MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Egzamin przy patelni

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 17 kwietnia 2010, 14:20
Aktualizacja: 14:20
Autor: Ania
Fot. Ania
Uczniowie trzecich klas technikum z Zespołu Szkół Licealnych i Usługowych w miniony piątek zdawali egzamin praktyczny z przygotowania potraw. Wielu z nich towarzyszył stres, ale wszyscy pokazali, że są bardzo zdolnymi, młodymi kucharzami.

- Jest to egzamin praktyczny trzeciej klasy Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego. Uczniowie drugiej i trzeciej klasy odbywają czterotygodniową praktykę w renomowanych hotelach i restauracjach na terenie Jeleniej Góry i okolic – mówi Iwona Kumek, dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Usługowych.

Szkoła współpracuje z Sudeckim Klubem Szefów Kuchni i rodzi się w niej swego rodzaju tradycja, polegająca na tym, że jego członkowie oceniają uczniów. Dla młodych osób jest to więc szansa zaprezentowania swoich umiejętności, a także możliwość nawiązania kontaktu z osobami, które w przyszłości będą decydowały o ich zatrudnieniu. Z drugiej jednak strony fakt, że oceniają ich mistrzowie kuchni może wywoływać większy stres. Dyrektor szkoły zapewnia jednak, że trzecioklasiści reprezentują tak wysoki poziom, że potrafią sprostać wymaganiom doświadczonych już kucharzy.

- Przed egzaminem denerwowałam się, ale tuż po emocje opadły. Komisji spodobały się przygotowane przeze mnie bakłażany, zauważono, że jest to potrawa wegetariańska, ale pracochłonna – mówi Daria Gronczewska.

W trakcie egzaminu okazało się, że uczniowie faktycznie dobrze gotują i potrafią przygotować oryginalne potrawy. Pamiętają także o tym, żeby odpowiednio je podać.

- Według mnie jest ogólnie bardzo dobrze. Młodzież wykazuje się podstawową wiedzą. Wszystko wygląda bardzo estetycznie i apetycznie, żadna z potraw mnie nie odtrąca, wręcz przeciwnie jestem pozytywnie zaskoczony – mówi Janusz Belczyk, szef kuchni w Hotelu Jan i członek Sudeckiego Klubu Szefów Kuchni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wręczyli stypendia najzdolniejszym  

Bez podstawówki w Sosnówce?  

Jesienny krajobraz rozstrzygnięty

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~dks 17-04-2010 16:34
ale siara
~hmmm 17-04-2010 17:28
mistrz patelni :)
*piipi* 17-04-2010 21:10
..biedni praktykanci,których Chef z renomowanych restauracji wykorzystuje do wszystkich prac ! ~Współczuje Wam !
~hotelarz 18-04-2010 13:59
Tylu zdolnych tylko gdzie oni są po szkole ?
~wrocławski_student 18-04-2010 17:45
jak gdzie? idą do hoteli gdzie zamiast formalnych umów o pracę dostaną umowę z nimi jako wykonawcami-jako odrębna firma - pracodawca pozbywa się ZUS-u bo "odrębna firma" sama musi zadbać o to - piękny start i niechlubna praktyka w szklarskiej, jeleniej, karpaczu i okolicach

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Droga po remoncie

Konferencja GPW tuż–tuż

Nauczyciele dzieciom

Rejs Pogorią – są jeszcze miejsca

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
831
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%