MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 23 września
im. Bogusława, Linusa

Feta wojewódzka. Co tu świętować?

Wiadomości: DOLNY ŚLĄSK
Sobota, 16 października 2010, 9:02
Aktualizacja: 9:06
Autor: TEJO
Fot. Organizatorzy
Dziś w Oleśnicy odbywa się huczne Święto Województwa Dolnośląskiego, które właśnie kończy 10 lat swojego istnienia po reformie administracyjnej. W programie – wiele wydarzeń. Czy to powód do radości dla miast, które straciły 10 lat temu status miasta wojewódzkiego?

Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 Mszą Św. w Bazylice pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy. O godz. 13.30 odbędzie się debata o tożsamości regionalnej Dolnego Śląska na dziedzińcu Zamku Książęcego w Oleśnicy.

W tym samym miejscu o godz. 14.30 radni województwa dolnośląskiego spotkają się na uroczystej sesji sejmiku, którą będzie można obejrzeć na telebimach znajdujących się na oleśnickim Rynku. Podczas sesji zostanie wręczona Dolnośląska Nagroda Kulturalna SILESIA Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za szczególne osiągnięcia dla Regionu oraz za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

W południe rozpocznie się także Jarmark Dolnośląski i pokazy walk rycerskich na Rynku w Oleśnicy. Z kolei o godz. 18 darmowy koncert da Filharmonia Sudecka z Wałbrzycha (sala widowiskowa przy ul. Kochanowskiego 4 w Oleśnicy).

Nasz komentarz
- Chcemy, aby ten dzień stał się prawdziwym świętem wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska. To kolejny krok w umacnianiu regionalnej tożsamości Dolnoślązaków - piszą organizatorzy. Czy przez minione 10 lat mieszkańcy subregionów poczuli się na tyle Dolnoślązakami, aby szczerze takie święto przeżywać? Trudno nie mieć wrażenia, że nie w świadomości wielu ludzi mieszkających w dawnych miastach wojewódzkich pozostaje wciąż frustracja po reformie administracyjnej z 1999 roku. Zdecydowanie chętniej wzięliby udział w święcie województwa jeleniogórskiego, wałbrzyskiego, legnickiego, czy też wrocławskiego. Problem w tym, że zostały już tylko na archiwalnych mapach administracyjnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Radni Koalicji Obywatelskiej zdecydowali – chcą połączyć muzea

