MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

Europejska piłka w Kotlinie Jeleniogórskiej? Same korzyści!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 30 września 2010, 12:09
Aktualizacja: Piątek, 1 października 2010, 7:44
Autor: TEJO
Marek Obrębalski i Miłosz Sajnog: centrum pobytowe to same korzyści dla naszego miasta.
Fot. TEJO
Dwadzieścia ekip telewizyjnych, około 150 dziennikarzy i tysiące turystów oraz kibiców przyjedzie do Jeleniej Góry, jeśli nasze miasto zostanie wybrane przez którąś z ekip uczestniczących w Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Samorząd już myśli o organizacji wielu imprez towarzyszących rozgrywkom włącznie z koncertem mega–gwiazdy na ukoronowanie turnieju.

Wieść o tym, że Jelenia Góra znajdzie się w elicie 21 miast polskich wskazanych przez UEFA jako ośrodki, które mogą przyjąć ekipy na Euro 2012 wciąż nie jest oficjalna. Jednak radość samorządowców zdradza, że o Jeleniej Górze – jako mieście wskazanym do współuczestniczenia w organizacji imprezy – będzie mowa podczas jutrzejszej prezentacji katalogu centrów pobytowych, która odbędzie się w Warszawie. – Przegranych się nie zaprasza – usłyszeliśmy.

- Kiedy obejmowałem fotel zastępcy prezydenta, ta sprawa była kontynuowana bardzo powoli. Prezydent Marek Obrębalski powierzył mi to zadanie. Cieszę się, że w ciągu tych kilku miesięcy dzięki ofiarności i wiedzy pracowników urzędu, którym udało się spiąć projekt, jesteśmy tak blisko sukcesu – powiedział dziś zastępca prezydenta Miłosz Sajnog.

Jutro to, co nieoficjalne, stanie się informacją pewną: Jelenia Góra ze stadionem przy ulicy Złotniczej oraz Pałac w Wojanowie będą wyznaczone przez UEFA jako miejsca, gdzie za dwa lata swoją bazę będzie miała jedna z ekip uczestniczących w Euro 2012. Dla miasta oznacza to spory wysiłek, bo tereny sportowe dla piłkarzy trzeba odpowiednio przygotować. – Już od najbliższego poniedziałku zaczynamy prace związane z adaptacją stadionu przy ulicy Złotniczej wraz z infrastrukturą – zapowiada Miłosz Sajnog.

Trzeba, między innymi, zbudować nową płytę główną (będzie podgrzewana), zadbać o odwodnienie, oświetlenie, przebudować trybuny a także o drogi wewnętrzne. Konieczne będzie dostosowanie szatni oraz przestrzeni dla dziennikarzy, które znajdą się w hali sportowej zbudowane z elementów „targowych”. Jak podkreślił Miłosz Sajnog, miasto wybierze wariant minimum kosztów. – Kompleksowy remont kosztuje w granicach 23 milionów złotych. My chcemy zamknąć to w kwocie czterech, pięciu milionów – mówi samorządowiec.

Harmonogram prac: od dokumentacji technicznej jesienią i zimą, poprzez prace ziemne wiosną i latem przyszłego roku, a później – remonty wewnętrzne, aż do przygotowania murawy wiosną 2012 roku. Na ten czas kompleks przy ul. Złotniczej będzie wyłączony z eksploatacji. Także podczas ewentualnego pobytu ekipy, ze Złotniczej nie będą mogły korzystać kluby, które będą działały w pozostałych obiektach w Jeleniej Górze.

Centrum pobytowe to – jak przekonuje Miłosz Sajnog – potężne zadanie logistyczne. Trzeba bowiem zadbać o mieszkańców i gości, którzy do Jeleniej Góry i okolic przyjadą ściągnięci magią futbolu. Miasto już myśli o programie „eventowym”, cyklu imprez promocyjnych i koncercie, który miałby zwieńczyć całe mistrzostwa. Brany jest pod uwagę występ gwiazdy z wysokiej półki. W sumie region gotów jest na przyjęcie 35 tysięcy gości. Sama ekipa to około 50 osób plus zawodnicy.

