MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Festiwal preTEXTY w kowarskim ZSO

Wiadomości: Kowary
Poniedziałek, 26 września 2016, 8:00
Aktualizacja: 8:03
Autor: Tomasz Raczyński
Fot. Tomasz Raczyński
W piątek (23.09) uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kowarach mieli okazję na spotkanie z wielką literaturą. W ramach dolnośląskiego festiwalu literacko–artystycznego preTEXTY 2016, kowarską szkołę odwiedzili: Karol Maliszewski – krytyk literacki, prozaik, poeta. Laureat nagród im. Barbary Sadowskiej i im. Ryszarda Milczewskiego–Bruno, nominowany w 2007 roku do Nagrody Literackiej Nike oraz Wojciech Chmielarz – dziennikarz, autor kryminałów, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru w 2015 roku. TVN przygotowuje film fabularny na podstawie jednej z jego książek (Farma lalek, 2013 r.).

- Festiwal jest pretekstem zatrzymania się, zamyślenia, typowego mieszkańca małego miasteczka na Dolnym Śląsku. Początki festiwalu były właśnie takie małomiasteczkowe. Od początku brałem w nim udział przyjaźniąc się z Karolem Pęcherzem (prezesem Fundacji na Rzecz Kultury i Edukacji im. T. Karpowicza, organizatorem festiwalu – przyp. red.) i mając pewne wspólne cele, jeśli chodzi o propagowanie literatury. Teraz festiwal stał się poważnym przedsięwzięciem kulturowym w skali Dolnego Śląska - mówił po spotkaniu z uczniami Karol Maliszewski.

Akcja jednego z kryminałów Wojciecha Chmielarza rozgrywa się w Kowarach. Dlaczego akurat Kowary? - Jeżeli brać Kowary jako miejsce akcji kryminału to jest fascynujące miasto. Ze względu na historię, aspekty społeczne i widoki, bo zawsze się miło opisuje krajobrazy górskie. Jest tutaj mnóstwo fascynujących rzeczy, które można opisać. Chciałbym jako autor nie tylko do Kowar ale do całej Kotliny Jeleniogórskiej powrócić - odpowiada Wojciech Chmielarz. - Jestem także powiązany z Kowarami, gdyż stąd pochodzi moja żona, więc tutaj od lat regularnie bywam - dodaje autor.

Impreza odbywająca się w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 zagości w tym roku jeszcze w Bielawie (30.09-01.10), Strzelinie (07-09.10) oraz Świdnicy (27-29.10).

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Powstaje taras widokowy na Szrenicy

Wnioski stypendialne jeszcze do piątku

Ślubowały pierwszaki

Złoty Krokus dla...

Seniorzy świętowali

W SP 8 czytali z Gangiem Słodziaków

Integracja w Trzynastce

Spór o edukację seksualną

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
300
Tak
55%
Nie
37%
Nie wiem
8%