MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Fajerwerki – straż miejska radzi, jak bawić się bezpiecznie

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 30 grudnia 2015, 8:06
Aktualizacja: 8:09
Autor: SM
Fot. SM Jelenia Góra
Powitaniu zbliżającego się Nowego Roku z pewnością będą towarzyszyć fajerwerki i inne materiały pirotechniczne. W związku z tym Straż Miejska w Jeleniej Górze apeluje o zachowanie zasad bezpieczeństwa – nieostrożne obchodzenie się ze środkami pirotechnicznymi może zmienić się z pięknej zabawy na wizytę w szpitalnym oddziale ratunkowym.

W okresie poprzedzającym Sylwestra i Nowego Roku coraz częściej daje się słyszeć głośne huki i wybuchy spowodowane przez osoby odpalające petardy i fajerwerki. Pamiętajmy, że zgodnie z zarządzeniem Wojewody Dolnośląskiego legalnie możemy używać petard i fajerwerków jedynie w dniach 31 grudnia i 1 stycznia każdego roku.

W pozostałych dniach, co do zasady obowiązuje zakaz używania materiałów pirotechnicznych i tylko wyjątkowo zakaz ten nie obowiązuje po uzyskaniu zezwolenia Prezydenta Miasta. Za nieprzestrzeganie zakazu i nielegalne używanie petard można stosować środki prawne wobec sprawców na podstawie przepisów prawnych tj. art. 54 Kodeksu Wykroczeń oraz na podstawie art. 51 § 1 lub 2 Kodeksu Wykroczeń. Dla osób powyżej 17 roku życia sankcją może być mandat karny w wysokości do 500 zł lub skierowanie sprawy do sądu gdzie orzeczona grzywna może być znacznie wyższej wysokości. Wobec osób poniżej 17 roku życia oprócz rozmów z rodzicami, zwłaszcza w przypadku powtarzających się zdarzeń może być skierowana sprawa do sądu rodzinnego i nieletnich oraz powiadomiony zostaje dyrektor szkoły.

Pamiętajmy też o kilku bardzo ważnych rzeczach. Sprzedaż fajerwerków dzieciom jest przestępstwem! Jeśli jesteśmy świadkami takiej sytuacji trzeba i warto reagować. To dzieci i młodzież są najczęściej ofiarami nieostrożnego obchodzenia się ze sztucznymi ogniami. Za sprzedawanie materiałów pirotechnicznych osobom do 18 roku życia grozi nawet do 2 lat więzienia. Dzieci i młodzież mogą ich używać, ale tylko i wyłącznie pod opieką rodziców lub pełnoletniego opiekuna, którzy ponoszą za to pełną odpowiedzialność.

Kilka podstawowych zasad bezpiecznego obchodzenia się z fajerwerkami

• zakupu fajerwerków może dokonać tylko osoba pełnoletnia,
• fajerwerki należy przechowywać w miejscach suchych, z dala od źródeł ciepła i bez dostępu dla dzieci,
• przed użyciem należy dokładnie przeczytać instrukcję użytkowania,
• odpalanie fajerwerków musi odbywać się wyłącznie pod nadzorem trzeźwej osoby pełnoletniej i z zachowaniem szczególnej ostrożności,
• nie należy używać niewybuchów oraz uszkodzonych materiałów pirotechnicznych,
• fajerwerków nie wolno “odpalać” z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papą, najlepiej wybrać w tym celu gładką powierzchnię, aby fajerwerki nie przewróciły się,
• jeśli po odpaleniu i wypaleniu lontu okaże się, że fajerwerki nie eksplodowały, nie należy do nich podchodzić i sprawdzić co się stało,
• nie wolno używać materiałów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych, gdyż wypuszczony fajerwerk będzie odbijał się od ścian i może dojść do zapalenia włosów lub garderoby, a wybuch może spowodować uszkodzenie słuchu,
• fajerwerki należy używać tylko i wyłącznie na otwartej przestrzeni, • odpalając fajerwerki nie można ich ustawiać w stronę zabudowań,
• nie wolno rzucać fajerwerków w miejsca, gdzie przebywają lub mogą przebywać ludzie, gdzie stoją samochody, w kierunku stacji paliw i zbiorników z łatwo palnymi cieczami.

Na koniec kilka ważnych rad dla właścicieli zwierząt. Huk petard i fajerwerków niepokoi nie tylko ludzi, ale również zwierzęta, w szczególności psy, warto więc zadbać, aby czworonogi nie były narażone na odgłosy wybuchów. Zapewnijmy im ciche i spokojne miejsce. Na spacer psy warto wyprowadzać wcześniej a nie o północy. W żadnym wypadku nie należy odpinać psa ze smyczy. Wystraszone zwierzę potrafi uciec w poszukiwaniu kryjówki. Straż Miejska jeszcze przez kilka dni po sylwestrze otrzymuje zgłoszenia o błąkających się i poszukujących właściciela czworonogach. Niestety nie wszystkie posiadają chipy i ustalenie, do kogo należą jest bardzo trudne.

Ogłoszenia

Czytaj również

XXI Biennale Fotografii Górskiej rozpoczęte

ZSOiT: Drugie klasy z nauką zdalną

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~. 30-12-2015 9:30
Na ul. Wyczółkowskiego 59 i 61 (wiadomo) szkraby walą już od tygodnia że aż (nie)miło, no i co im SM zrobi?
~tarik 30-12-2015 10:31
I tak w nocy petardy będą odpalali ludziska w stanie ostatecznego wyzoombienia.
~Wiedzący 30-12-2015 11:10
Co za głąb to pisał?! Składnia na poziomie zerówki, czytać się tego nie da. Błędy są tragiczne. Jeśli takie mamy kadry, to jakim cudem w Polsce ma być normalnie? Władanie poprawną Polszczyzną jest zupełnym minimum urzędnika/ pracownika administracji oraz redaktorów, którzy powinni sprawować pieczę nad treściami publikowanymi na jelonka.com. DO NAUKI !
~x 30-12-2015 13:27
Te zakazy to sobie wsadźcie,nikt tego nie egzekwuje.mam p...pa sąsiada,stary 50lat a głupi jak by miał 5.nakupuje w grudniu taki zapas tego szajsu że wystarcza mu na strzelanie przez cały rok,głównie gdy popije.
~ 31-12-2015 5:34
w Sylwestra siedzę w domu..czyli palce i ręce będą na swoim miejscu

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wizyta profesora

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Krzysztof Wiśniewski wiceprezesem DOT

Ewakuacja w Szklarskiej Porębie

Potrącenie rowerzysty

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
643
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
4%