MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Europa spełnia dziecięce marzenia

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 21 października 2009, 13:32
Aktualizacja: Czwartek, 22 października 2009, 8:04
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Kilka wspólnych prac plastycznych, przyjaźnie i szerokie możliwości na przyszłość: oto plon I Integracyjnego Pleneru Plastycznego, który w Szkole Podstawowej nr 8 zainicjował dziś międzynarodowy program unijny Commenius. Przez najbliższe dwa lata uczniowie ósemki odwiedzą Grecję, Słowenię i Turcję!

Marzena Hryniewicka, dyrektor SP nr 8, ramię w ramię z koleżanką z Grecji uczyła się tańczyć pod melodię z filmu „Grek Zorba”, a uczniowie szkół z oddziałami integracyjnymi Jeleniej Góry i spoza miasta – pod opieką swoich rówieśników organizatorów z „ósemki” – zabierali się za wielkie malowanie. W ciągu półtorej godziny powstały fantastyczne prace, których wspólnym mianownikiem była dziecięca radość tworzenia. Goście z krajów partnerskich opracowali też logo programu z hasłem po angielsku: „Let the children play!” – Pozwólcie dzieciom się bawić! Jurorzy docenili prace: Michała Polańskiego (SP nr 8) i Piotrka Pobockiego (SP nr 8) (I miejsce), Martyny Sadownik i Adama Iwana (SP nr 8, II miejsce) oraz Marii Wasińskiej i Klaudii Andrzejczak (III miejsce).

– Rozpoczyna się wielka przygoda, do której wstępem jest ten plener z udziałem uczniów szkół z Jeleniej Góry i spoza miasta – mówiła wcześniej, podczas uroczystego otwarcia działań, Marzena Hryniewicka. Powitała gości ze Słowenii, Grecji i Turcji. Zwłaszcza dla Turków przygoda rozpoczęła się już. Są to bowiem ich pierwsze odwiedziny w tym rejonie Europy. Wszyscy bili zasłużone brawa zespołowi wokalnemu przygotowanemu przez Annę Szewczuk, który wystąpił z krótkim recitalem.

– Pozyskaliśmy w ramach międzynarodowego projektu „Commenius” 24 tysiące euro na wyjazdy – mówi Marzena Hryniewicka. Dodaje, że kontakty z placówkami oświaty z krajów zaproszonych do projektu nawiązano korespondencyjnie. Teraz jest już pewne, że na wymianie listów nikt nie poprzestanie. Dzieci na własne oczy zobaczą atrakcje Grecji, Słowenii i Turcji.

– W ciągu dwóch lat uczniowie i nauczyciele szkoły odwiedzą po dwa razy kraje naszych partnerów – zapowiada Marzena Hryniewicka. Będą też rewizyty gości ze Słowenii, Turcji i Grecji w Jeleniej Górze. Wszystko będzie zaplanowane tak, aby dzieci mogły uczestniczyć w różnych imprezach integracyjnych, bo projekt jest przeprowadzany z myślą o niepełnosprawnych. Przypomnijmy, że „ósemka” prowadzi klasy, w których razem z dziećmi zdrowymi uczą się ich rówieśnicy z różnymi dysfunkcjami.

Uczestników pleneru i projektu za pośrednictwem pełnomocnika ds. niepełnosprawnych Mirosławy Cichockiej pozdrowił prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski. Ciepłe słowa skierowała też do nauczycieli i uczniów radna Grażyna Rehlis.

Ogłoszenia

Czytaj również

Projekt "Zdalna Szkoła +"

Druga edycja darmowych e–warsztatów „Zaprogramuj swoją przyszłość”

Przedszkole po remoncie

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ED 21-10-2009 14:25
Co za kłamstwo ... niby skąd ta wspaniała Europa ma pieniądze na spełnianie marzeń? najpierw nas opodatkowują za wszystko co się da, a później aby lud był posłuszny i widział, że coś się dzieje robi się dla niego igrzyska .... .
~bang 21-10-2009 15:27
100% racji ED
~tfg 21-10-2009 18:37
a co Turcy robią u nas w ramach EU? Przecież Turcja jeszcze nie jest członkiem tej wspólnoty
~Żołnierz_NSZowiec 21-10-2009 21:43
Związek Europejski otwiera nowe programy typu "przyjaźń..." I te czerwone koszulki-starsi Polacy znają to z autopsji.
~EU 21-10-2009 22:07
d...lu z ED i bang! Obydwoje pewnie nie wiecie, że program Comenius jest dla państw UE i państw stowarzyszonych. Poczytajcie sobie kto jest największym płatnikiem netto do kasy UE, a kto beneficjentem. Żałosne głupki, gumowce na giry i do obory gnój od kunia wywieżć.
~boapl 22-10-2009 9:23
Zwiazek Socjalistycznych Republik Europejskich coraz blizej. Juz nawet kolor koszulek jest odpowiedni.
~ED to Pana z 22:07 22-10-2009 10:12
Eurofilu nie wiesz co mówisz, wyłącz na tydzień TV i nie czytaj GW może włączy CI się samodzielne myślenie. JELONKO dlaczego dopuszczasz takie wulgaryzmy w tym miejscu?
~ 22-10-2009 23:08
Nieznane są granice bezkarności ludzi nie znających się na problemie, a smarującym po portalu co im ślina na język przyniesie!!! Trochę ogłady i wiedzy na komentowany temat by się zdało!
~zdegustowany rodzic 23-10-2009 15:04
Jurorzy docenili prace dzieci- SUPER. Szkoda tylko, że nie przeznaczono grosza na nagrody dla dzieci. Sam dyplom i statuetka to trochę mało. Dzieci ucieszyłyby się z paczki farb lub kredek

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Letnie inwestycje w podstawówkach

Budowa łącznika rozpoczęta

Śmierć na żwirowni

Czas na remont ulicy Ogińskiego!

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
984
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%