeżeli byś śledził informację na bieżąco to bys wiedział ,żę ( Radio Pierwsze i inne media oraz programy koncertowe) mówią o tym ,że to NASZA Jeleniogórska orkiestra zagra . :) Zapraszam do POLSATU w Święta Wielkanocy w niedzielę o 14.30 i poniedziałek o 10.30 :)))
~ago od kosmosu 3-04-2009 8:06
Fajnie, że Piotr Rubik do nas przyjechał i będzie grał z Orkiestrą Dolnoślaską. To niewątpliwie jest wielka gwiazda i wśród większości Jeleniogórzan jest niezmiernie lubiany. Mnie osobiście najbardziej podobała się Jego "Świętokrzyska Golgota" (gdy usłyszałam ją po raz pierwszy - w 2005r. - byłam pod wielkim wrażeniem, słuchałam wielokrotnie), "Tues Petrus" był trochę słabszy, a "Psałterz" był już wariacją na ciągle ten sam temat. Być może to nowe dzieło będzie lepsze od poprzednich. Dobrze byłoby, aby czymś się od nich różniło. No i fajnie, że członkowie Orkiestry mają możliwość zagrania z Gwiazdą, choć dla mnie gwiazdą jest inny dyrygent - Mirosław Jacek Błaszczyk, który często u nas bywa, ale sami muzycy mogą mieć o nim inne zdanie niż ja, bo mają z nim osobisty kontakt, a ja nie wiem jaki on jest prywatnie. Wielki szacunek dla Pani Dyrektor za to, że sprowadza do nas wielkie gwiazdy. Nasza Fiharmonia pod Jej kierownictwem jest jedyną instytucją kulturalną, która wciąż gromadzi komplety na widowni, mimo wysoko ustawionej poprzeczki dla melomanów.
pysia 3-04-2009 8:33
do fair man... Nie napisałam,iż orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej jest prowincjonalna(czytaj uważanie),tylko,że wywodzi się z prowincji...ale Ty na pewno uważasz,że to metropolia. Nie rozumiem,dlaczego Pan Rubik nie może podpisać umowy z Filharmonią i na afiszu umieścić nazwę wyróznionej instytucji....pewnie decydują jakieś inne względy.Jeśli filharmonicy godzą się na ten pseudo prestiż i pare groszy jaki dostają za koncert,wiedząc ile zarabia mistrz Rubik(od dawna jest to jawne)- to juz wasza sprawa. Jeśli juz jest jak jest,rozumiem,że mistrz pokrywa koszty wynajmu sali Filharmoniii oraz instrumentów. P.S.Ja osobiście,nie jestem niczym dotknięta,po prostu gdybym to ja była muzykiem i wystepowała z tak "uznanym"artystą,nie chciałabym pozostac anonimowa i traktowana być jak nienazwany przedmiot. Powodzenia na koncercie.
~ago od kosmosu 3-04-2009 9:17
Oczywiście będzie DYRYGOWAŁ , a nie "grał". Przepraszam za przejęzyczenie.
~do pysia 3-04-2009 12:54
Widzę ,że masz poważny problem emocjonalny , ale cóż to Twoj problem i sam sobie musisz z nim poradzić . Masz dziwne problemy a bywasz ..... często w filharmonii jak to mozliwe:) I nie bądź nienazwanym przedmiotem , przedstaw się .
~do "Pysi" 6-04-2009 21:33
Pysiu - a skąd Ty wzięłaś 5 koncertów w zeszłym roku? Bo ja na szybko w ciągu kilku sekund naliczyłam dwa razy więcej niż Ty... Aha - i polecam podpytać się jak Rubik dziękuje naszej orkiestrze podczas każdego koncertu - za każdym razem po kilka tysięcy osób dowiaduje się o tej jak to nazwałaś "orkiestrze z prowincji". Heh - nie ma to jak niedowartościowanie i zawiśc Pysiu... :)
~ago 7-04-2009 8:39
Pan z IP.dialog z godziny 12:54 z 03.04.2009 także nie przedstawił się. Pysia przynajmniej jest zalogowana, a to tak, jakby się przedstawiła. Nie popieram tego, co pisze o Rubiku i mojej ulubionej orkiestrze (wyżej napisałam, co o sądzę), ale każdy ma prawo do swojego zdania. Jej jest takie jakie jest, ale po co ją z tego powodu poniżać, zarzucając problemy emocjonalne... I to do tego bezimiennie, bo tak najłatwiej. Nawet nicka sobie nie nadał. Wstydzi się swoich słów na forum? To bardzo częste u niektórych forumowiczów - jak nie zgadzają się z czyimś zdaniem to wtedy poniżają tego kto odważył się je wyrazić używając takich argumentów jakie użył bezimienny pan z IP Dialog. Może sam ma takie właśnie problemy?
~ago 13-04-2009 10:11
Ale super! Właśnie w tej chwili nasi Filharmonicy Dolnośląscy grają w Polsacie!
~ago 13-04-2009 10:13
Mnie się to bardzo podoba już od pierwszych dźwięków!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Kampania: Karkonosze – dodaj do ulubionych  

Kolorowe wakacje w MDK

Trwa budowa punktu widokowego

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2202
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%