Miłosz Sajnog zapewnił, że wbrew sceptycznej wizji wielu mieszkańców i decydentów, Jelenia Góra i Wojanów przekonały przedstawicieli UEFA, że ekipa na Euro 2012 będzie w Kotlinie Jeleniogórskiej bezpieczna. Wszystko zostało sprawdzone, włącznie z czasem dojazdu. – Bierzemy na siebie transfer z hotelu (Pałac Wojanów) – na stadion i z powrotem. Transport do Wrocławia i na lotnisko to już zadanie spółki Euro 2012 – mówi Miłosz Sajnog. Ekipa będzie się poruszała w konwoju. Zdaniem reprezentantów UEFA droga ze stolicy Karkonoszy do Wrocławia nie budzi zastrzeżeń.

Na co mogą liczyć kibice? Na pewno na jeden otwarty trening, co wpisane jest w regulamin UEFY. – Będzie to najpewniej pokazowy biletowany mecz – przypuszcza M. Sajnog, choć podkreśla, że to zależy już od samej drużyny. – Nie chcielibyśmy, aby piłkarze wyszli na murawę i przez pół godziny grali w dziada. Są natomiast ekipy otwarte, jak Portugalczycy, które bardzo chętnie prowadzą otwarte treningi i są dyspozycyjne dla kibiców – dodał.

Jaka drużyna do nas przyjedzie? Tego jeszcze nie wiadomo. – Praktycznie dopiero w styczniu 2012 okaże się, kto będzie grał i jaki będzie skład grup – mówi zastępca prezydenta. Jednak już od listopada przedstawiciele poszczególnych reprezentacji mogą jeździć po miastach wskazanych w katalogu, aby oglądać miejsca ewentualnego pobytu i negocjować warunki. Miłosz Sajnog nie chciał wskazać, którą drużynę by chciał gościć. Dodał tylko: oby nie Anglię!

Jest też ewentualność, że do Jeleniej Góry nie przyjedzie żaden zespół. Jednak samorządowcy traktują taki rozwój sytuacji jako bardzo mało prawdopodobny. – Pałac Wojanów jest w gronie trzech najlepszych hoteli na liście UEFA. To tu przede wszystkim będą kierować swoje kroki przedstawiciele drużyn – powiedział Miłosz Sajnog.

Zdaniem samorządowców miasto tylko zyska na umieszczeniu w katalogu UEFA. – Trafimy na najbardziej ekskluzywną mapę piłkarską Europy – przekonuje Sajnog. Z pewnością kibice i turyści dadzą też sporo zarobić miejscowym gestorom turystyki. Na obiektach sportowych, które zostaną po Euro 2012, miasto planuje organizacje rozmaitych turniejów, choćby ekstraklasowych sparingów na otwarcie ligi. A może uda się w Jeleniej Górze utworzyć team z wysokiej półki?

