MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Fałszywe alarmy nie są bezkarne

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 16 grudnia 2010, 7:49
Aktualizacja: 8:51
Autor: Angela
Fot. Angela
Płonie budynek przy ul. Sudeckiej 18 w Jeleniej Górze, w którym na klatce schodowej uwięzione zostały dzieci – takie zgłoszenie odebrali strażacy i policjanci, którzy na sygnale pojechali na zgłoszone miejsce. Okazało się, że był to fałszywy alarm. Takich zgłoszeń każdego roku około 50.

Jak mówi kpt. Andrzej Ciosk, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, fałszywe zgłoszenia można podzielić na dwa rodzaje. Jedne z nich są zgłaszane w dobrej wierze. W minionym roku strażacy odebrali ich 30, w tym roku już 32.

Najczęściej ludzie błędnie odczytują to, co dzieje się wokół nich i na wszelki wypadek do nas dzwonią. Często po przyjeździe na miejsce okazuje się, że w mieszkaniu nic się nie pali, a rzekomy dym to unoszący się kurz od szlifierki. W innym przypadku płonący nieużytek jest tylko zwykłym ogniskiem, na które uczestnicy mają zezwolenie. O wiele groźniejsze są natomiast zgłoszenia złośliwe, wymyślone dla zabawy – mówi kpt. Andrzej Ciosk.

W minionym roku strażacy wyjeżdżali do nich jedenaście razy, w tym roku mieli dziewięć takich zgłoszeń. Każdy z wyjazdów angażuje nie tylko środki w postaci samochodu, paliwa i sprzętu, których koszt szacuje się średnio na kilkaset złotych. Poza marnowanymi pieniędzmi angażowani są przede wszystkim ludzie, na których w tym samym czasie, mogą czekać osoby naprawdę potrzebujące pomocy.

Sprawców większości fałszywych alarmów udaje się ustalić. Stają przed sądem, który orzeka wobec nich karę grzywny. W przypadku, kiedy fałszywe zgłoszenie naraża zdrowie i życie ludzie, „żartowniś” może trafić do aresztu, a następnie do więzienia, (do 10 lat).

Ogłoszenia

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Podgórna jest nadal zarośnięta

Autem w stragan

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Gu Stuff 16-12-2010 8:15
Dlaczego w tym roku na drogach nie ma ani ziarnka piasku??
~ 16-12-2010 8:25
trzeba być d...lem by pecjalnie dzwonić z fałszywym alarmem. Wg mnie nie powinni karać grzywną, tylko wsadzać za kratki na np. rok. Od razu by się odechciało głupich numerów.
~:) 16-12-2010 8:25
Ludzie albo są głupi albo nieświadomi swoich czynów. Nie tylko dotyczy to fałszywych czy żartobliwych telefonów do straży ale także na pogotowie, policje. Żarty mogą skończyć się tragicznie bo ktoś może potrzebować pomocy a nie zostanie im przez d...lI udzielona. Chcesz jeden z drugim się bawić to do piaskownicy.
~czytajacy 16-12-2010 8:43
cóż za ekspresowa wiadomość ! no po prostu majstersztyk nieporównywany z niczym innym ! rzecz miała miejsce 14 grudnia ok.godz.15 a mamy mroźny poranek 16 grudnia ! szybkość redakcji w podawaniu wiadomości jest co najmniej zadziwiająca...jak nie Angela to Agrafka ! Panie Tejo z całym szacunkiem dla Was, ale poprawcie się...
*Piękny Roman* 16-12-2010 8:59
Kolego >czytający< jedź do Wrocławia i czep się tramwaju. Ten artykuł nawiązuje do problemu fałszywych alarmów w ogóle, a zdarzenie z 14 grudnia jest podane jako przykład...Jeśli nie zrozumiałeś intencji autorki to Twój problem. Kup sobie tornister i zasuwaj do podstawówki, a nie czepiaj się Angeli i Agrafki. Pozdrawiam Panie gorąco w ten mroźny dzień ;-)
~cdr 16-12-2010 8:59
Zawsze dziwię się szacowanym kosztom takiego przyjazdu - mówi się o kilkuset, kilku tysiącach złotych, tymczasem to tylko koszt paliwa i eksploatacji samochodu! Strażacy i tak otrzymują pensję, czy siedzą w remizie oczekując na zgłoszenie, czy biorąc udział w akcji. W przypadku fałszywego zgłoszenia nie wylewa się również kosztujących pewnie sporo środków gaśniczych, skąd więc te szacunki????
~czytajacy 16-12-2010 9:20
Kolego>Piękny Romanie< ta Twoja kontestacja !!! jeśli Jesteś już tak bardzo wnikliwy w moim "nieuważnym" czytaniu to uważnie od czasu do czasu przyglądaj się tekstom wspomnianym redaktorkom w ogóle, a potem czytaj pod artykułami posty, może wtedy rozjaśni się, jak rozumiem, Twój bardziej wykształcony mózg...tak poza tym to Uważaj od samego rana na drogach i chodnikach, ja już czepiłem się tramwaju, tego na Placu Ratuszowym :))
~hdrd 16-12-2010 9:22
No i szanowny panie kapitanie, muszę pana poprawić gdyż: Fałszywe alarmy dzielą się na TRZY RODZAJE 1 W dobrej wierze 2 Z instalacji wykrywania, to najczęściej w dużych obiektach, czy to handlowych czy mieszkalnych 3 Alarmy złośliwe, także polecam jakies kursy doszkalające bo wstyd ...
~święty 16-12-2010 12:56
Jakby pan >hdrd< czytał dokładnie a nie uznawał się za znawcę tematu pożarniczego to by zrozumiał że napisane jest "można podzielić na dwa rodzaje" a więc nie dzielą się tylko można drobna różnica więc idąc pana tokiem myślenia polecam panu kurs z nauki czytania ze zrozumieniem w skrócie - SZKOŁA PODSTAWOWA. PS. poza tym szanowny pan kapitan przedstawiał informację dla portalu Jelonka czyli info musi być prosta i zrozumiała dla zwykłych ludzi - jak twierdzi pani Angelika więc nie ma co szczegółami dupę truć
~nos 16-12-2010 13:56
widze ze portal jelonki zna sie na kodeksie karnym, wszystkie czyny karalne maja jeden i ten sam wymiar pozbawienia wolnosci - 10 lat, , kiedy sie by sie nie czytalo o jakims przestepstwie i co by nie zrobil ten bidny przestepca - 10 lat i juz!
rymcycymcy 16-12-2010 14:52
Kolega | ~nos | ma widocznie w środku kozę zamiast rozumu :) ...czyny karalne mają określony widełkowy wymiar pozbawienia wolności, a podawana jest górna granica. Aby zajrzeć do KK nie trzeba być wcale znawcą Nosie :)
~hdrd 16-12-2010 23:37
DO fanatyka święty, twoja wypowiedź jest takim mydleniem oczu jak mydlą dzisiejszy politycy jest temat ale trzeba nagadać się aby zrobic gówno w gównie i tyle wniosłes do tematu gówno wnosi gówno do tematu gównianego

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mina na Zabobrzu

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Zgubił w górach rodziców

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
19
Tak
58%
Nie
37%
Nie wiem
5%