MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Egzaminem potwierdzili kwalifikacje zawodowe. Poszło dobrze

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 19 czerwca 2012, 7:28
Aktualizacja: Środa, 20 czerwca 2012, 8:05
Autor: Jakub Thauer
Fot. Petr
W całym kraju ruszyły wczoraj egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe uczniów z ostatnich klas wszystkich typów ponadgimnazjalnych szkół zawodowych. Jak poszło tym, którzy walczyli o tytuł „technika” w Jeleniej Górze? – Myślę, że całkiem nieźle. Wprawdzie zadania w części pisemnej nie należały do najłatwiejszych ale były do przejścia – mówi nam Magdalena Dubiel, uczennica ZSE.

Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe – popularnie zwany egzaminem zawodowym to obok matury drugi z wielkich sprawdzianów, który muszą „przejść” uczniowie techników i liceów profilowanych. Prócz oceny wiedzy z zakresu zdobytych kompetencji, celem egzaminu jest również sprawdzenie wiedzy abiturientów na temat kodeksu i prawa pracy, zasad, które panują na rynku zatrudnienia, podatków, bankowości, ubezpieczeń społecznych itp. W części pisemnej – trwającej dwie godziny – można w sumie uzyskać 70 punktów (1 punkt za każde poprawnie rozwiązane zadanie). Następny etap to część praktyczna.

W przypadku absolwentów Zespołu Szkół Elektronicznych w Jeleniej Górze, którym podobnie jak innym uczniom ostatnich klas techników i liceów profilowanych przyszło zdawać wczoraj egzamin zawodowy, testy pisemne składały się z zadań dotyczących m.in. funkcji logicznych, zjawisk elektrycznych, układów cyfrowych, urządzeń elektronicznych i odbiorników telewizji (elektronicy); sprzętu i oprogramowania komputerowego, języka C++, arkuszy kalkulacyjnych oraz protokołów internetowych (informatycy). Jak im poszło?

– Całkiem nieźle. Spodziewaliśmy się trochę łatwiejszych zagadnień, ale i te okazały się do przejścia. Trzeba było dobrze się zastanowić, przemyśleć każde z zadań i udzielić dobrą odpowiedź. Każdy z nas musiał zaliczyć egzamin zawodowy – innej opcji nie było. Tak do tego podeszliśmy i na pewno zdaliśmy. Oby jak najlepiej, tego życzymy sobie i innym absolwentom szkół zawodowych – podsumowują Magdalena Dubiel i Marcin Cyganik z „Elektronika”.

Czytaj również

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

zDolne NGO nagrodzone – wśród nich jest KSON

Magiczny wieczór z Cleo i Pectus

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Czlowiek Kon 19-06-2012 8:15
Gratuluje uczniom. Teraz przed wami trudna decyzja! Albo pojdziecie na studia zdobywac tytul MaGazynieRa albo od razu sie spakujecie i wyjedziecie za granice normalnie zyc. Wybor nalezy do was!
~ 19-06-2012 8:32
Do- Czlowiek Kon- Magazynier to tez zawod jak kazdy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Zdzich 19-06-2012 8:39
A jakie jest to normalne życie? Pochwal się nam co robisz, jak żyjesz? Zastanawia mnie jedno, czemu skoro tam jest takie normalne, wspaniałe życie to tak często zjeżdżacie tutaj do tego dziadostwa. Znajomy mieszka już 5 czy 6 lat w Irlandii, a jak mu przyszło leczyć zęby, bo leczył je nie w normalności, tylko w dziadostwie, bo o wiele taniej, a w normalności, mimo własnej firmy budowlanej, którą prowadzi leczenie zębów jest drogie.
~... 19-06-2012 8:54
Jak wyjadą to za granice to czeka ich właśnie praca na magazynie. Nie sądzę, że życie w wynajętej kawalerce z kilkoma osobami i ciągłe oszczędzanie żeby pokazać się przy zjeździe do Polski można nazwać normalnym życiem.
~` 19-06-2012 10:00
Gratulacje weryfikacja na poziomie edukacji zdana, teraz będzie weryfikacja na poziomie pleców czyli kogo zna tatuś/mamusia i co może potomstwu załatwić, weryfikacja umiejętności - tylko zagranica ale tam w szkole uczą konkretów nie pierdół na przestarzałym sprzęcie ot ...
~soclib 19-06-2012 10:08
Oczywiście że żyje się normalnie,bez stresu,pod pewnymi warunkami: nie palić nie popijać ,przyjąć zasady,standardy danego kraju,zapomnieć o krajowych przyzwyczajeniach.Co do leczenia to Niemcy też u nas się leczą ,Polacy jadą do Tajlandii na operacje plastyczne ,na aborcje do na zachód. No chyba że się ustrój w POlsce zmieni przyjazny człowiekowi,przykład Francja.
~12sqandal 19-06-2012 13:18
dobry żart , zdanie egzaminu i już fachowiec , fachu się uczy praktyką a nie pytaniami na temat kodeksu pracy czy podatków czy ubezpieczeń soplecznych , fachowcy z nich będą < MOCARNE >
~ 19-06-2012 15:09
Teorię zaliczono, a jak będzie z praktyką -wyjdzie w "praniu"... Powodzenia i Wytrwałości w drodze do...
~zaprasz'ammm 19-06-2012 15:21
...od tego myślenia aż uczniom zakola się porobiły! ....O matko!- w tym wieku! ...a potem to chyba absolwenci wszystkie zęby połamią na suchym chlebie. Ale dobrze że 100matologię skończyłem !!!!
~koń 19-06-2012 15:24
...suchy chleb dla konia, oczywiście.
~ 19-06-2012 15:27
po co tyle egzaminów ja się pytam?! Najważniejsze, żeby egzamin z życia zdać.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jubileusz TPD

Jazda z Mikołajem

Dzieci gościły u pograniczników

Jaki prezent dla taty pod choinkę wybrać? Oto garść pomysłów

Karpacz rezygnuje z fajerwerków

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
705
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%