MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

E–sport to nowy kierunek w ZSTiL

Wiadomości: Piechowice
Piątek, 10 czerwca 2016, 8:58
Aktualizacja: 11:15
Autor: ZSTiL
Fot. Użyczone/ZSTiL
W piechowickim Zespole Szkół Technicznych i Licealnych pojawi się od roku szkolnego 2016/2017 klasa o profilu e–sportowym w zawodzie technik informatyk. Uczniowie, którzy wybiorą ten profil, będą – w ramach zajęć dodatkowych – rozwijać umiejętności decydujące o tym, aby móc się utrzymać z zawodowego grania w gry komputerowe.

Czym jest e-sport? Z definicji to rywalizacja za pomocą komputera (lub konsoli i gier video) w trybie multiplayer (czyli z innymi użytkownikami), za pośrednictwem połączenia internetowego lub sieciowego-LAN. Mówiąc o e-sporcie mamy na myśli tylko te gry komputerowe kiedy o wyniku rywalizacji będą decydowały umiejętności, a nie czas spędzony przy komputerze/w grze. Przykładami gier e-sportowych są np. Counter Strike, League of legends, Starcraft, Dota.

W grze Counter Strike Global Offensive (bo takiej gry będzie dotyczyć nowo tworzony profil) rozwijane będą umiejętności takie jak:

1. Komunikacja. Jest to bez wątpienia najważniejsza umiejętność, bez której nie ma możliwości aby zostać profesjonalistą. Umiejętność przekazania wiedzy pozostałym graczom drużyny o położeniu, zachowaniu, wyposażeniu przeciwników jest kluczowa. Również jest niezbędna aby zaplanować daną akcję lub w przypadku niepowodzenia szybko podjąć decyzję o zmianie założeń taktycznych.
2. Motywacja. Umożliwi gotowość do podjęcia określonego działania zmierzającego do osiągnięcia określonych wyników. Dla e-sportowca będzie to między innymi potrzeba ukończenia ciężkiego treningu e-sportowego lub określenie takich działań, dzięki którym ukierunkowany zostanie wysiłek na konkretny cel. Bardzo ważne też jest utrzymanie motywacji, gdzie nawet przy wyniku 0:12 (mecz trwa do 16-stu wygranych rund) jest szansa, żeby uwierzyć w siebie, w swoje umiejętności, zastanowić się gdzie popełniam błąd lub co mógłbym zrobić lepiej i… w kolejnej rundzie po prostu zagrać to lepiej.
3. Podejmowanie decyzji. Podejmowanie decyzji to nie jest TAK lub NIE. To jest efekt, który będzie konsekwencją zebranych informacji. Dla gracza może to być informacja typu:
• czy będzie mnie stać na AWP (karabin snajperski)
• czy będę miał dobry respawn (punkt startu)
• czy będę w danym miejscu na mapie przed przeciwnikiem
• czy przeciwnik zagra ECO (brak pieniędzy na zakup broni/wyposażenia), czy może będzie miał FULL’a (będzie posiadał pieniądze)
• czy może przeciwnik rzuci jakiegoś „magicznego” smoke’a (granat dymny) uniemożliwiając rozegranie naszej zaplanowanej akcji.
To wiedza na te i inne pytania da nam dopiero odpowiedź jaką decyzję podejmiemy. Pamiętajmy, że rywalizacja w grach komputerowych to gra błędów, kto popełnia ich mniej ten wygrywa.
4. Umiejętność nauki na własnych błędach. Kolejna cecha, niezwykle ważna w grze, ale też w prawdziwym życiu. To umiejętność, która pozwoli na wyciągnięcie wniosków i pozyskanie informacji zwrotnej o popełnionych błędach. To też bardzo ważne, żeby mieć świadomość, że je popełniamy. Jeśli gracz wie, że popełnił błąd i będzie wiedział co zrobić aby w przyszłości go uniknąć to jest szansa, że go nie popełni. Jeśli tak się stanie to będzie to progres.
5. Umiejętność radzenia sobie ze stresem. Dzięki świadomości czym jest stres, jakie emocje mu towarzyszą (gniew, strach, smutek, radość) możemy próbować sobie z nim poradzić. Spowodować, że stres może mieć charakter mobilizujący, powodujący zwiększenie chęci osiągnięcia założonych celów. To dla gracza również kluczowa cecha aby w sytuacji obecności osób trzecich i kamer telewizyjnych umieć poradzić sobie w danej sytuacji (jednocześnie zapewniając najwyższy poziom umiejętności i skupienia w grze).

