MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Ekolodzy w natarciu

Wiadomości: Dolny Śląsk
Środa, 16 lipca 2008, 8:36
Aktualizacja: 8:36
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Czy Dolny Śląsk będzie skansenem Europy? Przyrodnicy – zgodnie z przykładem z Unii Europejskiej – chcą powiększenia mapy obszarów chronionych. Teraz to „tylko” 31 procent wszystkich siedlisk stworzeń objętych troską miłośników natury.

Pisze o tym środowa Polska Gazeta Wrocławska, przytaczając przykład Szklarskiej Poręby, której znaczna część ma znaleźć się wkrótce w sieci Natura 2000. Program pilotowany jest przez rząd, który chce jak najszybciej nadrobić „ekologiczne” zaległości.

Co to oznacza dla miasta pod Szrenicą? Regres: pod znakiem zapytania stanie bowiem powstanie oczekiwanych inwestycji, choćby obwodnicy lub modernizacji linii kolejowej do Harrachova.

Ekolodzy są jednak nieprzejednani: dla nich ochrona rzadkich gatunków to dobro najwyższe. To z kolei niepokoi samorządowców. Wprawdzie rządzący zapewniają, że jest tworzony system rekompensat, które złagodzą skutki „restrykcji”, ale póki co żadna gmina nie zobaczyła jeszcze nawet złotówki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Inwestycje wodno–kanalizacyjne we Wleniu

