MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 8 lipca
im. Elżbiety, Eugeniusza

Euroentuzjastycznie po debacie w Mysłakowicach

Wiadomości: Mysłakowice
Czwartek, 3 kwietnia 2014, 8:13
Aktualizacja: Piątek, 4 kwietnia 2014, 7:48
Autor: Przemo
Fot. Przemo
Unia Europejska daje nam nie tylko możliwości finansowe, daje nam szanse rozwoju, samokształcenia – mówiły po debacie Natalia Gwardiak i Katarzyna Hamziuk z Gimnazjum w Mysłakowicach, które ubiegają się o udział w Sejmie Dzieci i Młodzieży.

Na zaproszenie dziewczyn z mysłakowickiej szkoły odpowiedziało grono pedagogiczne: Andrzej Pawlonka i Agnieszka Pawłowska, a także dyrektor Andrzej Dąbek. Przedstawicielem Gminy Mysłakowice był Piotr Amborski, a ze strony politycznej pojawili się: Grażyna Rygiel - sekretarz zarządu okręgu Twojego Ruchu, Przemysław Moszczyński - członek rady wojewódzkiej TR. Niespodziewanie pojawił się również bezpartyjny kandydat do Europarlamentu, Bogdan Nowak.

- Nie jestem politykiem, jestem człowiekiem niezależnym, nie chcę przynależeć do żadnej partii. Dobrze jest słuchać, dobrze jest wiedzieć co w trawie piszczy. To ci ludzie tworzą nasze otoczenie. Ja też mam dosyć gadających głów, telewizja jest pełna spektaklu, happeningów. Wierzę, że to się będzie zmieniać, pewne standardy będą wchodzić do naszej polityki. Przyjechałem z Bolesławca do Mysłakowic i dowiedziałem się wielu rzeczy: widzę, jak inni postrzegają tę rzeczywistość, czego oni chcą i czy warto o to walczyć. Warto walczyć o wspólne, jestem egoistą: jak w moim mieście będzie piękniej i lepiej, to i mi będzie lepiej, jak w moim kraju będzie więcej, bogaciej i lepiej to i mi będzie lepiej - to swego rodzaju egoizm - wyjaśnił swoją obecność na debacie Bogdan Nowak.

Piotr Amborski przedstawił zgromadzonym efekty dotychczasowych inwestycji z udziałem Funduszy Unijnych w gminie Mysłakowice, m.in. budowę kortów tenisowych, rewaloryzację przypałacowego parku, remont przedszkola w Łomnicy, czy zakup wozu strażackiego dla OSP Łomnica, a w najbliższej perspektywie jest budowa szkoły.

- Czasami zamiast samemu wymyślać pokrętne drogi rozwoju powinniśmy pojechać, podejrzeć i naśladować rozwiązania systemowe. Nadzieja jest w młodych ludziach, to oni będą zdobywać pracę, mieć dzieci, budować ten kraj. Unia Europejska jak każdy organizm z pustego nie naleje, ale największym bogactwem człowieka jest jego myśl i kreatywność - mówił kandydat nr 3 Europy Plus Twój Ruch Bogdan Nowak.

- Pamiętajcie, że te pieniądze unijne to są wasze pieniądze. To nie są pieniądze z nieba. Na to składali się wszyscy członkowie Unii, to są pieniądze wypracowane przez rodziców w różnych państwach - zwracał się do uczniów Przemysław Moszczyński.

- Dwie uczennice przygotowały debatę w ramach konkursu Sejmi Dzieci i Młodzieży. Organizacja była jak najbardziej prawidłowa, cel został osiągnięty, bo informacje odnośnie członostwa w Unii Europejskiej zostały przez zaproszonych gości przedstawione. Uczniowie zorientowali się jak to wszystko wygląda od podszewki i myślę, że była ona korzystna i przydatna - podsumował nauczyciel WOS-u i opiekun szkolnego klubu europejskiego Andrzej Pawlonka.

- Liczymy, że plan budowy nowej szkoły powiedzie się - mówili zgodnie uczniowie ze szkolnego klubu europejskiego i samorządu uczniowskiego.

- To są jedne z najcenniejszych spotkań. Młodzież musi zrozumieć, żeby nie postrzegać Unii Europejskiej jako dojnej krowy. Te pieniądze kiedyś się skończą, to co nam dano to jest wędka, a nie ryba. Oni wchodząc w dorosłe życie muszą być bardzo ambitni, muszą się zastanowić co oni mogą dać Unii. UE daje nam poczucie bezpieczeństwa, bardzo ważne jest wejście do strefy euro. Dzisiaj wojny nie będą się odbywać na czołgi, wozy pancerne, karabiny. Tutaj pieniądz będzie odgrywał rolę. Eurosceptyków odradzam - oni są hamulcem. Wróciłem po 22 latach do Polski, widzę tu skok cywilizacyjny. Młodzież trzeba uświadamiać, z nimi trzeba rozmawiać przede wszystkim. Widać, że ta młodzież myśli, próbuje analizować i cieszę się z tego spotkania, bo więcej słuchałem niż mówiłem - podsumował przedsiębiorca, artysta z Bolesławca.

