MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Ekowycieczka w Rudawach Janowickich

Wiadomości: Region
Środa, 11 kwietnia 2018, 12:22
Autor: WAC
Fot. Organizator
Już jutro (12.04) w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego pt. „Śmieci skrzydeł nie mają!” – zabierz je ze sobą na dół, posegreguj i wrzuć do odpowiednich pojemników na odpady odbędzie się ekowycieczka z Karpnik do Schroniska Szwajcarka.

W górskich schroniskach, na słupkach z oznakowanymi szlakami, na wyznaczonych górskich trasach oraz przy wejściach do górskich parków narodowych zostaną zamontowane specjalne edukacyjne tabliczki, zachęcające turystów do niepozostawiania śmieci. Na tabliczkach występuje ekobohater akcji, czyli orzeł przedni – wspaniały symbol polskich gór, który będzie zachęcać do troski o ich czystość.

W naszym regionie akcja odbędzie się 12 kwietnia. Wezmą w niej udział uczniowie Zespołu Szkół Przyrodniczych z Jeleniej Góry pod opieką nauczycielki Renaty Jaryczewskiej. Grupę poprowadzi szlakiem wrocławski ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski. Wyprawa do Szwajcarki jest otwarta – każdy, kto chciałby dołączyć, będzie mile widziany. Dla każdego, kto przyłączy się do wycieczki, Fundacja ProKarton ufunduje pyszne soki w kartonikach. Oczywiście po akcji puste kartoniki będę zniesione ze schroniska i wrzucone do żółtych pojemników na surowce wtórne.
Eko-wycieczka ruszy o godz. 10 spod zamku w Karpnikach. O godz. 11.00 w schronisku Szwajcarka odbędzie się prelekcja nt. ochrony środowiska w górach. Uczniowie zamontują także tabliczkę "Śmieci skrzydeł nie mają" z orłem przednim – symbolem projektu, co symbolicznie rozpocznie akcję w Górach Sokolich.

Organizatorzy akcji z Koalicji Recykling Górom planują , aby orzeł przedni pojawił się w minimum 500 miejscach (schroniska, szlaki górskie, parki narodowe…) od Sudetów po Bieszczady. Będą także regularnie sprzątać górskie szlaki oraz koordynować i finansować edukacyjne akcje dla szkół i organizacji społecznych. Pomysł polskiej edycji akcji "Śmieci skrzydeł nie mają" narodził się w Dolomitach, gdzie od lat prowadzona jest ekologiczna akcja "I rifiutti non hanno le ali".

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Remont hali sportowej

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

Czyżby Andrzej Duda?

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Magistrat do remontu

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
714
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
13%