MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Ekspresowe tempo na budowie obwodnicy południowej

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 13 grudnia 2011, 7:46
Aktualizacja: Środa, 14 grudnia 2011, 6:43
Autor: Angela
Fot. Angela
Choć z ul. Sudeckiej czy Wincentego Pola widać tylko rozorane grunty, inwestycja jest już wykonana w około 85 – 90 procentach. Pierwszy z nowo wybudowanych mostów zostanie udostępniony jeszcze w tym roku. Pełną parą idą też prace na odcinku ul. Sudecka – Krakowska, gdzie brakuje tylko chodników, trawników i górnej warstwy jezdni.

Budowę I etapu obwodnicy południowej Jeleniej Góry można podzielić na trzy place budowy: węzeł Grabarów, estakada na torami od ul. Wincentego Pola do ul. Krakowskiej oraz część od ul. Krakowskiej do ul. Sudeckiej.

Jak mówi Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów, najwięcej problemów niesie za sobą pierwsza część zadania, a konkretnie przebudowa starego mostu przez rzekę Bóbr przy ul. Wincentego Pola.

Jest to najstarszy tego typu obiekt w Jeleniej Górze, więc podlega ochronie konserwatora zabytków, który nakazał jego odbudowę w dotychczasowej formie. Zrekonstruowane zostanie więc wszystkie pięć przęseł. W takim samym stylu wybudowano już nowy most, który ma być oddany do użytku w grudniu.

Wszystko będzie jednak zależało od pogody, która „w kratkę”: raz sprzyja drogowcom, a innym razem tylko daje nadzieje na normalne prowadzenie robót.
- Jest to inwestycja, która ma służyć mieszkańcom przez wiele kolejnych lat. Wszystko musi być więc zrobione zgodnie ze sztuką budowlaną. Zakończenie budowy nowego mostu jest ściśle uzależnione od pogody i temperatury powietrza. Choć na zewnątrz w dzień jest niewielki mróz, często ziemia jest zamarznięta na kilka centymetrów. W takiej temperaturze wiele prac nie może być kontynuowane.

Przęsła nowego mostu były budowane etapami, każda z warstw musiała bowiem się odpowiednio scalić. Sporo pracy czeka nas przy przebudowie starego mostu, który najpierw zostanie wyburzony, a następnie wybudowany od podstaw na wzór starej architektury. Dobudowane zostało też jedno dodatkowe przęsło, które zwiększy przepustowość wody. W latach poprzednich zdarzały się bowiem podtopienia okolicznych terenów. Na wypadek większej wody wybudowaliśmy również z boku przepustnik. Stary był o wiele mniejszy i niemal całkiem zasypany – mówi Jerzy Bigus, wiceszef zarządu dróg i mostów.

W ramach budowy węzła Grabarów budowany jest również wiadukt nad krajową „trójką” wraz z przebudową istniejących zjazdów w kierunku ulicy Wincentego Pola. Poszerzona zostanie też ulica Konstytucji 3 Maja na pasy włączeń i wyłączeń. Tu prace posuwają się jednak bez żadnych problemów.
W trakcie robót okazało się też, że przez cały teren od ul. Sudeckiej do Nowowiejskiej biegną potężne skały, które inwestor musiał wysadzać. Problem pojawił się przy wlocie do ul. Sudeckiej, gdzie pod ziemią biegnie gazociąg wysokiego ciśnienia. Wykonawca nie może więc wysadzić skał dopóki gaz nie zostanie on przełączony. Wyłączony z użytkowania został fragment drogi dla pieszych i rowerzystów przy ul. Sudeckiej, gdzie zorganizowano mały objazd wydzieloną częścią ulicy. Przygotowano tu również dodatkowy pas zjazdu i wyjazdu z obwodnicy.

Spore wrażenie robi natomiast niemal dwukilometrowy odcinek wykonanej drogi od ul. Sudeckiej do ul. Krakowskiej, gdzie budowana jest estakada nad torami kolejowymi. Tu do zakończenia prac brakuje bowiem tylko chodników, górnej warstwy ścieralnej jezdni i trawników. Położona została tu cała elektryka, zamontowano słupy oświetleniowe, zrobiono podbudowę i wylano betony. Wykonano też wloty do ul. Krakowskiej i Nowowiejskiej.