Spotkali się przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~bolo 16-07-2008 9:05
I bardzo dobrze. Taki chlew jaki fundują włądze Karpacza przyrodzie powienin sie kiedys skonczyć.
~Liczyrzepa 16-07-2008 9:50
Gdzie tam może obwodnica powstać, jak tam wokół tylko góry i góry... Taniej i szybciej tunel by wybudowali pod Karkonoszami niż obwodnicę Szklarskiej. Ktoś może wie, czy ktoś juz zaprojektował to "cudo" i którędy ma ta obwodnica biec? Grzbietem Karkonoszy czy może Gór Izerskich???
~ 16-07-2008 10:21
Moi drodzy ekolodzy ! Jestem /prawie/, pewien, że wielu z Was, jednocześnie protestuje i wpisuje, jaka to Jelenia Góra dziura. Że w Karpaczu to lodowisko i Gołębiewski, a w Szklarskiej hotele , wyciagi itd.... Chcielibyście przyjemność mieć i cnotę zachować . Przywiązujecie się do pięknych drzew, ale nie słyszałem, żeby któryś przywiązał się do rury z szamba !!! A przecież walą np.do Wrzosówki że w Sobieszowie z...hnąć można !!! I co ? To Wam nie przeszkadza ???? Rozszerzalibyście tylko strefy, których potem nikt nie potrafi nawet posprzątać. Przeszkadza Wam np. maszt telefonii komórkowej w Jagniątkowie, bo podobno wpływa na lęgi ptaków. Ale wszyscy macie komórki !!! Lubicie pojeżdzić na nartach. Ale wyciągi na terenie KPN ??? Broń Boże !!! Pamiętajcie zatem, że człowiek jest elementem przyrody, tylko posiadł rozum, z którego nie zawsze potrafi korzystać. Więc właściwym kierunkiem dla wszystkich /a ekologów przede wszystkim/, jest - edukacja i tworzenie mądrego prawa. Przypatrzcie się, jak to jest np. w Austrii lub Szwajcarii. Tam prawie w każdej miejscowości górskiej /w tym na terenach Parków/, jest pełna tzw. infrastruktura . Ale jednocześnie wszystko co niezbędne do ochrony przyrody !!!! Spróbujcie tam wyrzucić plastikową butelkę do lasu, to przkonacie się jakie śledztwo zostanie przeprowadzone w tej sprawie. Przypomnę tylko, że w np. Singapurze, wyrzucenie peta na ulicę, kosztuje 500,- dol. lub rok odsiadki . Ale jest tam sterylnie czysto i zielono. Natomiast zobaczcie jak jest na drodze do chojnika ?! A przecież obok jest DYREKCJA KPN , która siedzi i myśli - jak by tu jeszcze rozszerzyć i powiększyć obszary chronione. Będzie więcej etatów i pensyjki podniosą !!! Więc podpuszczają Was EKOLOGÓW , bo to w naszym Kraju i nośne i skuteczne. Zatem jeżeli już musicie koniecznie protestować, to podpowiadam Wam - połóżcie się na drodze wyjazdowej np. z KPN w Jagniątkowie, gdy będzie tam wyjeżdzał /załadowany do nieprzytomności/, wóz z pięknymi i zdrowymi BUKAMI, które w pień wyrżnięto !!!! Dlaczego tego nikt nie zauważa ??? Może dlatego, że wszyscy lubimy piękne bukowe meble ?! No właśnie !!!! Jest coś na rzeczy ! Z poważaniem - Józef Gajewski....
~xxx 16-07-2008 10:50
jak paru gnojków studencików niby ekologów może teroryzować całe wsie i miasta gdzie my zyjemy oczywiście można się zastanawiać czy jest potrzebny nowy hotel czy pensjonat ale takie rzeczy jak drogi czy infrastruktura nie powinny podlegac dyskusji ja jestem młodym człowiekiem ale coraz bardziej wydaje mi się że komuna nie była taka zła wtedy przyjechało by zomo i wpierniczyło tym pseudo ekologom że odechciałoby by się im na zawsze zatruwać ludziom zycie
piipi 16-07-2008 11:09
..do~ - [~Liczyrzepa..]...Ta obwodnica ma sie zaczynac w okolicach przekaznika TV w Piechowicach i prowadzic w okolice Rozdroza Izerskiego i dalej droga wojewodzka nr.404 omijajac Zakret Smierci i dalej wchodzilaby na czesciowo juz wykonana poniemiecka droge w kierunku granicy. ..~Liczyrzepo !.~Gdy tylko mam mozliwosc,to doslownie "skrzydel dostaje" aby mogla dotknac kamienia izerskiego.~Czuje tam,serce natury..puk,puk i cudownie chlodna gorska wode mam w ustach.~Chcialabym bardzo,aby Nasza Natura nie ucierpiala przy budowie tej obwodnicy !!.
~x 16-07-2008 11:42
