MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Ekologia i polityka czystego powietrza

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 8 października 2018, 10:05
Aktualizacja: Piątek, 12 października 2018, 7:01
Autor: TS: KKW SLD Lewica Razem
Fot. KKW SLD Lewica Razem
Smog stanowi poważny problem dla miast w całej Polsce. Dla Jeleniej Góry, która od wielu lat jest miastem turystycznym z uzdrowiskiem Cieplice w swoich granicach, zanieczyszczenia powietrza stanowią prawdziwe wyzwanie. Wychodząc naprzeciw temu palącemu problemowi proponujemy rozwiązania, które nie tylko przyczynią się do niwelacji zagrożeń smogowych, ale także poprawią jakość życia samych mieszkańców. Da się ten efekt uzyskać poprzez wprowadzenie aktywniejszych form wspierania wymiany pieców opalanych koksem lub węglem na ekologiczne.

Konieczne jest wprowadzenie dofinansowania w wysokości 80% poniesionych kosztów na modernizację dla osób, których zwyczajnie nie stać na taką wymianę. To jednak dopiero początek zmian, najwyższy czas zadbać o flotę autobusów komunikacji miejskiej. Pierwsze kroki co prawda już poczyniono, ale to za mało jak na potrzeby naszego miasta. Pamiętajmy, że nowoczesne i niskoemisyjne pojazdy to możliwość złapania drugiego oddechu dla miasta dotkniętego problemem smogu.

Pozostają jeszcze dwie rzeczy, które realnie muszą zostać przeprowadzone byśmy mogli z przekonaniem powiedzieć, że technicznie poszliśmy z problemem zanieczyszczeń w Jeleniej Górze do przodu. Pierwszym jest konieczność zwiększenia powierzchni zielonych drugim utworzenie programu dofinansowania budowy przydomowych oczyszczalni ścieków tam gdzie nie jest możliwe podłączenie do kanalizacji. W pierwszym przypadku chodzi przede wszystkim o wyznaczenie tych regionów miasta gdzie nasadzenia drzewami mogą mieć pozytywny efekt w walce z pyłami zawieszonymi. W grę wchodzą także tak zwane zielone ściany z przygotowaną irygacją, która sprawia, że rośliny w zasadzie są samowystarczalne. Warto także rozważyć przygotowanie i umieszczenie w obrębie naszego miasta tak zwanych zielonych przystanków z paneli słonecznymi i możliwością podładowania urządzeń mobilnych. Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań w zakresie ochrony środowiska i walki z zanieczyszczeniami jest jednym z warunków dążenia do szczęśliwego oraz zdrowego miasta jakim powinna być Jelenia Góra.

Jelenią Górę możemy zmienić - razem zagłosuj 21 października na KKW SLD Lewica Razem.

Sfinansowano ze środków KKW SLD Lewica Razem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Rusza remont alei Wojska Polskiego – jaka w tym czasie organizacja ruchu?

Nowy radny w Kowarach

Stalowe rumaki w Karpaczu

Śmierć na żwirowni

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Staranował trzy samochody

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Siatki mają chronić karkonoskie murawy

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
694
Tak
19%
Nie
76%
Nie wiem
5%