MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Ekolodzy grożą burmistrzowi?

Wiadomości: KOWARY
Niedziela, 18 kwietnia 2010, 8:00
Aktualizacja: 8:00
Autor: Ania
Burmistrz Kowar Mirosław Górecki w związku z powstającą w mieście Stacją Sportów Zimowych i Paralotniarstwa dostaje sms–y z pogróżkami. Wysyła je anonimowa osoba twierdząc, że dokonał on nieprawidłowości, które przekaże prokuraturze, jeżeli nie wstrzyma budowy obiektu. Samorządowiec nie dał się jednak zastraszyć i przekazał sprawę policji.

Osoba, wysyłająca sms-y najprawdopodobniej korzysta z karty pre-paidowej, która nie jest zarejestrowana w żadnej bazie danych. W ten sposób można bez problemu zachować anonimowość. Pogróżki nie wpłynęły jednak na zdanie burmistrza Kowar, któremu w dalszym ciągu zależy na powstaniu stacji w Kowarach.
– Od pięciu lat staramy się o to, żeby na Podgórzu powstały nowe obiekty i zależy nam na tym, żeby budowa ruszyła jak najszybciej – mówi Mirosław Górecki.

Wiadomości na telefon komórkowy otrzymywał także prezes Stacji Sportów Zimowych i Paralotniarstwa w Kowarach, Roman Magierecki. Sprawę zgłosił do prokuratury, ale ostatecznie nie wszczęto postępowania. Anonimowa osoba chciała m.in. wyłudzić od niego pieniądze. Prezes dba jednak o wszelkie formalności i pogróżek również się nie przestraszył.
Pogróżki nie mają znamiona przestępstwa. Taką informację przekazała nam podinspektor Edyta Bagrowska, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. W sprawie przeprowadzane są czynności sprawdzające.

Prawdziwym zagrożeniem dla powstającej w Kowarach spółki nie są jednak sms-y od anonimowej osoby, a ekolodzy, którzy uważają, że na Podgórzu może powstać obiekt, ale znacznie mniejszy. Jest to bowiem obszar na którym praktycznie nie inwestowano. Z drugiej zaś strony tuż za jego granicami jest Mala Upa,w której działają już wyciągi narciarskie, oraz Izbica, na której planuje się ich budowę.

Według ekologów oddziaływania tych inwestycji będą się z sobą kumulować, co nie jest obojętne dla przyrody. Ich zdaniem byłby to jeden ogromny kompleks nartostrad, mający wpływ na całe Karkonosze.
– Nie chodzi nam jednak o ochronę tylko cietrzewia, a w sumie 83 chronionych gatunków ptaków, m.in. włochatki, sóweczki, dzięcioła czarnego i dzięcioła zielonosiwego. Analiza, zrobiona na zlecenie inwestora mówi także o występowaniu 6 typów chronionych siedlisk przyrodniczych (specyficznych zgrupowań roślinności), 19 chronionych gatunkach roślin, a także o chronionych owadach i nietoperzach – mówi Krzysztof Okrasiński ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Ekolog dodaje ponadto, że nie ma nic wspólnego z sms-ami – Z urzędami korespondujemy oficjalnie. Natomiast faktem jest, że mamy mocne podstawy by sądzić, że doszło do sfałszowania dokumentacji oceniającej wpływ inwestycji na środowisko. Informację o podejrzeniach skierowaliśmy do Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze już w grudniu 2009. Nasza wiedza może wzbudzać niepokój wśród zwolenników inwestycji, dlatego też może dochodzić do manipulacji faktami. Kilka dni temu napisaliśmy do jeleniogórskiej Policji pismo, w którym wyrażamy gotowość do udzielenia wszelkich wyjaśnień w sprawie kowarskiej inwestycji – mówi Krzysztof Okrasiński.

