MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Etyczni samorządowcy

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Sobota, 20 maja 2006, 0:00
Autor: Polskie Radio Wrocław 96,7 FM
Po 16 miesiącach władze Bolesławca wygrały przed sądem sprawę o możliwość uchwalenia kodeksu etyki radnych. Ich kodeks uchylił bowiem wojewoda argumentując, że powiela istniejące prawo. Przeciwna była lewica.

Kodeks zawiera zapisy, że radni nie ulegają żadnym naciskom, działają bezstronnie i bezinteresownie, głosują jawnie i imiennie tak by każdy wyborca wiedział jakie jest ich stanowisko. Do tego konflikty między interesem prywatnym a publicznym mają rozstrzygać na korzyść publicznego.

Prezydent miasta Piotr Roman, który zabiegał o wdrożenie kodeksu, mówi, że jedynie na Dolnym Śląsku wojewoda taki kodeks uchylił. Teraz już wiadomo, że nie miał racji, a kodeks ma poprawić funkcjonowanie samorządu.

Przeciw wejściu kodeksu w życie są bolesławieccy radni z SLD. Uważają, że powiela on jedynie już istniejące zapisy prawa lub normy obyczajowe. Argumentują, że za złamanie kodeksu i tak nic nie grozi. Zwolennicy wprowadzenia kodeksu argumentują, że łamiący zasady zostaną uznani za radnych nieetycznych, a to może stanowić o ich ewentualnych sukcesach w następnych wyborach.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wszyscy za strajkiem

E–projekt w Kowarach już wkrótce

Brakuje rodzin zastępczych

Karty tak, kolory nie

Wiosna Biedronia sprawdza i zapowiada

Wspaniała integracja

W Jeleniej Górze trwa kongres ratowników medycznych

Bolidy wyścigowe dziełem studentów

Sonda

Czy wszystkie handlowe niedziele powinny wrócić?

Oddanych
głosów
119
Tak
64%
Jest dobrze, jak jest
12%
Nie
22%
Nie ma zdania
3%