Ogłoszenia

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Powstaje światłowód

Komentarze (40) Dodaj komentarz

~lala 30-09-2010 12:21
Super wiadomość!!! GRATULACJE dla obu Panów Prezydentów!!!
~saw 30-09-2010 12:23
bez kitu , to chyba największy sukces Pana Miłosza . Gratuluje i się cieszę ogromnie z tego faktu .
~ja 30-09-2010 12:27
już to widzę...ponoć ostatnio jacyś manifestanci w Krakowie ogłosili,że w maju 2011 roku ma nastąpić koniec świata - czyli nieco szybciej !Panie spraw jednak inaczej! Niech coś się w końcu w tej dolinie zacznie dziać !!!
~dyzio 30-09-2010 12:30
A co z dojazdem do Wrocławia??? Totalna porażka, wielokilometrowe korki, wąsko, kręto, kierowcy i podróżujący będą przeklinać takie podróżowanie. No chyba że wybuduje się do tego czsu nowe drogi i lotnisko.
~DM 30-09-2010 12:31
Wiem juz na kogo głosować w wyborach samorzadowych :)))) Super wiadomość :)
~xxx 30-09-2010 12:33
kampania samorządowa ruszyła pełną parą także na pewno usłyszymy ile to miejsc pracy powstanie ile basenów,multikin, uniwersytetów,parków technologicznych itp. KŁAMSTWA,KŁAMSTWA i jeszcze raz kłamstwa dla szarego luda który pójdzie zagłosować
~dwojeczka 30-09-2010 12:33
Mega gwiazda - Leniwiec pewnie hahahahha
~olo 30-09-2010 12:48
O wybory się zaczeły
~``jk 30-09-2010 12:50
Nie wiedziałem że dzisiaj prima aprilis
~ 30-09-2010 12:53
Tak tak dzieki Pałacowi Wojanów mozemy byc centrum pobytowym. Czapki z głów dla Wojanowa^^
~Lalla 30-09-2010 12:53
GRATULACJE już, oby ta dobra wiadomość się potwierdziła!
~hotel 30-09-2010 13:05
Jeżeli ta wiadomość się potwierdzi, to naprawdę będzie to sukces!!! Tak tylko na marginesie - szkoda, że w Jeleniej Górze nie ma hotelu wysokiej klasy z prawdziwego zdarzenia...
~ 30-09-2010 13:12
gratulacje! :)
~acha 30-09-2010 13:26
Dzieci Drogie, jeżeli Obrębalski zostanie prezydentem to NA PEWNO nic się nie zdarzy. Cała sprawa będzie pozytywna, gdy ZAWIŁA zostanie prezydentem: poparcie z "góry".
~kier 30-09-2010 13:34
Przecież do Jeleniej Góry nie mozna dojechać ani samochodem ani pociągiem,samolotem chyba też nie. Trasa J.G.- Bolków to makabra!!!!
~jeleń 30-09-2010 13:45
piłkarze z jeleniej góry na obiekty sportowe będą się teleportować więc po co inwestować w drogi, kolej, lotniska
~bryndza 30-09-2010 13:45
Sprawa w związku z wyborami przedstawiana jest, jakby już wszystko było pewne. A to tylko "jeśli" zostaniemy wybrani. JESLI! A na pewnio nie będziemy wybrani JESLI prezydentem zostanie Obrębalski, jak ktoś tutaj już napisał, bo Schetyna nie pozwoli. A pozwoli gdy Zawiła zostanie prezydentem. RACJA!
~Mieszkaniec 30-09-2010 13:50
Uwaga-może afera? Super fajnie, że do Pałacu w Wojanowie przyjadą piłkarze. Nie chciał wydawać pieniędzy na boisko treningowe. a więc dogadał się z Szefostwem miasta i teraz na "gwałt" inwestycja na Złotniczej. Ciekawe za czyje pieniądze? Czy są zabezpieczone w budżecie. A mnie się wydawało, że lepiej zainwestować w kompleks na Lubańskiej, jeżeli już miasto tego, tak bardzo chce! Coś mi tutaj "śmierdzi"? Może się jednak mylę
~ 30-09-2010 14:02
Złotnicza wydaje się lepsza z kilku powodów, bardziej w centrum, więcej osób będzie miało możliwość przyjść nawet na piechotę a po drugie i najważniejsze jeżeli Miasto nie ma siana, a nie ma to Złotniczą jeszcze dadzą radę zrobić a Lubańską pewnie budżet już by nie udźwignął.
~Seti 30-09-2010 14:39
Jakos sceptycznie podchodze do tej wiadomosci. Euforia niech bedzie po ogloszeniu oficjalnym tego newsa... nie ma sie co podniecac gdybaniami...
~Jezu, 30-09-2010 14:59
nawet przy okazji tego pozytywnego info, natychmiast paru dyżurnych zrzędów na forum się zleciało - wynoście się z tego miasta, sieroty bez jaj, marudzące jak stare zjełczałe trepy.
