MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 3 sierpnia
im. Lidii, Nikodema

„Faust” powrócił do Doliny Pałaców i Ogrodów

Wiadomości: Region
Piątek, 17 sierpnia 2012, 17:24
Aktualizacja: 17:27
Autor: DellArte
Fot. Krzysztof Korzeń
Wielka sztuka po raz kolejny zagościła w Kotlinie Jeleniogórskiej. W pięknej scenerii na dziedzińcu Pałacu w Wojanowie rozegrany został niecodzienny spektakl. Widzowie po raz pierwszy w Polsce mieli okazję zobaczyć wystawienie opery „Faust” w całości w języku niemieckim. Historia zatoczyła krąg, bo to właśnie w Kotlinie Jeleniogórskiej muzykę do dzieła Johanna Wolfganga von Goethego tworzył Książę Antoni Henryk Radziwiłł.

Spektakl rozegrał się na dziedzińcu Pałacu w Wojanowie. Scena przyjęła formę chodni, dzięki czemu widzowie mogli dokładnie przyjrzeć się grze aktorów. Niektórzy z nich schodzili w stronę publiczności i przechadzali się pomiędzy rzędami. Na głównej scenie przy pałacu grała orkiestra, a śpiewacy prezentowali swoje umiejętności wokalne. Aktorzy Teatru AKT oraz Wrocławskiego Teatru Pantomimy odgrywali sceny, o których śpiewali soliści.

Wśród tłumnie zgromadzonych widzów pojawili się okoliczni mieszkańcy, ale też goście z zagranicy. Dla tych, którzy nie znali języka niemieckiego na specjalnych telebimach wyświetlane było polskie tłumaczenie tekstu dramatu.
Prapremiera rozpoczęła się późnym wieczorem, mimo chłodu i chwilowej awarii agregatu, wytrwali amatorzy sztuk pięknych obejrzeli przedstawienie do końca.

W przedstawieniu wzięli udział zarówno polscy, jak i zagraniczni artyści. Do Wojanowa przyjechał jeden z najbardziej znanych chórów w Niemczech – Chór z Damstadlt (Konzertchor Darmstadt). Razem z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej chórzyści stworzyli niesamowite przedstawienie, któremu przewodził dyrygent Marcin Nałęcz-Niesiołowski. Żeńskimi głosami wojanowskiego spektaklu były: urodzona w Lipsku sopranistka Tatiana Hempel-Gierlach, mezzosopranistka Agnieszka Rehlis oraz pochodząca z Jeleniej Góry Michalina Bienkiewicz. Na scenie pojawili się również śpiewacy: Tomasz Krzysica (tenor), Maciej Straburzyński (bas-baryton), Wieland Lemke (baryton) oraz Robert Gierlach (bas baryton), który wcielił się w rolę podstępnego Mefistofelesa.

Nie można pominąć aktorów Pantomimy Wrocławskiej, którzy uświetnili prapremierę swoimi występem. Wymyślne stroje na tle wojanowskiego pałacu zachwyciły publiczność. Przedstawienie wyreżyserowała Beata Redo-Dobber.
Barwne stroje, niecodzienna atmosfera i piękna scenografia sprawiły, że przedstawienie było naprawdę wyjątkowe. Organizatorzy zapowiadają, że wielka sztuka na trwałe powróciła do Doliny Pałaców i Ogrodów i już myślą o kolejnych przedsięwzięciach artystycznych.

Organizatorzy: Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, Dolnośląska Filharmonia w Jeleniej Górze
Partnerzy projektu: Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Ogłoszenia

Czytaj również

Wybory uzupełniające w Leśnej do rady miejskiej

Wkrótce będzie zakaz wstępu na Tamę Złotnicką

Droższe dzikie śmieci

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~_ 17-08-2012 20:09
ile można o tym samym w koło pisać, ludzie...
~ 17-08-2012 21:16
człowieczku , nie czytaj i nie komentuj czegoś , czego nie rozumiesz..
~ 17-08-2012 21:32
Byłem, widziałem, podobało mi się. Bardzo dobrze zorganizowane, miłym zaskoczeniem były polskie napisy wyświetlane na bieżąco. Oby więcej takich widowisk w okolicy.
~abc1 17-08-2012 21:41
a dlaczego tak mało zdjęć??
~ 17-08-2012 21:51
Organizatorom wielkie wielkie BRAWA!!! Byłam, widziałam..BRAWA!!! Wiem ile wysiłku trzeba włożyć w organizację takiej imprezy. Zwłaszcza na taką skalę. Sama organizuję u siebie ,oczywiście na mniejsza skalę, więc wiem co mówię. Było magicznie i zjawiskowo...Wielkie dzięki za spektakl. Pozdrawiam.
~ 17-08-2012 22:04
Organizatorom wielkie wielkie BRAWA!!! Byłam, widziałam..BRAWA!!! Wiem ile wysiłku trzeba włożyć w organizację takiej imprezy. Zwłaszcza na taką skalę. Sama organizuję u siebie ,oczywiście na mniejsza skalę, więc wiem co mówię. Było magicznie i zjawiskowo...Wielkie dzięki za spektakl. Pozdrawiam.
~Iwet 17-08-2012 22:15
Brawa dla takiego pomysłu na naszym terenie. A podwójne brawa dla sponsorów , dzięki którym uczestniczyliśmy w tym przepięknym spektaklu - operze Faust bez biletu wstępu.
rymcycymka 17-08-2012 22:38
..dobrze,ze spektakl zakonczyl sie przed po godz.23 ..bo, po godz. 24 -tej Duchy juz .. .strasza !
~widz z JG 17-08-2012 23:43
napisy były za małe i1 gałąż przeszkadzała. miała byc herbata od organizatora za ta awarie. była ale po 5 zeta BRAWO
kkiara 18-08-2012 10:09
Byłam, widziałam, bardzo mi się podobało. Prosimy o wiecej:)
~brj 18-08-2012 10:23
brawa dla redaktorów Jelonki że dopiero po dwóch dniach zauważyli to najważniejsze wydarzenie artystyczne na Dolnym Śląsku. Czy żyjemy w innej strefie czasowej???????
~karolek 18-08-2012 10:36
A największą ucztę miały komary.
~Tyfus 18-08-2012 11:31
Słabe. Śpiewacy przereklamowani. Nie raz można było w okolicy usłyszć lepszą obsade solistów. Co to wogóle za miauczące dziecię ta Bienkiewicz? Orkiestra (zwłaszcza dęte) słabo komunikowała się z dyrygentem. Wpadki techniczne masakra! Ogółem? Typowo Polskie. Uczcie się od Wałbrzycha!
~hehe... 18-08-2012 19:09
Drogi Ty fusie!Chyba jesteś bardzo naDĘTYM obserwatorem...:D
~do he he 19-08-2012 0:55
A może Tyfus jest zwyczajnie obiektywny i odróżnia muzyków na poziomie od reszty?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Porównaj ceny z Jelonką.com

Śmierć na żwirowni

Nie ma rady na wandali?

Linia kolejowa Gryfów Śląski – Świeradów Zdrój z gotowym studium

Zaśpiewali powstańcom

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
524
Tak
18%
Nie
77%
Nie wiem
5%