MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

ECO inwestuje w Jeleniej Górze

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 28 września 2017, 8:07
Aktualizacja: 17:43
Autor: Paweł Guszała
Fot. TV Dami
W krótkim czasie do użytku ma zostać oddana nowa gazowa kotłownia parowa przy ulicy Powstańców Śląskich w Jeleniej Górze o dużej mocy. Wydajna, a przy tym mniej uciążliwa dla środowiska. Jest to kolejna inwestycja ECO, czyli Energetyki Cieplnej Opolszczyzny na terenie naszego miasta.

- W 2016 roku Zarząd Spółki Energetyki Cieplnej Opolszczyzny podjął uchwałę o budowie nowego źródła ciepła w Jeleniej Górze i wyłączenie dotychczas eksploatowanej elektrociepłowni opalanej miałem węgla kamiennego – mówi Andrzej Kowalczyk, dyrektor Lubuskiego Oddziału ECO. Dzięki tej decyzji modernizowany jest zakład przy ulicy Powstańców Śląskich. Stare, mało wydajne 40-letnie piece zastąpi gazowa kotłownia parowa.

- Zakłady farmaceutyczne Jelfa, zakłady przemysłowe, JZO, stadion przy ulicy Złotniczej wraz z halą. Część z tych obiektów już jest włączona, a część będzie mogła się przyłączyć do ciepła ECO. – zapowiada Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. – To taka miła wiadomość. W krótkim czasie zakład ZORKA został włączony do ciepła systemowego, a teraz ta inwestycja. Krok po kroku zbliżamy się do poprawy jakości powietrza w kotlinie – dodaje prezydent.

- Inwestycja przyniesie wymierne korzyści środowiskowe w postaci czystszego powietrza – mówi Kamil Matolicz, prezes ECO Jelenia Góra. – Efekt zostanie osiągnięty dzięki zamontowaniu wysoko wydajnych kotłów. Spadnie emisja pyłu o około tonę na rok. 15 ton dwutlenku siarki. Około 800 kilogramów dwutlenku azotu oraz 5 tysięcy 500 gazu cieplarnianego (CO2).

Oddanie nowego źródła ciepła przy ulicy Powstańców Śląskich planowane jest na październik tego roku, a realizacja zdania pochłonie 4,5 miliona złotych. Jednak na tym plany inwestycyjne grupy kapitałowej ECO się nie kończą.

Zadania modernizacyjne wykonywane są na bieżąco. Wystarczy wspomnieć, że ECO Jelenia Góra posiada ponad 73 kilometry sieci. Średnio rocznie odnawia 2 kilometry „rur”. W planach są inwestycje na szerszą skalę, w ciepłowni centralnej przy Karola Miarki. Obecnie opracowywane i analizowane są różne projekty.

Ogłoszenia

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~uzi 28-09-2017 9:21
Lać wodę ciemnocie można. Kiedy zmodernizujecie źródło na Karola Miarki? Obecnie eksploatowane zabytki nie pociągną za długo. Poczekamy do pierwszych większych skoków temperatur... Ciekawe, czy w Opolu też tak się żydzi jak u nas?
~ 28-09-2017 10:16
uuu to rachuneczki ostro w górę skoro gazikiem ogrzewają.a może by tak dobra zmiana zamiast w pincet plusk zainwestowała w ludzi,którzy szanują środowisko i mają piece gazowe.Nie kopcą ludziom pod oknami jak większość januszy.
~Anonim+ 28-09-2017 14:22
"W planach są inwestycje na szerszą skalę, w ciepłowni centralnej przy Karola Miarki." - no to, przynajmniej obecny i chyba następny sezon grzewczy będziemy mieli ze starą, śmierdzącą ( w nocy "prosto"w komin) w środku miasta, ciepłownią! Szkoda tylko, że mimo zapewnień nowego posiadacza, miała być rychła i nieuchronna modernizacja - a tyle lat minęło... I jeszcze jedno, to dlatego w ubiegłym roku zabrakło po 100 zł dla emerytów przed Świętami - teraz jasne!
~Anonim+ 28-09-2017 14:30
Przeoczyłem - 100 zł, ale w bonach zakupowych - sorry!
~Boss 28-09-2017 17:44
Sposobem rozliczania opłat za ciepło z tak zwanych podzielników ciepła powinien zająć prokurator i rzecznik praw konsumenta ludzie płacą za coś na co nie mają wpływu nie są wstanie kontrolować swoich wydatków siedzą w zimnych mieszkaniach oszczędzają a i tak płacą kolosalnie pieniądze niby za ogrzanie klatki schodowej i piwnic czyli koszty wspólne rzekomo osoba która ma czteropokojowe mieszkanie ma z tego tytułu dwa razy większe koszta bo opłata naliczana jest od metrażu to według tych ludzi oznacza że bardziej korzysta z piwnicy i klatki schodowej mało tego u mnie na klatce nie ma żadnego grzejnika a w piwnicy pozakładane są krezy i nie można ich odkręcić
~zgred 29-09-2017 8:52
uzi chłopie, co Ty zaplatasz? Straszysz ludzi mrozami? Żałosny jesteś. Urządzenia są stare ale cały czas dozorowane, remontowane i utrzymywane w dobrej kondycji. Jak przyjdzie czas to będą remontowane/wymieniane.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Wakacje w Złotoryi

Synoptycy: burze, deszcz i silny wiatr

Monitoring w Radomicach

Areszt dla mieszkańca Krzeszowa

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
200
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%