MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

Fabryka mebli bankrutem

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Wtorek, 26 sierpnia 2008, 8:36
Aktualizacja: 17:09
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Stoły, łóżka i regały z litego drewna wyprodukowane w Olszynie Lubańskiej stoją do dziś w wielu mieszkaniach, nawet w USA. W latach PRL były przedmiotem pożądania ludu pracującego, a w sklepach ustawiały się po nie długie kolejki ze społecznymi listami oczekujących. Dziś zakład utonął w długach i splajtował.

O bankructwie Olszyńskiej Fabryki Mebli pisze wtorkowa Polska Gazeta Wrocławska. Zakład był wizytówką Olszyny Lubańskiej i dawnego województwa jeleniogórskiego.

Dawał utrzymanie całym rodzinom. Produkował solidne meble z litego drewna dębowego. Towar luksusowy w dawnych latach trafiał głównie na eksport. Odrzuty lądowały w mieszkania bonzów partyjnych lub cierpliwych, którzy „wystali” te produkty w długich ogonkach.

W poniedziałek pierwsi pracownicy dostali wypowiedzenia, a do końca października na „zieloną trawkę” trafi cała załoga. Łącznie 330 osób. Jak tłumaczy dziennik, źródłem problemów jest zbyt mocny kurs złotówki. Po tym, jak staniało euro, sprzedaż mebli do Niemiec przestała przynosić zyski, bo ci, którzy wynegocjowali kontrakt, nie zabezpieczyli się przed ryzykiem kursowym.

Jak podkreślają samorządowcy i zwolniona załoga, upadek Olszyńskiej Fabryki Mebli to tragedia dla tego miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

O bezpieczeństwie

Senator zachęca do głosowania na maszty

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~RS 26-08-2008 8:58
Jak 10 lat temu zamieszkałem w JG to juz mówiono o upadku fabryki, niskich kursach, itd.... Przez tak długi okres czekano chyba na cud. I nikt mi nie wmówi, że w Polsce nie można sprzedać dobrych mebli. Ci co "rządzili" przez ten czas w Olszynie to spowodowaliby nawet brak piasku na Saharze...
~Na pohybel Warszawie 26-08-2008 10:08
Do tyłka należy dobrać się przede wszystkim pracownikom Ministerstwa Skarbu za brak nadzoru właścicielskiego. To sprawa dla prokuratora i to z urzędu. Warszawka uważa, że owszem, należy się przejmować, ale tylko losem warszawiaków. Ewentualnie tym mieszkajacym blisko Warszawy. Chamstwo warszawy i warszawiaków co rusz wyłazi na wierzch. Won z taką stolicą! Co na to nasi posłowie? Macie panowie okazję wykazać się swoim polotem i inteligencją.
~_tymrazemincognito___ 26-08-2008 10:39
To są najlepsze lata dla rynku meblowego. Tylko skrajna nieudolność zakonserwowanych "towarzyszy" może rozłożyć taką fabrykę.
~Sabath 26-08-2008 19:48
połowa moich znajomych je ma ale tylko połowa

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rzeczpospolita samorządna

Groźne zderzenie przy zjeździe do Piechowic

JSM buduje parking przy wsparciu Miasta

Podpisali umowę na nowe pociągi

Roboty na Dworcowej

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
448
Tak
42%
Nie
47%
Nie wiem
11%