Ekolodzy zgłosili swoje uwagi do raportu oddziaływania na środowisko. Jest on obecnie weryfikowany, a ostatecznie zatwierdzi go Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Wiadomo jednak, że ekolodzy będą dokładnie patrzeć na ręce urzędom i inwestorowi.
Burmistrza Kowar nie przekonują jednak tłumaczenia ekologów. Według niego mogli oni ingerować w momencie powstawania planu zagospodarowania przestrzennego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wybory coraz bliżej. PiS apeluje

Jubileusz koła PTTK

Rajd zdewastował las?

Komentarze (26) Dodaj komentarz

nakatomii 18-04-2010 8:17
.....tych "śmisznych"ekologów to już mam powoli dosyć,dlaczego w Austri,Czechach,Słowacji,itd są przepiękne nartostrady oczywiscie z zapleczem gastronomiczno-hotelowym i nie przeszkadza to cietrzewiom,dzięciołom,ćmom,muchom, kwiatkom.......? Czy to nie jest czasem tak ze ci podajacy sie za ekologów fanatycy czekaja aż inwestor rzuci "banknot"dla zamknięcia dziobów.....tzn ust:))
~olo 001 18-04-2010 8:50
a pałą tych ekologów potraktować .łapówki pewnie chcą.sami korzystają ze wszystkich zdobyczy techniki i tylko blokować nowe inwestycje potrafią.niech zamieszkają w szałasach na dziewiczych leśnych terenach to wtedy mnie przekonają do swoich racji
~anti-hunter 18-04-2010 10:44
Najlatwiej wszystko wyciac i zalac betonem....prymityw Polaka nie zna granic..pieniadz rzadzi-pozdrawiam POpierajacych Postulat Pieniadz Bogiem do OLO-Paleto trzeba najpierw w rekach utrzymac wiec proponuje cwiczyc i jesc zdrowo:)chlopcze pozdrawiam normalnych:)
~anti-hunter 18-04-2010 10:49
Najlepiej wszystko zalac betonem tak?Wymordowac zwierzeta?Prymityw Do szkoly najpierw.... Pozdrawiam normalnych
~ZABOBRZANIN 18-04-2010 11:30
Grunt to nic nie robić i na ławce pod pośredniakiem spedzać lub w kolejkach na podpisywaniu listy...
~Spiity Gonzales 18-04-2010 11:49
Anti-hunter. Jak Ty jesteś normalny , to ja jestem pilotem airbusa.
~Romanik 18-04-2010 11:54
ludzie ! Dajcie Burmistrzowi wolną rękę,wreszcie jest ktoś kto wie czego chce, jedyną szansą da biednych Kowar to turystyka i wszystkie działania stowarzyszeń ekologicznych to nic innego niż wyciągnięcie pieniedzy pogońmy ich gdzie "pieprz rośnie" i bierzmy przykład z Czechów a Pan Górecki tego chce i chwała mu za to.
~ 18-04-2010 11:59
Kiedyś rajdy maiły problem z ekologami. Poradził sobie z tym Włodek S. Zapytał kto dowodzi blokadą drogi....... jak usłyszał odpowiedź, więcej już o nic nie pytał. Ekologów ratowała specjalna grupa policji
*piipi* 18-04-2010 12:06
..do - [~Anti-hunter ..] ~Dziękuję za *pozdrowienia ! ~Wiesz ? ..Oni zapomnieli,ze są katolikami ! ..bo przeciez ochrona przyrody to obowiązek moralny,poniewaz .."natura wyraza plan miłośći i prawdy,która jest starsza od ludzkośći i pochodzi od Boga" - Papież Benedykt XVI
~do anti-hunter 18-04-2010 12:36
W takim razie co powiedzieć o "prymitywie" Włocha, Austriaka czy Francuza, którzy nabudowali tras narciarskich gdzie tylko się dało. To dopiero prostacy i neandertale.
~Spiity Gonzales 18-04-2010 13:00
