MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Ekumeniczne śpiewy na początek Wielkiego Tygodnia

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 8:28
Aktualizacja: 8:29
Autor: RED
Fot. RED
Od radosnego “Hosanna!” po bolesne “Ludu, mój ludu, cóżem ci uczynił?” – to tylko niektóre z pieśni z repertuaru koncertu, który we wczorajszy wieczór Niedzieli Palmowej wybrzmiał w Bazylice Mniejszej pw. św. Erazma i Pankracego. Zaśpiewały chóry: “Quo vadis” z parafii Imienia NMP z Kowar oraz “Wang” z parafii Ewangelicko–Augsburskiej Wang z Karpacza.

Artystów przywitał ksiądz Bogdan Żygadło, proboszcz parafii świętych Erazma i Pankracego. - Kto śpiewa, modli się podwójnie! - mówił kapłan szczególnie serdecznie witając pastora Edwina Pecha, proboszcza Ewangelicko-Augsburskiej Parafii Wang w Karpaczu i – zarazem – jednego z chórzystów chóru ekumenicznego “Wang”.

W pierwszej części koncertu zaśpiewał chór Quo Vadis, który od czterech lat działa przy parafii pw. Imienia Najświętszej Marii Panny w Kowarach. Zespół pod dyrekcją Moniki Musiałek rozpoczął występ radosnym “Hosanna!”, ale rychło zmienił repertuar na pieśni nawiązujące do Drogi Krzyżowej, Golgoty oraz śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. - Nie są to jednak utwory smutne do końca, bo w swej głębi niosą radość, którą wszyscy czujemy w naszych sercach, bo przecież zbliża się też Zmartwychstanie – mówił Bernard Stankiewicz, pomysłodawca i prowadzący wydarzenie.

Później wystąpił Chór Ekumeniczny “Wang” z Karpacza, którym dyrygował wspomniany Bernard Stankiewicz. Ten zespół, z kolei, istnieje od lat 20, ale skład zmienił się znacznie w stosunku do pierwotnego. Muzycy uraczyli słuchaczy przepięknymi wykonaniami rozmaitych pieśni pasyjnych i wielkopostnych, śpiewanych zarówno po polsku, jak po łacinie, a nawet po czesku. Zabrzmiały śpiewane modlitwy oraz kantyki ekumeniczne ze wspólnoty Taize. Jednym z nich – na zakończenie – obydwa chóry zaśpiewały razem.

Zaznaczmy, że muzycy, którzy zaśpiewali na wysokim poziomie artystycznym, nie są profesjonalistami. - To amatorzy, którzy kochają i chcą śpiewać – zauważył Bernard Stankiewicz. - Ksiądz Bogdan Żygadło zaprosił artystów do ponownych występów w Bazylice przy innych okazjach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zakończenie XLIX Rajdu na Raty 2019

Podatkowa „nowość”  

