MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Dziura finansowa w oświacie coraz większa

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 6 grudnia 2017, 17:55
Aktualizacja: Czwartek, 7 grudnia 2017, 16:50
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Radni z Komisji Oświaty i Wychowania po raz kolejny pochylili się nad projektem budżetu miasta, w dziale dotyczącym finansowania oświaty. O brakach na rok obecny już informowaliśmy, ale okazuje się, że na przyszły rok zabraknie dodatkowo 10 milionów złotych. Dyskusja momentami była burzliwa, co najlepiej było widać w sytuacji, gdy przewodnicząca Komisji apelowała do zastępcy prezydenta o kulturę.

Jak poinformowała skarbnik miasta, na przyszły rok w oświacie zaplanowano w projekcie budżetu ok. 136 milionów złotych – to o 6 milionów więcej niż planowano w roku obecnym, ale jak wynika z wyliczeń, które przedstawili dyrektorzy placówek, zabraknie jeszcze ok. 10 milionów złotych, bowiem potrzeby w sumie opiewają na 146 mln. Subwencja oświatowa z budżetu państwa pokryje część tych potrzeb – ma wynieść około 90 milionów złotych. Zatem pozostałe ponad 50 milionów muszą się znaleźć w miejskim budżecie. Znaczna część kosztów oświaty to wynagrodzenia i składki z tym związane (ok. 80 proc.).

W ostatnim czasie do przestrzeni publicznej powrócił temat Centrum Usług Wspólnych w oświacie. Stąd obecność przedstawicieli księgowych na posiedzeniu komisji. Mimo że radni już w przeszłości negatywnie wypowiedzieli się na ten temat, to pomysł wraca jak bumerang i jeden z księgowych pytał przedstawicieli władz miasta, czy powrót do tego pomysłu to wynik błędów w pracy księgowych przez które brakuje pieniędzy w oświacie. Najwyraźniej zastępca prezydenta Piotr Paczóski nie zrozumiał, że było to pytanie, a nie oskarżenie, bowiem w odpowiedzi apelował, aby pan księgowy na przyszłość ważył słowa. To nie jedyne spięcie, jakie tego dnia miało miejsce podczas spotkania w sali obrad. W pewnym momencie, gdy Piotr Paczóski sam sobie udzielił głosu, przewodnicząca komisji przypomniała, że zastępca prezydenta jest gościem i to ona prowadzi posiedzenie oraz udziela głosu poszczególnym osobom. - Proszę zachowywać się kulturalnie i nas nie pouczać - mówiła Anna Ragiel.

W trakcie dyskusji była mowa o wspólnych zamówieniach dla placówek oświatowych, co już ma miejsce w kilku obszarach (energia, gaz i ubezpieczenia). Na początku 2017 roku księgowi przedstawiali też inne propozycje, ale nie wszyscy są pozytywnie do tego nastawieni. Leszek Wrotniewski zwracał uwagę, że w wielu placówkach różne rzeczy kupowane są ze środków rady rodziców i dzięki sponsorom, co odciąża budżet placówki. - Może się okazać, że wyjdzie drożej - przestrzegał radny klubu DRS. Co więcej, Wrotniewski ubolewał, że "szarpana jest biedna oświata, a wydatki spółek miejskich są poza kontrolą".

Przedstawiciele Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta poinformowali, że z 300 dzieci, których zabraknie w jeleniogórskich szkołach w przyszłym roku, 150 to osoby spoza Jeleniej Góry, a druga połowa to braki spośród mieszkańców naszego miasta. To właśnie demografia jest przyczyną, że subwencja oświatowa na przyszły rok będzie o ok. 1,8 miliona niższa, niż gdyby liczba uczniów się nie zmieniła. W związku z tym wrócił temat łączenia szkół, ale tym razem bez podawania konkretnych propozycji. Jak zapewnili przedstawiciele władz miasta, do końca roku radnym zostanie przedstawiona propozycja nowej sieci szkół przewidująca łączenie niektórych placówek, a czas na decyzje będzie do lutego.