Pipi uważa się za normalną . Skąd wiedziała że "anti" ją pozdrawia?
~QQ 18-04-2010 13:24
Zielone światło dla inwestycji narciarskich w Kowarach. Wyciągi po czeskiej stronie pokazują, że natura da sobie radę. EKOTERRORYZMOWI - NIE ! Okrasiński i kolesie WON.
~gość1136 18-04-2010 13:40
Wcześniej pisałem o szkodliwosci budowy obiektów w bezpośredniej strefie karkonoszy(hotel Gołebiowski).Chodzę po góracg od wielu lat,widze jak kiedyś wartkie potoki wyschły,w Karkonoszech zaczyna brakować wody.Lasy zatrzymują wode i uzupejniają się wody gruntowe,nie jestem specjalistą od ochrony środowiska,ale widze ile szkody w ostatnich latach poczynioniono.Te lasy to nasze PRAWDZIWE BOGACTWO,a garstka urzedasów którzy mają srebrniki w oczach zniszcza to aby zaspokojić swoją chciwość.
~gosć1136 18-04-2010 13:47
Burmistrz Kowar sprowadza do tego miata cyganów bo dostał pieniadze z uni,na co je wyda.Sprowadził 300 za rok bedzi ich 1200 za dwa lata 5 tysiecy.Cyganie dostają mieszkania,maja za darmo edukacje,podręczniki,na zime dostaja opał,co miesiac dostaja pieniadze.Ja Polak z dziada pradziada gdzie krzyże moich przodków na cmentarzu,którzy przelewali krew za wolność tej ojczyzny,niemam zadnej pomocy od państwa.Mówia ze to miejszosć narodowa a z jakiego oni są Narodu?Mieszkaja w tym kraju od wielu pokoleń.
~anti-hunter 18-04-2010 13:57
do Spitty Gonzalez-To juz czla twoja wypowiedż? Mam wrazenie nie masz jeszcze matury a czas spedzas w mini-kasynkach. Poczytaj troche i zastanów sie co piszesz.Kiedys mysle ze zrozumiesz... pozdrawiam normalnych:)
~gość1136 18-04-2010 13:59
Burmistrz i radni powini zamieszkać razem z cyganami w jedym domu na jednej ulicy.W kowarach wyburzylli dawny Bielnik aby uniknąć podatków,zdrowe budyki.Wszedzie na zachodzie z takich obiektów robi sie mieszkania a w Polsce burzy.cały przemysł w Kowarch został zlikwidowany aby garsta mogła sie dorobić.Wtedy i teraz tak samo mówią że to dla naszego dobra.Historia sie powtarza,lecz tym razem może być zapózno.Ich chciwosć spowoduje katastrofalne skutki dla karkonoszy,brak wody,częste powodzie,śmierć wielu gatunków zwierzat i roślin.
~mieszkaniec Karpacza 18-04-2010 14:08
Na ekologów jest prosty sposób. Zaproście ich na sesję i kilku zwolenników wyciągów mających konkretne argumenty w wyglądzie, i w mowie. Dwa razy niech spojrzą w oczy ekologom i wezmą na nich namiary. Na chamstwo ekologów trzeba odpowiadać siłą. Przestaną protestować. Jest takich już dwóch nawiedzonych w Karpaczu. Prezes i wiceprezes SOKIASU. Dwa stare pryki, dwa lata w Karpaczu mieszkają a wyciągi oprotestowywują. A obok ich domów kupa śmieci. Chyba tym ekolodzy powinnim się zajmować. Jak nie odpuszczą to dostaną po ryju.
dolnoślązak 18-04-2010 15:26
Najlepszy sposób na ekologów, samorządowców oraz wszelkiej maści obrońców przyrody, zabytków, historycznych traktów i obiektów ma kopalnia POL-SKAL w Rudawskim Parku Krajobrazowym. Jak załatwia się trudne sprawy polecam się zwrócić do właścicieli kopalni. Udzielą szczegółowego instruktażu. Są w tym naprawdę dobrzy.
~xxx 18-04-2010 16:14
