Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 5053
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Edukacja i szkolne frustracje

Sobota, 23 maja 2009, 7:20
Aktualizacja: Niedziela, 24 maja 2009, 8:09
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Edukacja i szkolne frustracje
Fot. Angela
Zanikająca oświata seksualna w szkołach, relacja nauczyciel – uczeń, wybór kierunku kształcenia, sytuacja olimpijczyków w szkole i przemoc – na takie i inne tematy związane z problemami w systemie edukacji debatowały w miniony czwartek cztery grupy Młodzieżowej Rady Miasta i uczniów jeleniogórskich szkół. Całe przedsięwzięcie było realizowane metodą Open Space.

– Chcieliśmy nie tylko poznać problemy frustrujące młodzież, ale również spróbować je jakoś rozwiązać – mówi Małgorzata Plata, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta w Jeleniej Górze. – Najwięcej osób zgłosiło się do dyskusji na temat edukacji seksualnej w szkołach i jak wynika z ich wypowiedzi, ta edukacja niemalże całkowicie zniknęła.

W szkołach niewiele mówi się o zabezpieczeniach i seksie. Jeśli prowadzone są zajęcia z przystosowania do życia w rodzinie to wiedza dotyczy społeczeństwa, a nie edukacji seksualnej. Pojawił się również problem dotyczący osób uczących się i pracujących jednocześnie, które nie mają czasu na odrabianie zadań domowych, przez co zaczynają opuszczać zajęcia i mają zaległości w nauce. Propozycje rozwiązania tego problemu to indywidualna rozmowa z dyrekcją, zmiana wewnętrznego systemu oceniania, poproszenie o pomoc szkoły i rówieśników.

Żadna konferencja młodzieżowej rady nie kończy się jednak na wymianie poglądów. Uczestnicy debat i konferencji określają swoje cele i do ich realizacji przygotowują poszczególne akcje, które często powtarzane w różnych szkołach.
– Po zebraniu wniosków tej debaty, spiszemy je i zaniesiemy do urzędu miasta by dorośli mogli zapoznać się ze zdaniem młodych ludzi – mówi Małgorzata Plata.

Metoda Open Space, to sposób prowadzenia spotkania, w której wszyscy uczestnicy konferencji czy debaty formułują się w małe grupy i rozmawiają na przedstawione przez siebie tematy odnoszące się do tematu głównego. Na koniec dyskusji wypisują oni wnioski i prezentują je wszystkim uczestnikom, by każdy zapoznał się z pracą poszczególnych grup. Pomysłodawcą debaty jest Kamil Radomski, licealista z II LO im. Norwida.

Zaletą tej debaty jest to, że w małym gronie zawsze lepiej się rozmawia, ludzie otwierają się na siebie i pojawi się więcej pomysłów, np. dotyczących rozwiązania danego problemu – mówi Konrad Dobrucki, uczestnik spotkania. W grupie nie ma żadnych hierarchii, są tylko inicjatorzy, którzy proponują temat do dyskusji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
31
wymaga dużej restrukturyzacji
61%
wymaga likwidacji
19%
jest dobrze jak jest
19%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Polityka
Tusk popiera Łużniaka!
 
Aktualności
Łatają Karłowicza
 
Aktualności
Kładą asfalt na Wolności
 
Karkonosze
Wniosą dwie dziewczynki na Śnieżkę!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group