W trakcie prac wyburzono też kilka pustostanów, które kiedyś należały do wojska. Od ulicy Wincentego Pola w szybkim tempie do góry pnie się estakada nad ulicą Łomnicką i torami kolejowymi linii Wrocław – Zgorzelec o łącznej długości 149 metrów. Tu również drogowcy napotkali ogromne skały, których fragmenty zostaną wykorzystane do uregulowania rzeki. Wzdłuż ulicy Podgórnej w celu ochrony przed hałasem zamontowane zostaną ekrany akustyczne. Wzdłuż obwodnicy będzie biegła asfaltowa droga dla spacerowiczów i rowerzystów.

Roboty wykonuje konsorcjum firm, z liderem ABM Pol – Dróg z Legnicy. Wartość inwestycji to niemal 83 mln zł, z czego 50 procent ma stanowić dofinansowanie unijne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Komentarze (60) Dodaj komentarz

~biksss 13-12-2011 8:07
Teraz pisza ze droga pieszo rowerowa bedzie asfaltowa ? wczesniej ze z kostki.
~a:) 13-12-2011 8:19
można? można! jak się chce!!! więcej takiego zapału i dobrych ekip, a Jelenia będzie miała się czym chwalić!
~Ja 13-12-2011 8:34
Czym sie chwalic co ty pieprzysz teraz wszyscy objada jg do okola i wogole nikt tu nie zajedzie! z...hnie jelenia smiercia naturalna jak kilka innych miasteczek co im obwodnice zrobili
~jeleniogórz 13-12-2011 8:46
Może i objadą dookoła, ale na pewno zobaczą i odwiedząPałac Paulinum, który widać na zdjęciu do tego artykułu. To jest chyba nasz jeleniogórski, reprezentatywny obiekt. Wylotówka na Nowowiejską ma przecież być
~ 13-12-2011 8:58
szkoda tylko ze nikt nie pomyslał żeby tą drogę ogrodzić, mieszkam na sudeckiej i codziennie chodzę po nowej drodze, rano, szczególnie jak poprószy śnieg widać ile dzikich zwierząt przechodzi przez jezdnię (ślady) na byłym poligonie żyje dużo saren które szczególnie w okresie zimowym wędrują w poszukiwaniu jedzenia, często idą sobie do parku na Paulinum, wiecie to się będzie działo jak zaczną tamtędy jeździć auta... długa, prosta, szeroka droga, to będzie masakra, szkoda tych wszystkich zwierząt : (
~ 13-12-2011 9:05
szkoda tylko ze nikt nie pomyslał żeby tą drogę ogrodzić, mieszkam na sudeckiej i codziennie chodzę po nowej drodze, rano, szczególnie jak poprószy śnieg widać ile dzikich zwierząt przechodzi przez jezdnię (ślady) na byłym poligonie żyje dużo saren które szczególnie w okresie zimowym wędrują w poszukiwaniu jedzenia, często idą sobie do parku na Paulinum, wiecie to się będzie działo jak zaczną tamtędy jeździć auta... długa, prosta, szeroka droga, to będzie masakra, szkoda tych wszystkich zwierząt : (
Laguna 13-12-2011 9:09
a przy zjazdach z krajowej 3 powstanie prawdziwe CENTRUM handlowe z MULTIKINEM i Halą sportową na 3500 osób....ech, który to mamy rok ?????
~cdn 13-12-2011 9:34
Całą tą obwodnicą powinno się CBA zająć . Na węzeł Grabarowski wywalili bez sensu miliony złotych . SW zupełności wystarczyło by tam rondo ślimaki i estakady na skrzyzowaniu trzech wiejskich dróg jednej dwupasmówki . Skoro rondo wystarcza w Strzegomiu gdzie jest dużo większy ruch to tu też by wystarczyło . Zaoszczędzone pieniądze można było przeznaczyć na przedłużenie obwodnicy w stronę Cieplic . W obecnym stanie ta obwodnica miastu tak naprawdę niewiele daje ponieważ największy ruch jest między Cieplicami a centrum i niestety będzie coraz gorzej . Tak więc włodarze Jelonki zrobili prezent Karpaczowi bo tylko turystom jadącym do Karpacza ta obwodnica tak naprawdę ułatwia życie , mieszkańcy miasta dalej będą brnąć w korkach