W klasie o profilu e-sportowym uczniowie będą rozwijać te cechy, a także kreować świadomość, jakie zagrożenia są z tym związane (uzależnienie, hazard). We współpracy z profesjonalnym trenerem e-sportowym i psychologiem będzie możliwość doświadczenia profesjonalnego treningu e-sportowego. Szkoła da uczniom możliwość uczestnictwa w turniejach gier, obozach treningowych, poznania ciekawych ludzi, a jednocześnie zdobycia umiejętności i kwalifikacji do pracy w zawodzie technik informatyk.

Dodatkowo w ramach profilu e-sport uczniowie będą uczęszczać na zajęcia z zakresu projektowania i programowania gier komputerowych. Zdobędą na nich umiejętności związane z projektowanie świata gry, postaci biorących w niej udział, przygotowania fabuły gry, prowadzenia narracji oraz utworzenia własnej gry.

Ogłoszenia

Czytaj również

„Bezpieczne wakacje” – zajęcia plastyczne

Dachowanie w Radomierzu

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Komentarze (40) Dodaj komentarz

~tragedia 10-06-2016 9:36
Boże, widzisz i nie grzmisz !!! Ten świat już całkowicie chyli się ku upadkowi !!!
~DarthAsarath 10-06-2016 10:46
Hahaha! Odetchnąłem z ulgą już myślałem że to w elektroniku takie pomysły :P a to tylko piechowice.
~bee 10-06-2016 10:53
Chyba niektórzy nie oglądali rozgrywek w Katowicach , jak młodzi ludzie na to reagują..
~ 10-06-2016 11:42
czy to jakiś żart ??? nasze podatki będą marnowane na hodowanie no-life'ów ? nawet ośmiorniczki to przy tym pikuś. już sama sprzedaż gier to jest ekonomiczne wykrwawianie kraju ponieważ gry czyli dobra wirtualne (czyli żadne) mnożone w nieskończoność są sprzedawane za pieniądze reprezentujące realne dobra, no i te dobra są w ten sposób zabierane z Polski zazwyczaj do usa
~Prima a ....... 10-06-2016 11:43
Dziś 1 kwietnia ?????
~Prima a ....... 10-06-2016 11:52
Dziś 1 kwietnia ?????
~bleee 10-06-2016 12:00
Brzmi jak kiepski żart, a to szkoła desperacko chce przyciągnąć uczniów...
THX1138 10-06-2016 12:01
do 11:42: Niestety masz rację. Ponadto e-sport to żaden sport, ale w tym niE-sporcie kontuzje są często spotykane np: złamana kariera, zwichnięte życie, zerwane relacje - marnują życie myśląc że będą żyć z tego grania a później się okazuje że udaje się to nawet mniej niż 1% z nich , a reszta budzi się z ręką w nocniku bez wykształcenia/umiejętności z nadwagą w fotelu na utrzymaniu rodziców
THX1138 10-06-2016 12:05
do 12:00 tej szkolke są potrzebne drastyczne zmiany po to by zaczęła być szkołą z prawdziwego zdarzenia, dotej pory nińczyli tych co sobie nie poradzili w Jeleniogórskim Elektroniku lub się nie dostali do niego, a teraz chyba nawet oferm do niańczenia im zabrakło to wabią uzależnionych od grania
~bee 10-06-2016 12:08
brydż też kiedyś nie był sportem...
~cynik 10-06-2016 12:20
Najwięcej gier komputerowych robią polscy projektanci dla usa, a potem kupujemy w sklepach te gry wyprodukowane w usa. A może by tak z pominięciem tego ogniwa pośredniczącego?
~do 12:20 10-06-2016 12:25
tak jest, wykształćmy za nasze podatki jeszcze więcej tych co wyjadą do usa i dla nich będą pracować, po za tym przecież to nie jest strategicznie niezbędne dla kraju więc po co marnować podatki ? nie lepiej zostawić ich kształcenie "wolnemu rynkowi" ? jak ktoś chce być spawaczem to musi słono płacić za kurs
~/bruce 10-06-2016 12:27