Najlepiej by było gdyby ekolodzy sami siebie pozamykali w rezerwatach,bez prądu,gazu,ka...lizacji oraz dróg.Mieszkali by na drzewach z ptaszkami gdzie ich miejsce.Wtedy nasz region mógłby się normalnie rozwijać.
~Ted 16-07-2008 12:12
Mam pytanie ,a co ekologom przeszkadza linia kolejowa do Harrachova - przecież pociąg elektryczny nie robi hałasu ? Jestem za tym aby chronić przyrodę ,ale w nie których przypadkach to już wygląda na paranoję !!! .Dojdzie do tego ,że na obszarze Natura 2000 nie będziemy mogli nawet oddychać.
~krzysio pik 16-07-2008 12:17
ale bzdury... jeśli ktoś się troszkę zna na temacie to wie że inwestycje na obszarach NATURA 2000 mogą powstawać - o ile zostaną spełnione wymagania europejskie. To o czym straszy art. to zwykłe mącenie i straszenie ludzi. Szklarska ma zgody na inwestycje - nawet w Parku - ale jak ktoś chce inwestować - to nie może tylko brać brać i brać.
~a 16-07-2008 13:10
Władze miasta opracowały koncepcję budowy obwodnicy górskiego kurortu. Zaczynałaby się ona w okolicach przekaźnika TV w Piechowicach i prowadziła w okolice Rozdroża Izerskiego i dalej drogą wojewódzką nr 404 omijając Zakręt Śmierci wchodziłaby na częściowo już wykonaną, poniemiecką drogą w kierunku granicy (przedwojenny projekt Drogi Sudeckiej). – Wystarczyłoby ją poszerzyć i dobudować kilkukilometrowy odcinek trasy – mówi Grzegorz Sokoliński, współautor opracowania.
~ZiOm 16-07-2008 14:02
Jak wszyscy będziemy myśleć tak jak ekolodzy to nasze Państwo zawsze będzie w tyle za innymi. Jak chcemy budować nowoczesną infrastrukturę, drogi, hotele, duże centra rozrywkowe i inne przydatne życiu i społeczeństwu rzeczy? ZASTANÓWMY SIĘ!
~bolo 16-07-2008 15:35
Ale głupoty tu niektórzy piszą. Szczególnie duże ich nasilenie w tekscie pana Józka. Czy ekolodzy są od wszystkiego? Kretyńska retorylka " skoro im przeszkadza , to dlaczego nie.. "i tu wpisują takie kmiotki przywiażywanie sie do rur, sprzatanie i tym podobne bzdury. Wyciagi są złem w PN i powienien tu istnieć kompromis. Unowocześniać i nie rozbudowywać. Kolej Izerska-mało kto jest przxeciw- istnieje torowisko lub nasyp, sa mosty- tu sie juz nie da nic pogorszyć, a tylko ruch samochodowy do Jakuszyc sie zmniejszy. Stosujecie tu hasło ekolog - ale piszecie tu nie mając więksdzego pojęcia o co chodzi. Tak jak przykład z Naturą 2000. Skad ten pomysł, że nic nie wolno budowac? Wymagania tylko są większe. Przywołujecie Alpy- mało o, nich wiecie. Powierzchnia ogromna i sa tam obszary zdegradowane , a są zachowane. Aczkolwiek maja tam problem z nadmierną urbanizacją. Ale myślenie włączyć trzeba, a nie walić stereotypami, utartymi schematami i być w swoim mniemaniu w awangardzie rozwoju regionu. Trzeba pokoleń by zrozumieć i wyjsc z zaścainka w który wpedziła prostych ludzi komuna , i jej pozstałości takie jak GDBDiA- czy jak zwą te instytucje od dróg..
~Energoelektronik 16-07-2008 15:48
A gdzie byli ekoterroryści gdy PKP zamykała lokalne linie kolejowe na Dolnym Śląsku? Karpacz, Świeradów Zdrój są pozbawione kolei i wszyscy turyści muszą tam docierać samochodami lub autobusami, które trują środowisko. Czemu eko-naziści nie lobbuje w sprawie remonut szlaku kolejowego z Wrocławia do Jeleniej Góry, dzięki któremu możnaby odciążyć nasze drogi i środowisko? No właśnie dlaczego?
~Liczyrzepa 16-07-2008 17:32
A po co budować obwodnicę Szklarskiej, i to tak dużym kosztem przez pół gór? Z wielu względów taka droga to czysta utopia! Nie lepiej poprowadzić drogę międzynarodową E65 przez Lubawkę i skierować tamtędy (krótszą trasą) tranzytowy ruch tirów, a (byłe) przejście graniczne w Jakuszycach przeznaczyć tylko dla ruchu turystycznego? Kto to widział, żeby budować obwodnice tak wysoko położonych kurortów turystycznych (które przeważnie są celami same w sobie i nie potrzebują obwodnicy) i upierać się, żeby ruch tirów odbywał się przez przełęcz na wysokości prawie 900 m n.p.m.? Może o to by powalczyli nasi kochani ekolodzy???
