MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Familijny Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych niebawem

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 14 czerwca 2015, 7:26
Aktualizacja: 13:54
Autor: Manu
Fot. Archiwum Teatru
XXXIII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych 2015 rozpocznie się 3 lipca (w piątek). Jelenia Góra, jak co roku, stanie się wielką sceną. Będziemy mogli zobaczyć spektakle, wystawy i instalacje. Tegoroczny program obfituje w przedstawienia i parady uliczne, które dostarczą publiczności niezatartych emocji i wrażeń.

3 lipca (w piątek) na inaugurację imprezy o godz. 21 zapowiadany jest wernisaż wystawy plakatu teatralnego “Papierowy teatr”, który odbędzie się w Galerii BWA w Jeleniej Górze, a ekspozycja trwać będzie do 31 lipca. Na wystawie zostaną przedstawione najwybitniejsze realizacje polskiego plakatu teatralnego 1945-2015 z kolekcji krakowskiego znawcy i kolekcjonera Krzysztofa Dydo. Będą to dzieła najważniejszych twórców światowej grafiki, takich jak: Roman Cieślewicz, Stasys Eidrigevicius, Jan Lenica, Lech Majewski, Jan Młodożeniec, Andrzej Pągowski, Franciszek Starowiejski, Jan Sawka, Eugeniusz Get-Stankiewicz, Franciszek Starowiejski, Waldemar Świerzy i Henryk Tomaszewski. Jednocześnie zostanie uroczyście otwarta indywidualna wystawa plakatów autorstwa Tomasza Bogusławskiego.

Szczególną uwagę zwraca spektakularne widowisko “Gingko”, pełne pirotechniki, akcji, akrobacji, wiszących instalacji oraz tworzonej na żywo muzyki, przygotowane przez niemiecki Antagon Theater AKTion, określany mianem “teatru na kołach” założony został w 1990 roku przez Bernharda Buba.

4 lipca (w sobotę) Zdrojowy Teatr Animacji zagra barwne i radosne przedstawienie uliczne przede wszystkim dla dzieci “Tymoteusz Majsterklepka” na podstawie sztuki Jana Wilkowskiego w reżyserii Bogdana Nauki. Dobrze znany jeleniogórskiej publiczności Klaun Rufi Rafi przy akompaniamencie akordeonu wystąpi z programem “Przyjaciel Majsterklepki”. Meksykański klaun Aziz Gual przyjedzie na festiwal z “De Risa En Risa”. Claire Ducreux z Hiszpanii w swoim plenerowym solo tanecznym “Smile Of The Shipwrecked” opowie historię życia bezdomnej, lecz szczęśliwej kobiety, która w najprostszych wydarzeniach odnajduje radość. Pięciu performerów z Les Filles Föllen (Hiszpania/Barcelona) i Barbara Wysoczańska z krakowskiego Teatru Tańca DF zaprezentują spektakl uliczny “Thank You For Dancing” oparty na zasadach gier wideo. Z występów zespołów zagranicznych ogromne zainteresowanie budzi czeski Teatr Novogo Fronta, który przybywa ze spektaklem “Zero”, gdzie spektakularna scenografia inspirowana jest Wieżą Babel, a całość widowiska oparto na teorii cyfr porządkującej ludzkie losy.

5 lipca (w niedzielę) francuski teatr Rue Piétonne dwukrotnie wystąpi z programem “Les Bustes”, a meksykański klaun Aziz Gual tym razem pojawi się w “The Odyssey Of Gesture”. Z kolei Theater Gajes z Holandii wystawi widowisko “Agora Phobia” (w wolnym tłumaczeniu “strach przed rynkiem miasta”). - Theater Gajes przeniesie nas w świat szalonych budowniczych, których zadaniem będzie wybudowanie w samym sercu miasta wielofunkcyjnego obiektu. Chaos, latające cegły, wybuchające studzienki i budowniczy-akrobaci to część atrakcji widowiska – czytamy w informacji.

Tegoroczny festiwal zakończy pokaz wizualno-muzyczny Claudii Reh, niemieckiej performerki i niezależnej artystki wizualnej, działającej na pograniczu video-artu, performansu oraz instalacji.

Organizatorzy festiwalu w tegorocznym programie zapowiadają oprócz prezentacji teatralnych – uroczyste odsłonięcie rzeźby “Wzlot” dłuta Jana Supersona w jeleniogórskim BWA, II Bieg Ludzi Teatru oraz ogłoszenie wyników ogólnopolskiego II Konkursu na Scenariusz Sztuki w Przestrzeni Miejskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dyski do remontu

Znakomita inauguracja sezonu artystycznego

Kto do Senatu?

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~... 14-06-2015 11:21
Familijny? Rok rocznie jest za dużo przedstawień dla dzieci, za mało dla dorosłych. Zapraszane są teatry, których ludzie nie chcą oglądać (zeszły rok to najgorszy festiwal w historii (raczej nie festiwal a parada)). Miasto powinno skrupulatnie rozliczyć organizatorów za poziom MFTU. Po co trwonić kasę na ten "Bieg Ludzi Teatru"? Dlaczego nie ogłosić KONKURSU na MFTU (Teatr sobie nie radzi z organizacją). Termin też jest nietrafiony - był kiedyś sierpień, to teraz festiwal przeniesiono na ulewny lipiec (i to początek). Wystarczy przypomnieć ulewę 2 lata temu. No ale cóż - pożyjemy zobaczymy. Gorszego festiwalu niż rok temu nie da się zrobić. Pierwszy raz widziałem tłumy wychodzące w trakcie "przedstawień". No i tyle komentarzy pisanych przez ... :) Wiadomo :)
~ 14-06-2015 22:58
Nie wierzę, to był najlepszy festiwal od lat, w zeszłym roku!!! Komu zależy na przejęciu festiwalu i pisze takie kłamstwa? Proszę sobie odpowiedzieć na to pytanie i wtedy takie posty jak ten u góry dziwić przestają....
~fifi und du 15-06-2015 8:31
to juz nie to samo co kiedyś,,, znowu zamiast sztuki teatralnej - pójdą konie po betonie ;-) viva mallorca ;-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Celadon? Ćwiczenia z obcości w BWA

Jasna strona gier – w BWA

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Stop marginalizacji średnich miast

Poezja Urszuli Musielak w ODK

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
626
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%