~x 13-12-2011 10:14
i o to chodzi ,żeby turyści do Karpacza nie jechali przez centrum J.G.
~sabotage 13-12-2011 10:14
konserwator + ekolodzy = 100 lat za murzynami
goscniedzielny 13-12-2011 10:16
~cdn co racja to racja, komu potrzebne bezkolizyjne skrzyżowanie ul Łącznej i Konstytucji 3go Maja...??! To, że obwodnica nie odetka miasta, to wiadome było od początku tej inwestycji... Zaskakuje mnie to, że wydawać by się mogło, iż pieniędzy nasze miasto ma mało, a wydaje je lekką ręką na projekty, które w żaden sposób nie poprawiają funkcjonalności i przejezdności miasta.
~prześladowan 13-12-2011 10:19
A to wszystko to wina Jaruzela... Biedni ci turyści co jadą tymi TIR-ami do Karpacza przez Wojska Polskiego w szczycie, oj biedni.
~ 13-12-2011 10:20
pewnie na skrzyżowaniu z sudecką zrobią inteligentne światła i korek będzie aż za nowy cmentarz.. te śiwatła to wielka lipa. wystarczy zobaczyć jakie są korki na jana pawła by skręcić w lewo w różyckiego jadąc od carrefoura. czasami lewy pas zablokowany aż do kościoła. masakra jakaś. ciekawe kto za to zgarnął kasę...
~AA 13-12-2011 10:30
Jeszcze ze 100 zdjęć by trzeba pokazać tym malkontentom żeby pojęli co się tam buduje. Swoją drogą pewnie trzeba egzekwować koszty napraw dróg po wielkich budowach, np. Golębiewski ?
~do ja 13-12-2011 10:42
to ty pieprzysz,a po kiego mają tu zajeżdżać żeby korki były??myślisz naiwny typie że jak ktoś jedzie na wypoczynek do karpacza to będzie tu zakupy robił 15km przed końcem trasy?jak zechce to i tak zajedzie.
~5-Tytan 13-12-2011 10:45
Każdy zdrowo myslący i racjonalny gospodarz ,zamiast wydawania ogromnych pieniędzy na budowę wiaduktu-mostu przed Maciejową - wybudowałby tam rondo , ktore spełniałoby swoje zadanie i byłoby nieporownywalnie tańsze od tego monstrum z najazdami. Ale co się nie robi dla wciagnięcia grubych pieniedzy z budżetu aby takie zlecenia otrzymywać i takie coś budować za zgodą tych co nie placą z własnej kieszeni.A czy wjazd do Maciejowej z Winc.Pola musi się odbywać po przez długie wysokie najazdy i wiadukt ?
~hhh 13-12-2011 11:07
do 10:20 mylisz sie, zielona strzałka zawsze jest do biedronki, wiec inteligentne swiatla wiedza, że wszyscy powinni tam jechac, a nie w innym kierunku ;D
~iksmen 13-12-2011 11:14
DROGA DROGA Z LASU PRZEZ LAS DO LASU
~jeleniogórz 13-12-2011 11:14
Może i objadą dookoła, ale na pewno zobaczą i odwiedząPałac Paulinum, który widać na zdjęciu do tego artykułu. To jest chyba nasz jeleniogórski, reprezentatywny obiekt. Wylotówka na Nowowiejską ma przecież być
~pytający 13-12-2011 12:16
A co z odcinkiem Węzeł Grabary - estakada nad torami kolejowymi? Czy tam będzie dobudowywana druga jezdnia, czy pozostanie tak jak jest - droga jednojezdniowa?
~pero 13-12-2011 12:16