piipi 16-07-2008 21:36
..TAK !!.~Liczyrzepo,ty masz cudowna racje !!.~TY jestes KROLEM GOR i przegon tych okrutnych-tirowcow.
~ 16-07-2008 22:00
Moi drodzy ! Czytając powyższe komentarze, powinenem być usatysfakcjonowany. Ale nie jestem ! Bo mam świadomość, że / w wiekszości/ macie rację, lecz jednocześnie wiem, że niczego / w najbliższym czasie/, nie zmienimy. Słusznie zuważył BOLO /15,35/, trzeba pokoleń, aby wyjść z tego zaścianka. Uważam jednak, iż najtrafniejszą /dla zachowania równowagi ekologicznej w naszym rejonie/, propozycję zawarł w swoim komentarzu LICZYRZEPA 17,32 . MA PAN 110% RACJI !!!! Budowanie obwodnicy przez Szklarską Porębę, /900 m.npm./, jest chorym pomysłem , tak ze względów praktycznych, jak i ekologicznych !! Wydaje mi się jednak kolego, że ekolodzy nigdy tego nie zrozumieją !!! Oni żyją w innym ŚWIECIE !! Mam odczucie, że dla nich najważniejsza jest ZADYMA !!! Zatem nie dziw się kol. Energoelektroniku /15,48/,że dla nich np. przywiązywanie się do torów koleii /którą zlikwidowano/, jest bez sensu ! Przcież i tak już żaden pociąg ich nie przejedzie !!! Prawda ???? Z poważaniem Józef Gajewski ....
~ 17-07-2008 0:07
no za chwilę mnie coś trafi jak czytam Pana J.G. Odnoszę wrażenie że nie mamy do czynienia z ekoterroryzmem tylko ze schizofrenią ludzi którzy ciągle widzą kłopot i ekologów tam gdzie ich nie ma. A co do ZADYMY - to przeczytajcie komentarze i zastanówcie się kto tu jest ogniskiem zapalnym, kto szuka dziury w całym, kto z prostych rzeczy robi węzeł gordyjski i szuka winy w ekologach. Ja nie mam zamiaru bronić zielonych - zwłaszcza tych fanatycznych - tylo brak mi słów jak z przyrody robi się kartę przetargową - lub czasami papier do ...
~Do przeciwników obwodnicy Szklarskiej Poreby 17-07-2008 11:36
Macie rację, ze budowanie obwodnicy, która i tak będzie przebiegać przez góry wysokości 900 metrów nad poziomem morza, nie rozwiąże problemu śnieżyc i odsnieżania. Ale rozwiąże problem mieszkańców Szklarskiej Poręby. Macie rację, że przez lubawkę jest niżej i mbyć może szuybciej. Ale jeśli wybudowana zostanie S3 do Lubawki i jeśli nawet czesi wybuduja swój odcinek do Hradec Kralowe, to trzeba jeszcze pamiętać, że w mysl Traktatu Europejskiego który podpisały Polska i Czechy droga przez Jakuszyce i Szklarska Porębę jest przeznaczona pod najcięższy trasport samochodów ciężarowych. tak więc budowa S3 do Lubawki w niczym nie pomoże mieszkańcom i gościom Szklarskiej Poręby.
~Liczyrzepa 17-07-2008 16:04
No to traktat należy zmienić, a podpisy cofnąć (bo takie rozwiązanie nie jest zgodne ze zdrowym rozsądkiem). A mieszkańcy Szklarskiej Poręby niech nie łudzą się, że planowana tą trasą obwodnica kiedykolwiek powstanie. Droga na wysokości ok. 900 m n.p.m., przecinająca pół Gór Izerskich, przy konieczności wybudowania przynajmniej kilkudziesięciu kilometrów to czysta utopia. Jak mieszkańcy Szklarskiej chcą pozbyć się tirów, to dla własnego dobra niech lepiej zaczną szukać jakiegoś lepszego rozwiązania!
~ 17-07-2008 18:06
"Budowa obwodnicy Szklarskiej Poręby w ciągu drogi krajowej nr 3 (stary przebieg) wraz z mostem i wiaduktem na odcinku 15 km: Piechowice (Górzyniec) - "zakręt śmierci" na drodze wojewódzkiej nr 404 - przejście graniczne Szklarska Poręba - Jakuszyce. Szacunkowy koszt: 52,5 mln zł (3,2 mln zł/km)". Już dawno się w głowę pukałem jak to zobaczyłem! Niektórzy włodarze miasta Szklarska Poręba mają wizje lepsze od Nostradamusa , o tyle dobrze ze sie nigdy nie spełnią...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Klasyki zjechały do Kowar

Most już po remoncie

Czytelniczka: drogo i brudno

Odpust na Śnieżce

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
487
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%