Ponad 716 tys. zł na wymianę źródeł ciepła

Dzień Sportu

Komentarze (16) Dodaj komentarz

kazimierzp 16-10-2010 9:49
Powrotu do małych województw już nie ma, a i ta reforma która została wprowadzona w życie jest zbyt płytka. Bo powinno być 9 subregionów w pełni wystarczalnych i dużo mniej powiatów ale silnych gospodarczo, a Jelenia Góra? Jelenią Górę podzielić z powrotem do swych historycznych kształtów tak jak i Cieplice, a Sobieszów wspólnie z Jagniątkowem i te ośrodki winne być częścią powiatu jeleniogórskiego wspólnie z Karpaczem, Szklarską, Kowarami, Piechowicami,... Wtedy w Kotlinie byłaby wspólna polityka w zakresie turystyki, szkolnictwa średniego, kultury. Ciepliczanie, Sobieszowianie nie narzekaliby że ich się gorzej traktuje, a Jeleniogórzanie nie dogadywali, że to co się w tamtych ośrodkach dzieje to kosztem starej Jeleniej Góry!;-) Ale jak na razie na to się nie zanosi i powinniśmy skoncentrować się jak harmonijnie tymi istniejącymi jednostkami samorządowymi zarządzać i szukać dla tej harmonii sojuszników w innych ośrodkach województwa dolnośląskiego!
~woj 16-10-2010 11:54
Czy ktoś w tym województwie myśli o zrównoważonym rozwoju?Czy raczej jak w tym dowcipie."Wojewoda podzielił to co miał równo,Wrocławiowi dał wszystko,a reszcie g....!"
~wyborca 16-10-2010 14:38
Zgadzam się, niestety nie mamy co świętować. Wystarczy przyjrzeć się demografii Jeleniej Góry, pomimo przyłączenia podjeleniogórskich miejscowości do Jeleniej Góry liczba mieszkańców spadła o ok. 10 000 głównie młodych ludzi. Wypada podziękować władzom wojewódzkim, miejskim i parlamentarzystom za ten CUD.
~ZABOBRZANIN 16-10-2010 14:47
Jak to zawsze jest fajnie bawić sie za wkład wszystkich ... ale dla niektórych tylko wybranych się to organizuje ...
~Mirek z JG 16-10-2010 14:55
A po co nam jakaś dolnośląska tożsamość? Jestem POLAKIEM i to mi wystarczy. Nie jestem ani lepszy ani gorszy niż mieszkaniec Wielkopolski czy Małopolski. Wszystkich szanuję. Jak się rozwija Dolny Śląsk? Wystarczy spojrzeć na stan kolei, dróg, przemysłu. Trochę zrobiono, ale zlikwidowano jeszcze więcej. I ten niekorzystny proces się pogłębia. Nie ma pracy, kraj się zadłuża, ludzie emigrują i pracują dla innych, mądrzejszych krajów. Do dupy ten rząd i ta cała lukrowana atmosfera. Afery PO niewyjaśnione, Stocznie zamknięte, reszta przemysłu ledwie dyszy, obce sieci handlowe drenują nasze pieniądze, na wojsko nie ma, na emerytury nie ma. ALE ZA TO jesteśmy ZIELONĄ WYSPĄ (niedługo tylko z trawą)
~jelgór 16-10-2010 15:40
jedyne co nam zostało to status miasta prezydenckiego i podwójny garnitur urzędników powiatowych, ale jak się popatrzy na kamienicę w rynku, to widać jak pięknie odradza się urząd wojewódzki - tym razem jednak wrocławski
~rat 16-10-2010 15:48
jak ten dzień ma być świętem wszystkich mieszkańców, jak oficjalne uroczystości rozpoczynają się mszą? to zdecydowanie nie moje święto...
~pronto 16-10-2010 16:01
Jakie święto Województwa ,przecież to kolejne święto kościelne .Czy już nic nie może się odbyć bez moherów .Kolejny spektakl bez udziału publiki ,czyli społeczeństwa . Święto dla elit , "nie idżcie tą drogą ",jak mawiał mój guru prez.Aleksander
~swercru 16-10-2010 16:49
Rzeczywiście świętowanie będzie przednie hahah co za zal nic ciekawego nawet nie ruszam się z domu zacznijcie myśleć i rozwijać się rozrywkowo w organizowaniu imprez bo już od 20 lata czekam i się nie doczekać nie mogę
~bang 16-10-2010 16:51
~wyborca - podaj żródło Twych informacji, czy tylko tak piszesz aby pisać?
~KKK 16-10-2010 21:58