to jest prawda bo ta obwodnica nic nie daje oprócz zarobku na sprzedanych gruntach użytych do jej budowy. Zobaczcie od kogo kupiono te grunty.
~do pytający 13-12-2011 12:46
Niestety zostanie tak jak jest nic nie będzie poszerzane
~iras 13-12-2011 12:51
Bardzo dobra inwestycja-przestańcie biadolić jak stare pierdoły.
~pytek 13-12-2011 13:18
No to od kogo kupione te grunty? odpowiesz nam jakeś taki znawca??
~?? 13-12-2011 13:53
Na fot nr 23 jest chyba przejście dla zwierząt......
~ 13-12-2011 13:57
to jest część planowanej obwodnicy, która ma łączyć się z trasą czeską. a zresztą, nie ma sensu wam tego tłumaczyć...
~ja 13-12-2011 14:00
Tylko że prawdopodobnie nigdy się z nią nie połączy utopijny optymisto . bo więcej środków na dokończnie tej obwodnicy raczej nie będzie
~uio 13-12-2011 14:05
Ale to niechlujnie wygląda... zdj. nr 8 - te krawężniki takie krzywe, nie wspominając o asfalcie/smole. W Niemczech wszystko równiusieńkie i piękne, a tutaj łuk tym specom nie wyszedł i wygląda to jak stare 40letnie krawężniki które rozsadziły korzenie drzew.
~ 13-12-2011 14:07
na zdjęciu 23 to chyba metro ;)
~ 13-12-2011 14:18
no właśnie i o to chodzi !!!
~kier 13-12-2011 14:23
dlaczego strateg Obrębalski nie pomyślał o "odgięciu" drogi przy lotnisku - tak aby nie przekreślać w przyszłości budowy przyzwoitego pasa startowego w kotlinie? wyobraźni nie stało?
~krzysiekM 13-12-2011 14:49
Do cdn i kier.Racja Panowie, wystarczyło "wypłaszczyć" teren pod Grabarowem i zrobić rondo.Ponadto po co budować drugi most kiedy i tak droga będzie jednopasmowa.To wszystko generuje nie potrzebne koszty, przecież gdyby nie oba mosty to inwestycja nie wynosiłaby 86 mln a góra 30mln zł.Pas startowy do idealna sprawa.Moznaby znaleść taniego przewoźnika do obsługi międzymiastowej lotów weekendowych a to z kolei napędziłoby ruch turystyczny.
~Tomwoj 13-12-2011 15:13
Fotki, panoramy z budowy obwodnicy.. https://picasaweb.google.com/104641213325383661760/JeleniaGoraBudowaObwodnicy#
~sonia39 13-12-2011 15:51
do tych, którzy chcą rondo zamiast mostu- nie wiem jak można zrobić rondo na rzece, ale moze ktoś z was wygra kolejne wybory na urząd i przebuduje to skrzyżowanie. Ciekawa jestem efektu
~x 13-12-2011 16:44
a co z przewrocona koparka dzisiaj kolo sudeckiej? :) chyba za wczesnie pochwaliliscie robotnikow ;p
~dudi74 13-12-2011 16:51
Przeczytałem wszystkie te komentarze i najgorsze jest to że 95% z nich jest krytycznych. Czy Polacy mają to w genach że muszą na wszystko narzekać, czy nie można się cieszyć że coś powstaje nowego w naszym mieście?
~do sonia 39 13-12-2011 17:27
Widać że masz trudności ze zrozumieniem tekstu i wyobrażeniu przestrzennym tego o czym jest mowa . Nikt nie mówi tu o rondzie zamiast mostu na rzece , tylko o rondzie zamiast wiaduktu nad drogą .
~Mako 13-12-2011 17:46
konserwator+ekolodzy=gwarancja ze tumany wszystkiego nie wytna, nie zabetonuja i nie zrobia nam tu cementowego pejzarzu:) ogrodzenie drogi w kwestii przechodzenia zwierzat to dobry pomysl-nalezy jednak pamietac o przelotach pod droga dla zwierzat-to teren siedliskowy i bytowania tych gatunków-wiec trzeba zapewnic migracje. Temat pod rozwage Konserwatora Przyrody i Rady Miasta.