Droga dla wybranych

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~socjalista 2-04-2012 9:20
A może nowe słowa; Tusku mój Tusku cóżeś nam uczynił
~ 2-04-2012 9:54
Ekumenia??? Super! To już koniec - czasy ostateczne!
~A.Z. 2-04-2012 13:53
Byłam na tym koncercie. Występ bardzo mi się podobał. Dziękuję za śpiew płynący z głębi serca !!! Szczególne podziękowania kieruję do pana Bernarda Stankiewicza za wspaniale prowadzoną pouczającą ii refleksyjną konferansjerkę.
~~ 2-04-2012 19:09
eej, czemu nic o tym nie wiedziałam?? musiało być piękniee!
~Aniołeczek 2-04-2012 20:18
Chór Ekumeniczny działający przy parafii Ewangelicko- Augsburskiej WANG, a nie Chór Ekumeniczny "Wang", i istnieje on szesnasty rok a nie dwudziesty. Chór z kowar istnieje i śpiewa trzeci rok.
~rodo 2-04-2012 21:12
Uduchowiony profesjonalizm Pana Bernarda Stankiewicza nadał całemu wydarzeniu uczucie niedosytu, może kontynuacja z radosnym Alleluja jako przewodnim motywem - czekamy.
Piipi Jelonkowa 2-04-2012 21:21
..do - [~Socjalista] .. to Twoje "nowe" nie przezyje ! .. bo Tusk zyje !
~ola 2-04-2012 22:56
nie wiem jak w parafii Erazma i Pankracego ,ale dzisiaj o 22 kościół Garnizonowy był zamknięty na cztery spusty a przy pomniku paliło się 10 zniczy ,mój był 11 a dzisiaj rocznica śmierci Papieża .......jeszcze mi wstyd...gdzie są ci wszyscy zagorzali katolicy a jeszcze gorzej gdzie są księża którzy powinni tę rocznicę uczcić ......nie mogłam pójść o 21.37,ponieważ byłam w pracy..
Bluszcz 3-04-2012 7:44
Nie wiem jak rozważanie największego morderstwa w historii może być piękne? To raczej jest dla mnie przygnębiające.
~socjalista 3-04-2012 8:23
ola> za 10 lat nikt nie będzie pamiętał o idolu piipi,
Piipi Jelonkowa 3-04-2012 11:54
..do - [~Ola ] ..*ale ! .. ty jestes dziecko ! ~ZOBACZ ! .. Sanktuarium Krzyża Świętego pw.Podwyzszenia Krzyza Świętego /Kosciół Garnizonowy / .. POSIADA "zastępczego" Papieza w postaci pomnika i który stoi przed w/w Kosciołem ! . i *tam mozesz się modlic do Błogosłowianego sługi Bozego Jana Pawła II ~NATOMIAST ! .. Kosciół p/w św.Erazma i św.Pankracego .. takiego pomnika nie posiada i dlatego o godz.21:37 biły dzwony i była modlitwa w .. wspomnianym Kościele !
Piipi Jelonkowa 3-04-2012 12:00
..do - [~Socjalista] ..*ale ! ~ZAPOMNIAŁEŚ ?? .. " Mozemy byc pewni,ze nasz umiłowany Papiez Jan Paweł II stoi obecnie w oknie domu Ojca,spogląda na nas i nam błogosławi" - słowa Papieza Benedykta XVI ~PAMIĘTAJ ! .. Papiez jest nie omylny i jego słowa są prawdą ! ~POUCZENIE: ..*nie grzesz,bo jesteś pod odserwacją !
~socjalista 3-04-2012 14:44
Piipi czy TY wierzysz w takie bzdury? Zmienisz zdanie jak popracujesz do67,i dostaniesz 540 /może jeszcze będą zł/
~socjalista 3-04-2012 16:52
PIIpi>Mozemy byc pewni,ze nasz umiłowany Papiez Jan Paweł II stoi obecnie w oknie domu Ojca,spogląda na ;wiadomości
Kamila 3-04-2012 18:15
Ola: Zwykle po kościołach jest taki zwyczaj, że czuwanie modlitewne trwa od wieczornej Mszy (czyli mniej więcej od 19.00) do 21.37, po czym wszyscy rozchodzą się do domów. Stąd o 22.00 kościoły są już zamknięte. Ale moja rada: Jeśli szuka się tego, co związane z wiarą (modlitwa, Spowiedź itd.), to Kościół Garnizonowy lepiej omijać. Od strony duszpasterskiej ta parafia ledwo żyje i coraz bardziej przypomina muzeum niż świątynię. kamila_lukasiewicz@vp.pl
Piipi Jelonkowa 3-04-2012 20:31
.. - [~Socjalista] .. wierzę w Dobrych Ludzi ! ..chociaż Błogosławiony sługa Boży Jan Paweł II miał nie ciekawych przyjaciół /..przyp.Degollado/,.. *ale gorszej "grzeszył" kard.St.Dziwisz wychwalając meksykanską szynkę od przyjaciela Jana Pawła II
~ 5-04-2012 22:38
Często występuje jedność dla jedności a ludzi na siłę czyni się braćmi. Jedność wydaje się być czymś tak gorliwie pożądanym, iż żadna cena nie wydaje się za wysoka, by ją zapłacić i nic nie jest wystarczająco ważne, by nas od niej zachować. W ten sposób Prawda jest zabijana, by mogła być przygotowana "uczta weselna: dla Nieba i Piekła, a to wszystko w tym celu, by dać wyraz jedności, która nie ma żadnych podstaw w Słowie Bożym. Pierwszym, który dzieli jest sam Bóg, który stwarzając wszechświat, oddzielił światłość od ciemności.
~Wywołany 6-04-2012 22:17
I powstanie wielu fałszywych proroków, i zwiodą wielu. (Mat. 24:11)Współczesny ruch synkretyczny zwany globalizmem lub planetaryzmem, posługuje się hasłami zjednoczenia, pokoju, braterstwa. Ale jego generalne założenia to rząd światowy, jedność ustrojowa zakładająca centralne sterowanie pieniądzem, bankowością, jedność cywilizacyjna (pluralizm, tolerancja tj. relatywizm, kultura masowa, libertynizm), jedność religijna (boskość widziana, w naturze i w człowieku, tj. panteizm) wreszcie monopol systemu w dziedzinie wychowania dzieci.
~Wywołany 6-04-2012 22:30
W ostatnich czasach wielkim zagrożeniem dla współczesnego Kościoła Jezusa Chrystusa jest niezmiernie popularny pęd do jedności ekumenicznej, szerzonej między innymi pod hasłami: „Abyśmy wszyscy byli jedno" i: „ Jedność w różnorodności". Propagowana jest ona pod postacią ekumenicznej współpracy różnych Kościołów i denominacji ewangelicznych w ramach ekumenicznej Światowej Rady Kościołów oraz jako współpraca tejże organizacji na rzecz zjednoczenia z Kościołem rzymskokatolickim. O ile można zrozumieć postawę nieodrodzonych duchowo przywódców Kościołów nominalnych, o tyle przerażający jest fakt, że przełożeni zborów ewangelicznych, zamiast przestrzegać wierzących o zagrożeniu fałszywym zjednoczeniem, angażują się w działalność przeciwko Bogu i przyklaskując tej inicjatywie biorą w niej udział
Kamila 7-04-2012 18:11
(22:38)/"Wywołany"/"Wierny tylko": Mam pytanie. Skoro wcale nie o to chodzi, żeby zmieniać ten świat, to skąd próby przekonania kogokolwiek do Pańskiego zdania? Po co piętnowanie czegoś, czego nie chce się zmieniać? Czy to nie jest sprzeczność światopoglądowa? A co do ekumenizmu, to są dwa jego rodzaje: prawidłowy (dążenie do jedności przez dochodzenie do prawdy - nawracanie) i nieprawidłowy (bez dążenia do prawdy; byle tylko sobie posiedzieć we własnym towarzystwie). Póki piętnuje Pan ten drugi - ma Pan rację :-). kamila_lukasiewicz@vp.pl

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Chcą powtórki wyborów!

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Wyborcze obiecanki cacanki

Likwidacja szlaku w Jakuszycach

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
519
Tak
21%
Nie
69%
Nie wiem
10%