Ludzie! Kierujecie sie tylko stereotypami! W mediach widzieliscie tylko te negatywne opinie na ten temat mimo ze nic o tym sporcie nie wiecie. Poczytajcie troche,pooglądajcie a gwarantuje,źe wasze zdanie na ten temat się zmieni. Taki pomysł z tym kierunkiem to fajna sprawa. Do tego dochodzą zajecia z najlepszym trenerem w Polsce. Jestem absolwentem tej szkoły i bardzo żałuje ze ten kierunek nie został utworzony kilka lat temu...
~Esperantoo 10-06-2016 12:48
Zacznijmy od tego, że to technik informatyk a nie tylko e-sport. E-sport to dodatek na prawdę świetny dla młodych ludzi, i to nie jest tylko bezsensowne granie w gry. Jeżeli nie macie ani trochę pojęcia o tym to idzcie sobie jak najdalej stąd.
~cynik 10-06-2016 13:00
Moi dwaj siostrzeńcy urodzeni w usa mają również polskie obywatelstwo. Jako obywatele polscy mają prawo kształcić się bezpłatnie nawet na studiach wyższych, nie tylko w technikum. W usa nie wykształcą się dużo lepiej, ale na pewno dużo drożej. Ciekawe, ile ukończenie takiego technikum kosztuje w usa?
~do 12:25 10-06-2016 13:06
to lepiej w ogóle twoim zdaniem zamknąć szkoły i nikogo nie kształcić?
~ehh 10-06-2016 13:17
Żeby o czymś dyskutować na poziomie to trzeba by mieć o tym jakieś pojęcie. 1) Oceniając poziom kształcenia w nawiązaniu do "tych co się nie dostali do Elektronika" to chyba dobrze świadczy o szkole skoro wyniki egzaminów Państwowych są wyższe niż tam, prawda ? 2) Należy zrozumieć, że kierunkiem kształcenia jest technik informatyk - te same przedmioty ogólnokształcące i zawodowe jak w każdym innym miejscu w Polsce. 3) E-sport to zajęcia z komunikacji, motywacji, radzenia sobie ze stresem, podejmowania decyzji itp. Pierwsze 16 godzin takich zajęć w klasie e-sportowej w Kędzierzynie Koźlu to zajęcia bez komputera oparte na rozwiązywaniu problemów z jakimi spotykamy się na co dzień. W Polsce są już klasy e-sportowe, proponuję sobie doczytać jak to tam funkcjonuje i na czym to polega.
~E-sport 10-06-2016 13:43
Jak i wiele innych krajów: http://cybersport.pl/56331/rosyjskie-ministerstwo-uznaje-e-sport-za-sport/
~Miś 10-06-2016 14:40
Bardzo dobry pomysł, odważna inicjatywa. Powodzenia.
~Kocu 10-06-2016 16:01
Fantastyczny pomysł! Jako Quaker Nie przepadam za CS'em, ale miło widzieć jakąkolwiek inicjatywę w kierunku e-sportu! Wolałbym oglądać na żywo transmisje z wielkich turniejów zamiast tej durnej kopaniny, którą niebawem będzie żyć co drugi mieszkaniec naszego zacnego kraju.
~do 12:20 10-06-2016 18:00
a po co ci więcej gier ? Od lat 70ch tak dużo ich powstało że musiałbyś żyć 10 razy by ograć te co lubisz, także zgadzam się 11:42 że sprzedaż dóbr wirtualnych za prawdziwe pieniądze to ekonomiczne wykrwawianie kraju
~do ehh 10-06-2016 18:03
co do pkt 1 rozumiem, że masz na to jakiś dowody które nam tu przedstawisz ????
~rowerzysta 000 10-06-2016 18:38
e sport ? Żartujecie ? Tylko kolarstwo jest prawdziwym sportem a my sportowcami a reszta to jakieś żarty
~Boss 10-06-2016 18:46
Brzmi to jak legalizacja narkotyków robienie krzywdy młodym ludziom których utwierdzi się w przekonaniu że nałogowe granie nie jest czymś złym
~jaroslaw w kaftanie 10-06-2016 19:21
otwórzcie jeszcze klasę o profilu picia tanich win i jak się utrzymać ze zbierania złomu.
~123 10-06-2016 20:13