~13:53 | ~?? 13-12-2011 17:50
ta, chyba dla Twojej Starej, co tym zwierzętom po przejściu jak droga nie będzie odgrodzona od lasu, myślisz że będą chodzić i go szukać?
~ 13-12-2011 18:05
Polak jak nie ponarzeka to nie Polak. Robią- źle, nie robią- źle. Ludzie dogodził Wam ktoś kiedyś ?
~ 13-12-2011 19:09
co to była za wywrotka koparki na sudeckiej czy ktoś coś wie
~grumpy 13-12-2011 19:20
co mi sie rzucilo w oczy na tych fotkach? fuszerka kraweznikowa
~bang 13-12-2011 19:48
~sabotage - trafiłeś w dziesiątkę
rymcycymcy 13-12-2011 20:19
Ronda potrzebują nasze drogowe ciapciuchy !! :) ....bo po takim długim jechaniu ...od Carefoura do Grabarowa mogliby w końcu zwolnić i odpocząć od strasznie niebezpiecznej szybkości !! ...bez obciachu ;)
~Grzesiek 13-12-2011 20:23
A czescy piłkarze będą mieszkać we Wrocławiu w hotelu "Monopol"!!!. Dzisiaj podjęli taką decyzję. I co?.
~adaś 13-12-2011 20:23
no to teraz czas na lotnisko..........
~dudi74 13-12-2011 20:24
Przeczytałem wszystkie te komentarze i najgorsze jest to że 95% z nich jest krytycznych. Czy Polacy mają to w genach że muszą na wszystko narzekać, czy nie można się cieszyć że coś powstaje nowego w naszym mieście?
~drenczer 13-12-2011 20:37
Rzeczywiście ekspresowe tempo. Z tego co pamiętam w umowie jest, że już powinien być koniec budowy. A co do korków w Jeleniej to chyba kogoś ponosi. Korki to ma Wrocław, Kraków, Warszawa np. 5km w 1,5 godziny. W Jeleniej stoi się pięć minut w centrum, albo jedzie 10 minut z Zabobrza do centrum. Jakie miasto takie korki.
~bumcyk 13-12-2011 21:15
Do dudi74. A cóż innego mieliby robić czcigodni malkontenci i narzekacze, jak dawać upust swym frustracjom. Jak się nic nie robi to źle jak coś się robi to też niedobrze. Szkoda że nie wyjadą.
~ed 13-12-2011 21:22
widzę, że sa tu tacy którym przeszkadza narzekanie innych poparte rozsądną argumentacją. nie wiem jak będąc tak bezkrytycznym można w dzisiejszych czasach przejść przez życie. rąbią was pewnie przy każdej okazji, ale to już wasz problem. to że tą obwodnicą władze rąbią nas podatników nadaje się nie tylko do krytyki ale i do rozważenia odpowiednich służb. niestety w polsce za błędne decyzje władza ponosi tylko konsekwencje polityczne, i to nie zawsze, bo mamy takich świadomych wyborców jakich mamy. chory ten kraj, aż przykro że ludzie za niego przelewali krew
~ed 13-12-2011 21:27
uwielbiam stwierdzenie "się nic nie robi to źle jak coś się robi to też niedobrze", pewnie równie chętnie powtarzacie coś w stylu "jak się robi źle to też dobrze, byle robić, robić , robic, 300 % normy" nie waże czy te "robić" jest komuś na coś potrzebne albo czy można by "robić" lepiej, taniej, z głową, rozsądniej itd. wybaczam - 50 lat PRLu zrobiło swoje
~Max 13-12-2011 22:02
Goscniedzielny glab z ciebie jest bo ta obwodnica to tylko czesc projektu ktory polaczy sie z ulica spoldzielcza na Szklarksa Porebe oraz z Cieplicami na os. XX lecia i na bank odciazy centrum Jeleniej Gory.
~havr1 14-12-2011 0:02