lać palą po grzbiecie tych darmozjadów pseudoekologów i wygonić do lasu jak im tak żle
~anti-hunter 18-04-2010 17:36
do ludzi majacych nature za nic-cale wasze zasady moralne opieraja sie na kolejnym banknocie,kolejnym papierosie i kolejnym browarze na lawce-w zycie jest jeszcze cos poza tym. pozdrawiam normalnych:)
~Spiity Gonzales 18-04-2010 20:15
"Anti- hunterze". Maturę dzieciaku zdałem w '77 roku. Znam dobrze życie i wiem , że wszelkie skrajności nie służą ludzkości. Wyciśnij pryszcze , najedz się trawy ,rozbierz się i idź spać do lasu. Zabierz ze sobą resztę normalnych i dajcie żyć nienormalnym.
~Kowarzanka z Wichrowej 18-04-2010 20:25
Kiedyś tzw.władza zawsze nieudolność tłumaczyła trudnościami obiektywnymi, lub spiskiem zachodnich imperialistów. Dzisiaj ,jak się nie potrafi coś załatwić, zwala się winę na ekologów. Przed wyborami dobrze coś pokazać np. współczucie na pokaz, dla ofiar katastrofy- ale to nie wystarczy. A zatem my chcemy inwestować, ale nam przeszkadzają . Już w LO poznałam tę "zdartą plytę" ,którą często puszczają cwani politycy ;)
~jol 18-04-2010 21:40
Czesi w zeszłym roku wycieli sporo lasu od Czoła po Okraj pod nowy stok narciarski. Z Małej Upy chcą zrobić małe centrum narciarskie. Skorzystajmy i na tym my i zróbmy podobne u nas. A Romów zaprośmy do pracy przy tej inwestycji w zamian za "wikt i opierunek" - może przy okazji poczują się do tego kawałka ziemi i zaczną choć trochę dbać o to co się im dało.
*piipi* 18-04-2010 21:46
..do - [~Spiity Gonzales ..] ..ROZUMIEMY ! .. *lubisz robic *siusiu przy murku !
~anti-hunter 19-04-2010 7:25
do Spitty Gonzalez-pryszczy nie mam. mam doktorat, ale ciekawi mnie ze mature zdales w 77r-byly wtedy 2 letnie ogolniaki wieczorowe-czy jak zwal szkoly pozawodowe? eech dzieciaku. Pozdrawiam normalnych:)
~Spiity Gonzales 19-04-2010 15:15
"Anti". Maturę zdawałem w czasach , kiedy jeszcze młodzież znała tabliczkę mnożenia nie posiłkując się komputerem. Potrafiła obliczyć wytrzymałość konstrukcji i zaprojektować je i wykreślić. Także bez komputera.Czytała książki i z większym szacunkiem odnosiła się do starszych. Ten swój doktorat -"O wpływie świeżego powietrza na smażenie jajecznicy na czczo", możesz sobie w buty wsadzić. Jak ktoś nie potrafi znaleźć się w życiu , to bierze się za "ekologię".Nie chwal się stopniem naukowym , bo tak się składa , że wiem , jak teraz się pisze prace magisterskie i robi doktorat. To już jest całkiem inna jakość. Teraz zabieraj się od klawiatury i w szpagatach biegnij "na miasto". Może gdzieś odbywa się jakaś konferencja na temat powietrza świeżego. Będzie okazja najeść się sponsorowanych kanapek.Nie zapomnij zabrać materiałów , które zaśmiecą później środowisko , bo i tak nikt ich nie przeczyta.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dziś wybory do Europarlamentu

Listy eurokandydatów

Konferencja PiS: Wybory i lokalne połączenia

Kolarski „Góral” już w sobotę!

Piknik ze zwierzakami w sobotę

Sonda

Wg. rządu najlepiej zarabiający mają finasować 500+ dla osób niepełnosprawnych. Czy to jest słuszne?

Oddanych
głosów
440
Tak
32%
Nie
63%
Nie mam zdania
5%