Do ~jarosława w kaftanie: jaki autor taki prymitywny komentarz😕
~do 18:03 10-06-2016 20:21
Zapraszam Cię do szkoły w Piechowicach, wybierzesz kwalifikację (dowolną z informatyka - E.12/E.13/E.14) z dwóch ostatnich sesji (lato/zima) i dowolną formę egzaminu (pisemny/praktyczny) pokażę Ci wyniki zdawalności w szkole, powiecie i województwie. W każdej z nich mamy zdawalność nawet wyższą niż w województwie i wielu "formach" równą 100%. I to jest potwierdzenie tego jak uczymy w szkole i jakie nacisk kładziemy na naukę. Chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o e-sporcie również zapraszam. Rodzice też byli, wyjaśniłem, wytłumaczyłem i ... odetchnęli z ulgą bo też myśleli że to będzie bezmyślne granie i ... granie i ... granie. I każda z osób tu krytykujących też zmieniłaby zdanie jeśli zadałaby sobie trud zrozumienia co to, jak i dlaczego. Ale oczywiście tak się nie stanie, bo po co ?
~ 10-06-2016 22:00
to ja proponuję jeszcze w chemiku otworzyć klasę wytwarzanie i ćpanie narkotyków do 20:21 : miałeś tu je przedstwić a nie 'odsyłać' tak żeby to można było równie szybko zweryfikować jak szybko ty napisałeś swój komentarz, bo co ty myślisz że ludzie nie mają co robić tylko gdzieś chodzić i sprawdzać czy słusznie naplułeś
~do 22:00 10-06-2016 22:27
Chyba się nieźle zagubiłeś. Nic nie muszę udowadniać. To nie ja napisałem: "dotej pory niańczyli tych co sobie nie poradzili w Jeleniogórskim Elektroniku lub się nie dostali do niego, a teraz chyba nawet oferm do niańczenia". Mamy w całej szkole 1 ucznia z elektronika, który akurat w przeciwieństwie do wielu swoich byłych kolegów ma zdane dotychczasowe egzaminy. Znasz kogoś kto się nie dostał do elektronika ? - ja nie. I kto tu jest oszczercą ? Zapraszam do szkoły do wglądu w wyniki lub pisz do OKE z prośbą o ich udostępnienie (to nie jest trudne). Temat dotyczy e-sportu, masz pytania ?
~ 10-06-2016 23:37
Ahhh ci zacofani ludzie którzy się wypowiadają na temat współczesnych realiów. Zapewne wszyscy co myślą/piszą o e-sporcie jako o "bezmyślnym graniu przez 12 godzin dziennie" to jesteście w dużym błędzie. A samo ROZSZERZENIE jakim jest e-sport wygląda następująco: tak naprawdę to jest kierunek technik-informatyk gdzie uczniowie będą mieli tylko DODATKOWE godziny z przygotowania do e-sportu i to nie jest tylko bezmyslne stukanie w klawiature tylko także zajęcia psychologiczne, przewidywanie zagrań, nieszablonowe myślenie a na dodatek niesamowicie interesującym dodatkiem nauczania jest nauka programowania gier - tak gier! Dziedziny która się rozwija, i która będzie "pochłaniać pieniądze". Na pewno lepsze to niż pisanie jakichś programów w pascalu na MAC'ach u Aliny D. w elektroniku.
~wim 11-06-2016 8:40
GDZIE JEST KURATORIUM ? W prawie oświatowym taki kierunek nie istnieje. O skutkach zdrowotnych już nie wspomnę.
~do 08:40 11-06-2016 11:30
Oczywiście, że nie istnieje. W tytule jest błąd, ale w treści już jest ok - kierunek to informatyk. Skutki zdrowotne ? - jakie ? - udowodniono, że gry komputerowe rozwijają wszystkie cechy kognitywne, pamięć, uwaga, koncentracja, podzielność uwagi, spostrzegawczość itp. Dzisiaj młodzież gra średnio 4-6 godzin dziennie, my zejdziemy do 10 godzin w tygodniu w pierwszej klasie. Byłem we wszystkich gimnazjach - połowa młodzieży w klasach III ma już 2-3 tysięce godzin gry w samego CS'a - myślisz, że jak pójdą do innych szkół to przestaną grać ? My chcemy propagować e-sport nie zwiększając tego czasu gry tylko efektywnie go wykorzystując. Zamiast 10 godzin bezmyślnego biegania po mapie można zrobić 30 minut treningu pewnych umiejętności opisanych w artykule. Pomyśl o tym w ten sposób.