hehe spece od korków... korki w jeleniej to były jeden raz w historii jak bomby znaleźli przy BP ... warszawa ma takie korki codziennie i świetnie zyje ... A żeby turyści do JG wjechali z obwodnicy to niestety ale muszą mieć po co. Wtedy wjadą... spoko ... i zostawią dużo forsy. Jak wszędzie na świecie. Zróbcie tu coś poza marketami, bo na razie to nawet ci co w JG mieszkają o zmroku zamykają się w domach niczym kury w kurniku i po ulicach tylko wiatr hula ... to niby po co ktoś ma do JG wjechać ??? Dżdżownic na 1-go Maja szukać ???
goscniedzielny 14-12-2011 0:34
~Max mam nadzieję że wróżka wywróżyła Ci długie życie, bo nie mam pewności czy dożyjesz dokończenia kolejnego etapu budowy obwodnicy.
~gates 14-12-2011 0:52
Dzisiaj kolo godziny 16 przy ulicy sudeckiej (tam gdzie budowany jest prawdopodobnie pas wjazdowy na obwodnice) prawdopodobnie kierowca koparki jechal po gorce, betonowa plyta podtrzymujaca ten nasyp osunela sie, albo kierowca zbyt gleboko najechal i koparka przewrocila sie na bok. zniszczen wielkich raczej nie bylo, nikomu nic sie nie stalo (karetki nie widzialem). Takze, blad przy pracy :)
~krzysiekM 14-12-2011 7:28
Szanowna soniu 39, piszesz powyżej o czytaniu ze zrozumieniem.Gdybyś się bardziej skupiła zrozumiałabyś, że nie chodzi o budowę ronda na rzece a o rondo zamiast wiaduktu przy ul. Łącznej.Pozdrawiam.
~ 14-12-2011 8:31
przy tej koparce obsunęła się ziemia stało się to kiedy jechałem sudecką operator próbował podeprzeć się łyżką ale nie dał rady pech
~x 14-12-2011 12:09
JG jest miastem o slabym postepie renowacji infrastruktury drogowej. czemu wiec powstajacy nowoczesny wezel grabarowski mial by stanac na radzie? bedzie za to ladna wizytowka miasta na wlocie. dalej jest jak jest, moze kiedys dojdzie wiecej fajnych obiektow ktore umila widoki swoja prezencja. po co ten sarkazm i tandetne ronda. ronda napewno beda tam gdzie sa potrzebne, bez obaw. osczednosci sa potrzebne w placach kominowych tych ktorzy chapia za stolki. jesli tam sie obetnie beda pieniazki na inne cele a oni i tak beda zyc godziwie. stekani nalezy zwrocic tam gdzie potrzeba uwag narodu by poprawic godnosc ludzi pracy.
~uio 14-12-2011 14:34
Jak tu nie narzekać i nie krytykować skoro bumelkę robią? To jest przecież z naszych pieniędzy i dla nas. To ma być dobre i satysfakcjonujące, a nie męczące, nieładne, spartolone i kosztowne. A zadowolony jestem z tego, że nie ma prawdziwej zimy, bo gorzej by to wyglądało.
~dudi74 14-12-2011 20:18
Ciekaw jestem ilu moich przedmówców krytykujących jakość budowy obwodnicy zna się w dostatecznym stopniu na wykonawstwie takich prac. Ja nie jestem ekspertem od budowy dróg, ale jak ktoś mówi że krawężniki są krzywe czy asfalt złej jakości to radzę zajrzeć "szanownym ekspertom" do mądrych ksiąg, bo przypuszczam że każdy budowlaniec lepiej się na tym zna od nich. "A narzekać każdy potrafi tylko robić nie ma komu" cytat Ferdynanda Kiepskiego.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Akcja krwiodawstawa w areszcie śledczym

Tak nie wolno parkować!

Nowy program "Moja woda"

Bałaganiarz zapłaci

Wycieczka tematyczna po Bolesławcu

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
346
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%