MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Europosłanka na inauguracji Uniwersytetu III Wieku

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 13 października 2013, 8:15
Aktualizacja: Poniedziałek, 14 października 2013, 7:30
Autor: Mea
Fot. Mea
Lidia Geringer de Oedenberg, posłanka do Parlamentu Europejskiego wygłosiła wczoraj (12.10.) wykład pt. „Europejski Rok Akademicki”, podczas inauguracji nowego roku na Uniwersytecie III Wieku. Działa on już od czternastu lat przy Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej.

- Tym razem przyjęliśmy 320 studentów, ale zapisujemy jeszcze osoby na listę rezerwową, bo w ciągu roku staramy się przyjąć jeszcze ok. 50 osób. Co roku poszerzamy również naszą ofertę edukacyjną – mówiła Janina Peikert, pełnomocnik rektora KPSW do spraw Uniwersytetu III Wieku.

- Można korzystać z wykładów i seminariów z psychologii, filozofii, historii sztuki, komunikacji społecznej oraz warsztatów literackich, zajęć językowych z niemieckiego i angielskiego. Ponadto mamy malarnię, pracownię grafiki, chór, kabaret, sekcję fotograficzną oraz szeroki blok zajęć usprawniających fizycznie m.in. jogę oraz basen, a w tym roku doszły tańce. Uczestniczymy też zawsze w Senioraliach – dodała.

Na zajęcia można zapisywać się w sekretariacie uniwersytetu, który znajduje się na terenie KPSW w budynku nr 12, pokój nr 5, w środy od godz. 11.00 do godz. 14.00. Trzeba być emerytem lub rencistą lub ukończyć 50 lat.

Studenci chwalą zajęcia i atmosferę panującą na uczelni. – Uczę się tu już piąty rok, skusiłam się, bo na emeryturze ma się więcej czasu i można poszerzać jeszcze swoją wiedzę i zainteresowania. Zapisałam się na zajęcia z filozofii, psychologii, robótek ręcznych, gimnastyki integracyjnej oraz na akademię filmową – opowiadała Halina Wróblewska z Jeleniej Góry.

Mimo że panów jest mniej, to dumnie wspierają panie w różnych przedsięwzięciach. – Najpierw żona zaczęła chodzić na uniwersytet, więc i ja się zapisałem. Chodziłem na basen, zacząłem śpiewać w chórze, a obecnie występuję w kabarecie Bella Mafia. Rajcują mnie występy sceniczne, np. w piątek byliśmy z naszymi skeczami w Jaworze, gdzie śpiewaliśmy emerytom na pięknej scenie teatralnej w Ratuszu. Mamy też wycieczki i wyjścia do teatru. Wkrótce pojedziemy do Wrocławia na operę „Poławiacze pereł” w Hali Stulecia – mówił Jan Smolira z Jeleniej Góry.

Wykład inauguracyjny wygłosiła europosłanka Lidia Geringer de Oedenberg, które wspiera polskie Uniwersytety III Wieku, a z jeleniogórskim współpracuje od pięciu lat. Szczególnie aktywni słuchacze wyjeżdżają dzięki temu na wycieczki do Brukseli.

- Rok 2013 został ogłoszony Europejskim Rokiem Obywatelskim przez Parlament Europejski, gdyż właśnie mija 20 lat od ustanowienia obywatelstwa Unii Europejskiej. Dzięki temu każdy mieszkaniec naszego kraju ma podwójne obywatelstwo, polskie i europejskie. Mamy więc mnóstwo przywilejów, o których nie każdy wie. Gdy pojedziemy do kraju, w którym nie ma ambasady polskiej, ale jest angielska, czy francuska, uzyskamy w nich taką samą pomoc, jak w naszej narodowej. Poza Polską żyje ok. 2 mln obywateli polskich, którzy w krajach europejskich mają szereg praw nie tylko pracowniczych, czy emerytalnych, ale również wyborczych. Mogą głosować, ale też kandydować do rad samorządowych, czy do europejskich – tłumaczyła Lidia Geringer de Oedenberg.

Mówiła też o sprawach, którymi zajmowała się w Europarlamencie. - Pracuję w komisji petycji, która przyjmuje skargi obywateli na łamanie prawa. Jednym z przykładów jest Dolina Rospudy, którą rząd polski sam ustanowił terenem chronionym, po czym zezwolił na budowę autostrady przez jej środek – twierdziła posłanka

Ogłoszenia

Czytaj również

Wypadek przy baniakach  

Studium na początek

Wyzwanie dla uczniów z Karpacza

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 13-10-2013 14:36
To są dwie uczelnie dla seniorów: 1/ Uniwersytet Trzeciego Wieku, 2/ Akademia III Wieku?
~gość II 13-10-2013 15:59
Kampanię wyborczą zaczyna?
~ojtam 14-10-2013 7:31
Tak są dwie uczelnie dla seniorów PIERWSZA BYŁA Akademia III Wieku, i pomysł został zgapiony. Jak to w JG
~dr hab. 16-10-2013 1:43
A ta pani, wygłaszając wykład w szkole wyższej KPSW, z jakiej dyscypliny naukowej jest specjalistką: chemii, biologii, a może psychologii? Jaki ma tytuł naukowy? Jakimi publikacjami naukowymi może się pochwalić? Skoro szkoła wyższa na wykład inauguracyjny zaprasza polityka, to może następnym razem będzie to ksiądz biskup z Legnicy, który opowie o teologicznych koncepcjach rozumienia Trójcy Świętej? Cała kadra naukowo-dydaktyczna prestiżowej uczelni karkonoskiej czeka z niecierpliwością!
~gość II 7-01-2014 13:36
Wybory się zbliżają, to się Pani Europosłanka uaktywniła.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

O rozpadających się górach

Hymn dla Niepodległej

Pożegnali Słońce

Jubileuszowy trening

Oswoić nieznane  

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
125
Tak
63%
Nie
35%
Nie wiem
2%