~c.d. 11-06-2016 11:41
Po prostu wszystko pojmujecie na odwrót niż będzie. Ten system treningu działa w szkołach e-sportowych w Polsce, a Organ Prowadzący szkolę i Kuratorium w Kędzierzynie są zachwycone wynikami i tym jak to wygląda. Też było przerażenie i niepokój. Nasza szkoła wdroży to jako innowację pedagogiczną i komplet dokumentów został złożony w Kuratorium i zatwierdzony przez Organ Prowadzący Szkołę. I uwierzcie krzywda młodzieży się nie stanie. To tak jak z MONAR'em - tam się ćpa czy przeciwdziała narkomanii ? Wy mówicie, że ćpa ... ja próbuję wytłumaczyć, że nie.
~ociec 11-06-2016 14:22
Może jakiś gimnazjalista połknie haczyk. To po prostu technik informatyk z dodatkowymi zajęciami na kompie. Mądry wie o co chodzi drugiemu gierki. Koledzy syna nie grają w gierki a w sporcie realizują się czynnie na świeżym powietrzu. No ale widać ktoś zjadł rozum i postanowił poprawić młodzieży wzrok, prawidłową postawę, kondycję itp. poprzez zwiększenie liczby godzin przy komputerze.
~bum 11-06-2016 17:53
Wydaje mi się, że niektórzy nie potrafią czytać ze zrozumieniem. Pomysł jest super.
~Brawo 11-06-2016 18:26
Pomysl genialny. Jezeli teraz takiej szansy sie nue wykorzysta za kilka. lat bedzie się mowic ze nie ma fajnego kierunku tutaj u nas... Wykorzystajcie szanse póki jest mozliwosc.Co do rodziców jesli ktos ma wątpliwosci mozna zawsze z dyrektorem porozmawiac on wiedze na ten temat ma bardzo szeroką.
~ 12-06-2016 8:11
A jak wyłączą prąd? Od jutra zaczynam produkować ups-y dla tych geniuszy. Tylko kogo zatrudnię do pracy fizycznej?
~jacek1 12-06-2016 10:13
Patrząc obiektywnie na dyskusję to jednak społeczeństwo nasze jest głupie lub inaczej: intelektualne dno. Dla dwóch godzin tygodniowych (super zajęć) i w dodatku DODATKOWYCH podniesiono lament. Drugie 2 godziny to programowanie gier. Zazdroszczę tych możliwości bo programistów brakuje a w kształceniu podstawowym programowania już w zasadzie nie ma.
~zaqwsx 12-06-2016 11:19
Próbowałem tłumaczyć, ale widać, że to nie ta grupa odbiorców. Jak nic się nie dzieje to źle, a jak ktoś kosztem swojego czasu i pieniędzy chce coś zorganizować to też źle. Popatrzyłem na komentarze w innych artykułach i widzę, że wszędzie jest to samo. Z mojej strony temat zamknięty, zainteresowani wiedzą gdzie mnie znaleźć.
~kick 13-06-2016 12:16
Ej, zainteresowanie jest!!! 39 komentarzy, mój jest 40-sty. Mnie temat wciągnął. Będę z zainteresowaniem śledzić wyniki sportowe zespołu (zespołów) z Piechowic. W Internecie są na ten temat informacje, niestety większość po angielsku. Dla mnie jest to jednak język obcy. Niestety, starsze pokolenie. Nie gram też w żadną grę komputerową. Może spróbuję???

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Druga edycja darmowych e–warsztatów „Zaprogramuj swoją przyszłość”

Spór o szkołę w Sosnówce się zaostrza  

Dotacja dla szkoły w Sadach Górnych

Śmierć na żwirowni

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
98
Tak
45%
Nie
49%
Nie wiem
6%