MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Ekodopłaty pod Szrenicą

Wiadomości: Szklarska Poręba
Sobota, 16 marca 2019, 10:31
Aktualizacja: Niedziela, 17 marca 2019, 6:12
Autor: WAC
Fot. UM Szklarska Poręba
Dotację w wysokości do 50 procent kosztów kwalifikowanych mogą otrzymać z budżetu Szklarskiej Poręby mieszkańcy miasta zainteresowani wymianą źródła ciepła na bardziej ekologiczne.

Dotacja przysługuje tylko jednorazowo, a może być udzielona wyłącznie na dofinansowanie kosztów demontażu palenisk, zakupu i montażu nowego systemu ogrzewania, likwidacji lub modernizacji, albo budowy systemu odprowadzania spalin nowego systemu ogrzewania, opracowania dokumentacji nowego źródła ciepła, opinie kominiarskie, itp. Maksymalna kwota dotacji dla domu jednorodzinnego wynosi 6 tysięcy złotych, dla mieszkania w budynku wielorodzinnym 4,5 tysiąca złotych oraz 3 tysiące złotych dla mieszkania ogrzewanego ze wspólnej kotłowni, zasilającej w ciepło budynek wielorodzinny.

Warunkiem otrzymania pomocy finansowej jest trwała zmiana pieca lub kominka na ekologiczne źródło ciepła: gazowe, elektryczne, spalające lekki olej opałowy, bądź paliwa stałe lub biomasę, lecz charakteryzujące się parametrami co najmniej jak dla kotłów 5 klasy.

Dotację można otrzymać także na podłączenie ciepłej wody użytkowej związane z trwałą zmianą systemu ogrzewania na ekologiczne, przy czym zastosowane rozwiązania muszą wykluczać spalanie węgla lub koksu w kotłach o parametrach niższych niż dla kotłów 5 klasy. Piec kaflowy lub kominek może warunkowo pozostać we wnętrzu, pod warunkiem trwałego usunięcia jego połączenia z przewodem kominowym, co zostanie poświadczone opinią kominiarską.

Dodajmy, że w ubiegłym roku do magistratu Szklarskiej Poręby wpłynęło 39 wniosków na dofinansowanie wymiany źródła ciepła na bardziej ekologiczne, z których jedynie cztery nie spełniły wymogów formalnych. Łączna wartość przyznanych dotacji wyniosła ponad 73 tysiące złotych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
33%
Smuci
2
67%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Jest gdzie chodzić – konkurs

Działka nad zabytek?

Fundusze dla powiatu kamiennogórskiego

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 16-03-2019 11:27
Energia , gaz w górę to kogo będzie stać na ekologiczne ogrzewanie
~Fr3d 16-03-2019 16:48
Stać Was maruderzy na pierdzenie w internecie komórkę auto piwko po pracy ale na bycie Eco już nie więc dalej bądźcie czadosmierdzielami
~Kominiarz 24-03-2019 2:48
do: ~Fr3d (16:48)
Eco kotły 5 generacji charakteryzuje bardzo niska temperatura emitowanych spalin i jeśli to ma być kocioł spalający ekogroszek czyli wegiel kamienny radzę od razu wpierw wymurować komin ceramiczny ponieważ klasyczny ceglany zawilgotnieje wewnątrz do stadium śmierdzących kreozotem zacieków wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych z kolei wkład kominowy ze stali szlachetnej tkzw. ,,kwasiak'' utleni sie max po 5 sezonach grzewczych eksploatacji takiego kotła C.O. Wyjątek stanowi kocioł 5 generacji spalający pellet te sparsowane trocinki nie zeżrą nam wkładu nawet po 20 latach.
~Fghh 17-03-2019 7:16
Proszę sprawdzić smog w lecie - nikt nie posiada takich możliwości a "certyfikowane" jednostki mowia że jest ok a nad Europą lata średnio na godzinę około 5tys. Samolotów dodatkowo zachodni wiatr który niestety nawiewa syf z Europy a od Niemiec w szczególności, bo to oni postawili wzdłuż granicy z polską chyba ze 20 elektrowni węglowych, kupują teraz najlepszy polski węgiel od naszych kopalni a polaki muszą palić slabej jakości węglem z Rosji lub Czech, ale i tak się opłaca bo za sezon grzewczy poleci z 1,5tysiaca a przy gazie niestety ze 3tys i w mieszkaniu w koszulce z krótkim rękawem nie pochodzisz, polska przez ostatnie 30lat niestety jest źle zarządzana i rozkradana a cierpią na tym wszyscy ludzie a w dodatku każdy rząd nie chce aby Polacy byli leczeni we właściwy sposób tylko miesiącami czekali na specjalistów lub umierali, a na oddziałach sor potrafią trzymać kilkadziesiat godzin /wiem bo byłem/ ale co tam kogo obchodzi los polakow, im bardziej polska się wyludni tym lepszy dostęp do ziemi w której obecnie mamy największe złoża w Europie jak nie na świecie wielu cennych rzeczy, to pod przykrywką gazu łupkowego sprawdzono co mamy i dziwnym trafem później pojawilo się wojsko amerykańskiego okupanta aby przejąć to co mamy w ziemi ech kiedy polska naprawde bedzie niepodległa...
~xq 17-03-2019 13:45
Kwoty dotacji powalają.Znaczna część na papierki i pieczatki

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nadbrzeżna gotowa

Piątki i soboty wakacji z imprezami przy Ratuszu

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Trwa rozbudowa SOSW

Basen otwarty od soboty (aktualizacja)

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1288
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%