~acha bryndza 30-09-2010 15:05
Dzieci Drogie, jeżeli Obrębalski zostanie prezydentem to NA PEWNO dopilnuje tej sprawy! a ambitny Miłosz mu w tytm pomoże! Cała sprawa będzie zbyt zawiła do rozwikłania, gdy Zawiła zostanie prezydentem.
Piipi Jelonkowa 30-09-2010 15:13
~Pałac w Wojanowie ma dobrą wodę do picia .. i do pływania !
~do pana prez 30-09-2010 15:37
Panie Prezydencie - MOJE GRATULACJE ! ;) Co do zaproszenia "mega gwiazdy" proponuje następujący skład: Bonobo, Yann Tiersen, Metallica, Snoop Dog, Eminem, Myslovitz, DJ Shadow, DJ Krush, DJ Cam, Eldo, L.U.C, Mes, Laikike1, Hey, Edyta Bartosiewicz, Waglewscy, Leszek Możdżer, Michał Urbaniak, Portico Quartet, Nightmares On Wax, etc... :P
~ja dorzuce 30-09-2010 16:12
dj tiesto , 50 centa oraz Davida Guette hehe
~no wlasnie 30-09-2010 16:14
DJ Tiesto i Guetta jakies after party rozkreciliby ^^
~ 30-09-2010 16:22
DOLNOŚLĄZAK. Cieszy fakt, że w Kotlinie Jeleniogórskiej jest poniemiecki stadion, rozbudowany i udoskonalony za czasów realnego socjalizmu. Cieszy fakt, że w Kotlinie Jeleniogórskiej w Gminie Mysłakowice jest wspaniały pałac, który funkcjonuje dzięki prywatnym inwestorom oraz fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów. Cieszy fakt że urzędnicy potrafili wyjść po za opłotki Jeleniej Góry i dzięki tym dwóm obiektom dużą radochę będą mieć dwie niezależne jednostki administracyjne funkcjonujące w Kotlinie Jeleniogórskiej, aglomeracji wielkości Gdańska.
~xxx 30-09-2010 16:22
do:~dyzio, ~kier. Za taki a nie inny stan drogi / Bolków-Wrocław / już niedługo / 21.11.2010 / będziecie mogli "podziękować" naszemu wszechwiedzącemu posłowi panu Marcinowi Zawile i naszemu światłemu przewodniczącemu Sejmiku Województwa panu Jerzemu Pokojowi. Ten drugi nie miał czasu zajmować się drogami, bo musiał zadbać o to, aby wniosek o dofinansowanie budowy jego pensjonatu w Sciegnach był dobrze wypełniony i by mógł otrzymać dofinansowanie w niewielkiej kwocie ponad 1 mln zł.
~Brawo ! 30-09-2010 16:30
Placzki jak cos drgnelo a juz odezwaly sie POwskie placzki.Czego jeszcze chciec.Czy Zawila jako posel cos zrobil w tym temacie NIC !!! a teraz chce z kacykami ordery odbierac.Pytam co zrobil jego Schetyna niby nasz posel.Zabespieczyl siebie i teraz chce tu rzadzic obsadzac stanowiska aby oblowic sie mogli jego poddani i za to robili mu nowa kampanie wyborcza.Na gotowe kazdy ma ochote.Pttam co zrobilo PO czy PiS dla nas przez te 4 lata ???!!!! To nasi ludzie walczyli o to i uwazam ze z pozytywnym skutkiem. Dlatego popieram Prezydenta i bede glosowal na niego i jego ludzi aby w przyszlej radzie mogl realizowac rozpoczete zadania.Faceci nie obiecywali a staraja sie cos zrobic. Choc duze klody im klada mysle ze wreszcie ludziska zrozumieja ze dolami rzadzic maja ludzie nie zalezni od wplywow partyjnych.Panie Prezydencie panie Sajnog pokaszcie niedowiarkom ze mozna cos zrobic nie majac zaplecza partyjnego a tylko wsparcie spoleczne. Zycze POWODZENIA !!!!!.
~ 30-09-2010 16:32
DOLNOŚLĄZAK. Zatem możemy uznać, że w Kotlinie Jeleniogórskiej /aglomeracji wielkości Gdańska/ jest stadion spełniający określone wymagania światowe. Warto, aby poszczególne dzielnice Kotliny, zwane gminami, zechciały o tym pamiętać.
~dd 30-09-2010 17:26
"Kompleksowy remont kosztuje w granicach 23 milionów złotych. My chcemy zamknąć to w kwocie czterech, pięciu milionów – mówi samorządowiec."To co Oni chca zrobic za 4lub 5 milionow?
~glob 30-09-2010 17:32
Ja widzę że tu na forum są małolaty które nie wyjechały poza kotlinę i cieszą sie że zobaczą kopaczy piłki,bez względu na to że Jelenia Góra staje się małym prowincjonalnym miasteczkiem z którego ciężko gdziekolwiek wyjechać
