Jelenia Góra: „Ekonom” rządzi w Jeleniej Górze

Czwartek, 12 lutego 2009, 18:36
Aktualizacja: Sobota, 14 lutego 2009, 22:36
Autor: Mateusz Banaszak
Reprezentacja chłopców Zespołu Szkół Ekonomiczno Turystycznych została mistrzem Jeleniej Góry w koszykówce. W nagrodę uczniowie będą reprezentować swoją szkołę w rozgrywkach strefy dolnośląskiej.

Rozgrywki miejskie od samego początku dostarczały sporo emocji. Między szkołami toczyła się zacięta walka o jeleniogórski prym. W pierwszej fazie rozgrywek uczestniczyło dziewięć zespołów, które zostały podzielone na dwie grupy. Dwie najlepsze drużyny z poszczególnych grup awansowały do finału rozgrywek miejskich.

Finał, który odbył się dziś (12 lutego), miał bardzo emocjonujący przebieg. W pierwszym meczu zmierzyły się reprezentacje - Zespołu Szkół Ekonomiczno Turystycznych i Zespołu Szkół Chemicznych. Popularny „Ekonom” nie miał większych problemów z odniesieniem zwycięstwa nad rywalem. Faworyci tego turnieju wygrali pewnie 50:19, a najwięcej 15 punktów dla ZSE zdobył Sebastian Pruszczak.

W drugim pojedynku zmierzyła się reprezentacja Zespołu Szkół Elektronicznych z drużyną z Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego. Bezapelacyjnie wygrał Żerom 52:18 i wiadomo było, że w finale rozgrywek miejskich spotkają się zespoły wspomnianego „Żeroma” i „Ekonoma.
W małym finale ( walka o trzecie miejsce) było sporo emocji. Nie można było przewidzieć zwycięzcy, a obydwie drużyny chciały koniecznie zdobyć trzecie miejsce. Udało się to tylko jednej ekipie. ZSEL po zaciętej walce pokonał ZSOiT i ostatecznie zajął miejsce w pierwszej trójce.

W finale mogło być różnie. Mecz, pomiędzy najlepszymi miejskimi drużynami, mógł się podobać wszystkim sympatykom sportu. Nie brakowało błyskotliwych podań, celnych rzutów oraz widowiskowych - jak na ten etap rozgrywek – akcji.

Rozpoczęło się od skutecznego rzutu kapitana „Żeroma: - Mateusza Wolskiego , który dał prowadzenie swojemu zespołowi. W tej kwarcie trwała zacięta walka pomiędzy drużynami, żadna ze stron nie potrafiła wypracować sobie większej przewagi. Dobrze od samego początku prezentował się Bartosz Pruszczak (ZSET), który zdobył sporo punktów dla swojego zespołu. W końcówce kwarty inicjatywę przejęli „żeromiacy”, którzy po celnych trójkach Pawła Przydrygi i Mateusza Wolskiego schodzili na przerwę prowadząc 14:11.
W drugiej odsłonie do pracy wzięli się uczniowie z popularnego Ekonomika i zaczęli odrabiać straty. Mimo popisowych akcji przeciwnej drużyny, w których uczestniczyli głównie dwaj imiennicy - Mateusz Wolski i Mateusz Surma, to Ekonom częściej punktował. Zawodnicy tej szkoły pod koniec kwarty wyszli na prowadzenie, którego nie oddali już do końca spotkania. W trzeciej odsłonie popisywali się zawodnicy Ekonoma – przede wszystkim Bartosz Pruszczak i Wojciech Klimek.

To właśnie dzięki tym zawodnikom Ekonom zmierzał po zwycięstwo i awans do dalszej fazy rozgrywek. Trzecia i czwarta kwarta należała bezdyskusyjnie do ZSET, ale rywal walczył do końca. Paweł Przydryga wraz z kolegami walczył do końcowego gwizdka o zwycięstwo. Niestety zbyt duża liczba strat, słaba skuteczność oraz brak szczęścia nie pozwolił tym zawodnikom odnieść sukcesu. Żeromiacy przegrali 40:54. To oznacza, że do kolejnej fazy rozgrywek przeszła zwycięska reprezentacja Zespołu Szkół Ekonomiczno Turystycznych.

Serdecznie gratulujemy!

Skład ZSET: Wojciech Klimek,Paweł Spyrka, Wojciech Tatur, Marek Ostrowski, Kamil Jost, Kamil Szafrański, Sebastian Pruszczak, Bartosz Pruszczak, Marcin Radziszewski, Bartosz Chromiński