Ogłoszenia

Czytaj również

Euroregion zabytkowym rowerem – minęło 20 lat

Dla odnowy wsi

Wiceminister podsumowała kampanię prezydenta

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~Wstyd! 3-04-2014 11:09
Zakłamana Palikociarnia już urabia szkolną młodzież?
~nieWSTYD 3-04-2014 13:20
PiS urabia emerytów, PSL rodzinę na swoim, PO urabia kolesi, a SLD starych komuchów. Chociaż oni myślą o naszej przyszłości, czyli młodzieży!
~ 3-04-2014 13:51
Gratulacje dla dziewczyn i powodzenia:)
~## 3-04-2014 14:25
Pałac zabiorą szwaby dlatego wybudują szkołę ,oczyszczą stawy zrobią stadninę koni żeby stare ... z Niemiec mieli gdzie wypoczywać a mieszkańcy będą u nich pracować jako pachołki
~andrzej500 3-04-2014 18:01
jeżeli tak zrobią jak pisze ktoś powyżej to tylko się cieszyć, będzie piękny wyremontowany pałac, czyste zadbane stawy, turyści,nowoczesna szkoła no i praca . Może lepiej by było gdyby pozostało tak jak jest czyli ... każdy widzi i wie:)
~ 3-04-2014 18:37
Polska stała się krajem kolonialnym najpierw zniszczyli nam przemysł rolnictwo i w ogóle cała gospodarkę a teraz nam pomogą staliśmy się krajem trzeciego świata zależnym od innych jak Afrykańczycy
~ 3-04-2014 19:41
Dzięki unji europejskiej, to mamy zlikwidodane zakłady: Orzeł Mysłaakowice, paiernia Łomnica, zkład odzieżowy w Łomnicy, zdewastowaną kolej do Karpacza i Kowar, ledwie dyszącą papiernię w Dąbrowicy i porcelanę w Myśłakowicach, zlikwidowaną dywanówkę i inne zakłady w Kowarach i umierające miasto Kowary, zniszczone całkowicie rolnictwo w gminie Mysłakowice, to może natyle. To właśnie wszystko dzięki unji europejskiej, młodzinmondrale i pienicze od palikota nie próbujcie ludziom robić wody z mózgu, a wy to może będziecie parobkami u niemca.
~ 4-04-2014 1:18
ta ueROPA (bo nie Europa) sypnie trochę grosza a w zamian w postaci kar itd zedrze prawdziwie po lichwiarsku
~Kazimierz 4-04-2014 7:58
Czy Europa wypadła już z gry w nowozorganizowanym świecie oraz z porządku współczesnego świata ? "Nie wystarczy być zajętym. Mrówki też są zajęte"( H. D. Threau ). Zachwycanie się możliwościami, jakie daje Unia Europejska nie jest obecnie na topie.
~ 4-04-2014 16:21
precz z unią europejską niech żyje wolna Polska
~do 16:21 4-04-2014 20:45
Polska nigdy nie była wolna i nie będzie.Zawsze pozostaje pod czyimś wpływem,a politycy to sprzedajne ....Jeśli tego nie widzisz to przejrzyj i zadbaj o siebie.
~ 7-04-2014 7:32
Polska nie umie byc wolna. Zawsze sie uzaleznia. Unia to dla was worek bez dna, z ktorego czerpiecie pelnymi garsciami jeszcze narzekajac. Bez tych Niemcow, ktorych tak nienawidzicie byloby u was pod wielu wzgledami jeszcze gorzej. Parobkami u Niemca jest wielu z was (miliony z was) dobrowolnie.Nie podoba wam sie? WYPAD do Ojczyzny klepac biede.
~zażenowana 10-04-2014 12:20
Ciągle inwestycje w Mysłakowice... Kilka dla Łomnicy, a reszta wiosek położonych w gminie Mysłakowice? Szkoda słów...
~Przemysław M 10-06-2014 13:20
Przykro czytać niektóre komentarze. Te upadłe zakłady były własnością społeczeństwa.Dlaczego nie przetrwały ? Dlaczego fabryka dywanów w Kowarach upadła.? Przecież za komuny nie dało się tam nic kupić bez znajomości .A może to wina złego zarządzania.? Kto miał dopłacać do tej fabryki ? Kto ? Pozostała część społeczeństwa.? Trzeba było brać akcjonariat pracowniczy i pracować.Nie wszystko jest takie oczywiste.A podatki > Dlaczego nasza władza zamęczyła wiele firm nadmiernym fiskalizmem ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Inwestycje drogowe w powiecie bolesławieckim

Kampania: Karkonosze – dodaj do ulubionych  

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Bobry na Zabobrzu

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2052
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%