~ja 30-09-2010 17:45
a co zrobia z brudnym miastem , przeciez to wstyd zapraszac gosci ., ulice brudne to pozamiatamy ale budynkow z ktorych leci tynk i wygladaja jak po wojnie juz nie zdazymy zrobic. kamienice sa ladne ale obskurne to jest zaniedbanie. z powazaniem.
~Gaść 30-09-2010 18:50
No kampania wyborcza ruszyła wiec teraz już tylko lepiej będzie się nam żyło ,śmiechu warte to co ci pseudo kandydaci wygadują ,p.Zawiła już raz był prezydentem i co zrobił gdzie efekty pracy tego pana ,przypisuje sobie wybudowanie książnicy karkonowskiej co nie do końca jest jego tylko zasługą wiec drodzy wyborcy nie zachłystujcie się tego pana zdolnościami ,bo nie są one tylko jego ,a co do tej chluby p.Sajnoga to też bym wiary nie dał że akurat nasze miasto wybiorą ci dziennikarze .
~ 30-09-2010 22:05
Ja mam tylko pytanie: czy inwestycja 5mln zł w stadion wogóle się zwróci? Czy jest to kolejna impreza w stylu "zastaw się, a postaw się"?
~los 30-09-2010 23:50
tak jak skakałem pod sufit gdy usłyszałem że będziemy mieli Euro tak teraz wiwatuję że będzie BAZA. Zaznaczam słowo "BAZA" bo widzę że co poniektórzy nie rozumieją szansy jak się otworzyła przed naszym miastem. Te wszystkie "tezy" o złej drodze do Bolkowa, brudnym mieście, braku środkówfinansowych i (o matko!!!) "dlaczego wcześniej nie było śodków na zmodernizowanie stadionu?" są żenujące. A nieby po co coś miano robić dla czwartoligowych kopaczy z dwudziestkom "wiernych" kibiców... a... szkoda gadać. Módlmy się (a ateiści niech trzymają kciuki) żeby to wszystko okazało się prawdą. Jeśli ten sen się spełni to tylko na korzyść stolicy Karkonoszy. Nie mam zamiaru opisywać niuanse ekonomiczne bo to, widząc po niektórych komentarzach, bicie piany. Chwała ludziom, którzy faktycznie przyczynili się do tej decyzji
~gr 1-10-2010 0:25
rażąca niegospodarność, szokujące marnowanie publicznych pieniędzy!!! te środki powinny być zainwestowane w młodzież, w szkolenie, w edukację sportową młodych adeptów piłki
~WSTYD !!! 1-10-2010 1:11
Jak goście przejadą do Pałacu Wojanów przez przejazd kolejowy i ul. Łomnicką to przejdzie im ochota do grania i kopania. Po meczu przejdą się po pięknej Alei Wojska Polskiego itd...
~ 2-10-2010 10:15
ad~ WSTYD !!!. Zatem nadarza się okazja, ażeby drogę z Jeleniej Góry - Maciejowa do Wojanowa wyremontować. Część Wojanowa /tą z pałacem/ wydzielić z gminy Mysłakowice i za zgodą Dyrekcji Parku Kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej przyłączyc do Jeleniej Gory. Wszystko jest możliwe. Tylko Dolina Pałaców i Ogrodów na tym ucierpi, gdyż ten pałac wchodzi w skład pewnego kompleksu, stworzonego przez dobrze zapowiadącego się architekta. DOLNOŚLĄZAK.
~ 3-10-2010 9:49
ad.~22:05 i post ~ gr z 00:25 Te środki są zainwestowane dobrze. Na stadionie trenują młodzi ludzie, pod okiem szkoleniowców-trenerów. Stodion ma standart ponadprzeciętny. Spełnia określone kryteria. Winien służyć sportowcom wszystkich dzielnic /miast i gmin/ Kotliny Jeleniegórskiej. Prace modernizacyjne podniosą standart obiektu i niewykluczone, że Kotliną zaczną interesować się kluby sportowe z innych krajów. Wtedy można zacząć zarabiać. Formuła "zastaw się a postaw się" - jest nieadekwatna wobec wydarzenia Euro-2012. DOLNOŚLĄZAK.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Więcej przystanków kolejowych na żądanie

"Leniuchem" do kolei na Kopę

Medale dla zasłużonych

Ćwierć wieku Teatru Maska

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
353
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%