MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Festiwal Pestka na półmetku

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 1 maja 2017, 11:15
Aktualizacja: Wtorek, 2 maja 2017, 7:53
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Tomasz Raczyński
Za nami trzeci dzień Międzynarodowego Festiwalu Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA, który organizowany jest przez Jeleniogórskie Centrum Kultury. Zgodnie z idiomem festiwalu (Baby i dramaty... bez żalu) – widzowie byli świadkami kobiecych historii opowiadanych tańcem, słowem i muzyką.

Trzeciego dnia miłośnicy sztuki ponownie oglądali spektakle konkursowe, spośród których jury będzie wybierać laureatów Kryształowej Pestki – w sumie w trakcie festiwalu zobaczymy 12 spektakli, w tym 4 mistrzowskie i 8 konkursowych. Arenami zmagań aktorów są hangar na lotnisku Aeroklubu Jeleniogórskiego, Sala Nova Jeleniogórskiego Centrum Kultury oraz sala widowiskowa JCK. Niezwykle cenne są też spotkania z twórcami i aktorami podczas panelu dyskusyjnego w Klubie Kwadrat, który codziennie jest doskonałym podsumowaniem dnia. Na deser we wspólnym gronie widzów i uczestników festiwalu, można bawić się podczas koncertów wieńczących kolejną odsłonę Pestki.

Niedzielne spektakle to wachlarz od melancholii po apokalipsę. Na początek zobaczyliśmy „Why don’t you like sadnes?” Teatru Dada von Bzdülöw, w wykonaniu Katarzyny Chmielewskiej z muzyką na żywo graną przez Radka Dudę. Po teatrze tańca widownia przeniosła się do Sali Novej na „Lamentacje” Teatru Politechniki Warszawskiej. Spektakl oparty na dramacie Krzysztofa Bizio „Lament” przedstawiał historię trzech dziewczyn, które nie potrafią odnaleźć się we współczesnej rzeczywistości. W wieczornym spotkaniu ze sztuką teatralną Teatr Realistyczny pokazał „Bum”, który dla wielu był manifestem politycznym. Widownia była wyraźnie podzielona – jedni nie mogli wytrzymać bez głośnego śmiechu, inni byli zniesmaczeni – ale bardziej śmiechem kilku widzów, niż grą aktorek, które w pomysłowy sposób „wysadziły Polskę” i jak mówiły - dobra zmiana jest możliwa, a ojczyzna to coś, czego nie ma na żadnej mapie.

Po panelu dyskusyjnym z udziałem aktorek i twórców, była okazja do odprężenia przy dźwiękach serwowanych przez obdarzoną wyjątkową barwą głosu Rosalie. Dzisiaj (01.05) kolejny dzień festiwalu, w tym o godz. 19:00 spektakl mistrzowski.

HANGAR / ul. Łomnicka - Lotnisko
godz. 17.30 - POLONEZ ALLA POLACCA NA NIEMIECKĄ NUTĘ, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie Wydział Teatru Tańca w Bytomiu / Reżyseria: Seb Majewski

SALA WIDOWISKOWA / ul. Bankowa 28/30
godz. 19.00 - MAD WOMEN, Teatr Współczesny w Szczecinie / Natalia Mołodowiec: Mad Women / Reżyseria: Barbara Wiśniewska

KLUB KWADRAT / ul. Bankowa 28/30
godz. 21.00 PANEL DYSKUSYJNY / Spotkanie z twórcami / Panel poprowadzi Kamil Radomski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Poświst na "góralu"

II Dni Muzyki Papieskiej w Jeleniej Górze

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~jankes_biker 1-05-2017 21:31
,,Bum'', to bezwzlędnie najgorszy obraz jaki udało się zobaczyć. Nie popieram nieudolnych idiotów politycznych. Wg mnie ; nie ma miejsca w domu dla psa ,który kąsa pana. Widać słowa Bóg,honor,ojczyzna ,nie dla wszystkich mają wartość .Szkoda
~do jankes 2-05-2017 10:08
Masz absolutną rację. Niemniej ja bym w tak wysokie tony nie uderzała. Ot na świecie jest miejsce dla głupich i mądrych, wysokich i niskich itd. I każdy ma prawo wydać z siebie głos. Najgorsze że to był słaby artystycznie spektakl i szkoda dla niego miejsca na festiwalu. Ale słyszałam że do kwalifikacji przysłano "nieco inne nagranie".

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wybory: Zwycięstwo PiS

Październik z Klubem Seniora w Przystani Twórczej

Gra w sztukę – w BWA

Sybiraczki i goście

Koncert Papieski z KSON–em

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
722
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%