MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Filharmonia: Zagrali Chopina na medal

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 28 listopada 2005, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 marca 2006, 10:47
Autor: TEJO
Krakowianie Eligiusz Skoczylas i Julia Kociuba wygrali III Międzynarodowy Konkurs Chopinowski dla Dzieci organizowany przez Filharmonię Dolnośląską w Jeleniej Górze.

Zmagania uznawane przez muzyków za jeden z najtrudniejszych konkursów trwały w Jeleniej Górze w ubiegłym tygodniu. Uczestnicy musieli wykonać z pamięci utwory między innymi Bacha, Mozarta i oczywiście Chopina. Zgłaszane są do niego tylko najlepiej grające dzieci w Polsce i za granicą.

Eligiusz Skoczylas startował w grupie siedemnaściorga dzieci do lat 12, Julia Kociuba - w grupie sześciu uczestników do lat 14.Chłopiec gra na fortepianie od pierwszej klasy podstawówki. Ćwiczy co najmniej dwie godziny dziennie. Uczy się w krakowskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Paderewskiego w klasie fortepianu Jadwigi Wyroby.
Uczestniczył już w siedmiu turniejach muzycznych, w których zajmował czołowe lokaty.

Za zwycięstwo w jeleniogórskim konkursie dostał kilka dyplomów, statuetkę, obraz oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5, 5 tys. zł. Marzeniem Eligiusza jest pianino, na razie ćwiczy na pożyczonym instrumencie.
Podobne nagrody dostała Julia Kociuba, która zaraz po konkursie wyjechała z rodzicami do Warszawy.

Jelenią Górę reprezentował Bartosz Skłodowski, który uczy się w tutejszej Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Moniuszki w klasie fortepianu Ewy Wieczorek.

Sukces dobrze wróży młodym pianistom. 6 lat temu w tym konkursie drugie miejsce zajął bowiem Rafał Blechacz - zwycięzca tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Л–art: Moje światy

Młodzież z Lema dzieciom

Wiosna Biedronia sprawdza i zapowiada

Mali szachiści przed Pucharem Polski

Głosy za strajkiem?

Wystąpią w Piwnicy Pod Baranami

Prezesi spółek miejskich o cenach energii

Powiat Jeleniogórski na targach w Jabloncu

Sonda

Czy wszyscy młodzi do 26. roku życia powinni być zwolnieni z podatku PIT?

Oddanych
głosów
965
Tak
38%
Nie
54%
Nie mam zdania
8%