PO JUZ UMIERA ................!!! S,P,PREZYDENT I ELITA POLSKI ZOSTALA ZAMORDOWANA BARDZO SZYBKO!!! PLAN ZAMACHU SIE UDAL!! ALE KAT ZAWISNIE NA SZUBIENICY!! PUBLICZNIE!! TAK ZDRAJCY POLSKI MUSZA ZGINAC!!!
~ 16-10-2010 22:13
DOLNOŚLĄZAK. Świętować można wszystko i wszędzie. Nie wiedziałem, że 16.10. w Oleśnicy odbedą się centralne uroczystości. Czy to święto na trwałe wpisane zostaje do kalendarza imprez dolnośląskich? Wprawdzie w Oleśnicy nie byłem, jednak ten dzień spędziłem barwnie i ciekawie. Z potomkiem czecho-niemca aus Sedetenland, który złozył mi wizytę ze swoją brytyjską nową dziewczyną oraz Wienfriedem ex-jeleniogorzaninem-dolnoślązakiem. Odwiedziliśmy grobowiec księżniczki Fedory /prawnuczki królowej Wiktorii/, a następnie busem zaliczyliśmy drogę na Okraj /tu czecho-niemiec roztkliwił się mówiąc jak to wehrmacht - korzystając z tej drogi - w 38 roku zadbał o rdzennych mieszkańców Sudetów, mówiacych gwarą niemiecką/. Musiałem chłopaków przywolywać do porządku, gdyż brytyjka nie kumała o co biega. Czecho-niemiec zacżął udawać Szwejka i zakupił becherovkę, którą w drodze powrotnej do Kotliny Jeleniogorskiej sączyliśmy z dużą frajdą. Jutro ciąg dalszy. Wienfried uparł się, że ma ochotę na piwo z L
~ 16-10-2010 22:25
cd. z 22:13. Jutro ciąg dalszy. Wienfried uparł się, że ma ochotę na piwo z Löwenberga oraz udział we mszy w świątyni Wang. Chyba zaczniemy od Wangu a zakończymy w sali biesiadnej Pałacu Dębowego w Karpnikach. Zatem zaliczymy Święto Dolnego Śląska za własne pieniądze, nie angażując samorządowej kasy. DOLNOŚLĄZAK.
~, 17-10-2010 11:35
tylko jakos w tym wojewodztwie zapominaja ze jest jelenia gora, nigdy i zadnych wiadomosci w wiadomosciach z wroclawskiej telewizji nie czytaja , nawet jak pogode podaja to czasami wspomna o jeleniej , dlaczego tak sie dzieje, czyzbysmy mieszkali w przekletym miescie
~Itaknicztego 17-10-2010 11:48
K.... , jak słyszę o zrównoważonym rozwoju to szlag mnie trafia ! Ci "mądrzy" profesorowie ekonomii wprowadzili to pojęcie rodem z ekonomii socjalizmu ( takiej bowiem większość z nich nauczało ). Teraz są bardzo rynkowi, liberalni i kapitalistyczni. Brrrrrrrr. To pojęcie kojarzy mi się z hasłami typu: "wszyscy mamy jednakowe żołądki", czy też "każdemu" po równo ! Dotyczy to też woli regulowania środowiska, gospodarki, itd.; zaprzeczają sami sobie. "Zrównoważenie"to budowa gospodarki centralnie sterowanej, tworzenie i kształtowanie społeczeństw bezrozumnych, w celu inwigilacji, decydowania o losach pojedynczych obywateli, itd. Nic innego tylko "centralizm demokratyczny", aż utracimy naszą państwowość i staniemy się mniejszością narodową w zjednoczonej Europie. Rusyfikację i germanizację zamieniono nam na europeizację. Ktoś może powiedzieć: ale człowieku, zobacz jak bardzo Polska zmnieniła się w ciągu ostatnich lat ! To prawda, ale na nieuczciwych warunkach. Musieliśmy spłacić
~ 17-10-2010 13:04
ad.~Itaknicztego z 11:48. Np. Kotlinie Jeleniogórskiej zrównoważony rozwój zafundował wojt-emeryt Zdzisław Pietrowski wraz z geriatryczną radą. Udokumentował - zgodnie z prawem - że kopalnia POL-SKAL w Rudawskim Parku Krajobrazowym gwarantuje zrównoważony rozwój. Ekologiczny dyr. Raj z Karkonoskiego Parku Narodowego spowodował utworzenie Geoparku, zakładając że w otulinie KPN nic złego sie nie dzieje. P a r a n o j a. Niestety niezrównoważona. DOLNOŚLĄZAK.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zmiana kierownictwa prokuratury okręgowej

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Coraz więcej w mieście stojaków dla rowerów

Utrudnienia na trasach rowerowych

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
815
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%