Posiedzenie Komisji Oświaty i Wychowania zakończyło głosowanie nad projektem budżetu miasta na przyszły rok. Najpierw radni zdecydowali, żeby wnioskować do prezydenta o zwiększenie w budżecie puli na oświatę o brakujące 10 milionów złotych, aby w ciągu roku nie trzeba było robić przesunięć na ten cel. Następnie wydali pozytywną opinię o projekcie budżetu na rok 2018. Czy Marcin Zawiła uwzględni wniosek grupy radnych, okaże się przy ostatecznym projekcie, który poznamy pod koniec grudnia br.

Ogłoszenia

Czytaj również

Młodzi na rynku pracy

Otwarte progi Norwida

Żerom z Politechniką

Komentarze (34) Dodaj komentarz

~kto winny? 6-12-2017 18:37
Poprzednio brakom w budżecie winni byli chorujący nauczyciele, teraz winni są księgowi popełniający błędy...
~sajmon 6-12-2017 22:07
do: ~kto winny? (18:37)
Hmmm... A dofinansowanie oświaty takie jak zawsze ???Czy jak to pisze w artykule "wynik błędów w pracy księgowych przez które brakuje pieniędzy w oświacie"
~sajmon 6-12-2017 22:15
do: ~kto winny? (18:37)
Zakładam że PO w naszym mieście dalej będzie próbować w..ymać mieszkańców tak przy likwidacji gimnazjum co każdy pamięta że zamiast likwidować gimnazja próbowali zlikwidować podstawówki :( zwalając winę na reformy PIS :( Oby tych polityków szlak trafił :( I żołnierze niezłomni w domach ich odwiedzi :)
~ 6-12-2017 19:02
Mają zamiar łączyć szkoły, czy zredukują w związku z tym etaty w Wydziale Edukacji???
~dojna zmiana 6-12-2017 19:35
Co tam dziura,ważne że menelstwo na bieżąco dostaje i przepija pińcet.
~mmm 6-12-2017 19:41
Mniej uczniów powinno automatycznie oznaczać >>> mniej klas, zapewne mniej szkół, i zapewne mniej nauczycieli! Nie może być tak, że lobby belferskie na przekór demografii chce wyrywać z budżetu kasę na maksa - kosztem coraz bardziej dziurawych ulic, mniejszych inwestycji, kultury, sportu? OPAMIĘTRAJCIE SIĘ, mieszkańcy JG to nie tylko tych 1,5 tys nauczycieli! Miasto dokłada ponad 25 milionów zł. rocznie do subwencji oświatowej - gdyby te pieniądze przeznaczyć na inwestycje, to za 5 lat byłby tu hongkong, bez żadnych unijnych dotacji. Duża hala widowiskowo-sportowa, nowe nawierzchnie na wszystkich ulicach, większe dotacje do ośrodków kultury - więcej koncertów, imprez, itd. Obecnie wszystko to przeżera oświata, w imię tzw. spokoju społecznego, worek bez dna. ŻENADA.
~ 6-12-2017 19:55
do: ~mmm (19:41)
co ty tam palisz?
~koego/koleżanko 7-12-2017 8:07
do: ~mmm (19:41)
hala sportowa poco na Złotniczej jeden kompleks w Cieplicach drugi ci teraz czas na trzeci. Miasto się wyludnia a my nowe hale będziemy budować?
~*4 7-12-2017 8:50
do: ~mmm (19:41)
Chyba miałeś na myśli " Pekin" taka nazwa dzielnicy potocznie gdzie lepiej się po zmierzchu nie kręcić.Nie pal to ma naprawdę zły wpływ na mozg
~Sendomir12 6-12-2017 19:48
A może przyczyną jest skąpy budżet? Planowane dochody w budżecie Jeleniej Góry na 2018r. - 472mln zł, a porównywalnego ludnościowo Nowego Sącza 590mln zł ! Przypadek?!
~ 7-12-2017 12:57
do: ~Sendomir12 (19:48)
Łużniak i Zawiła to przypadek. Dzięki nim mamy takie mizerne efekty.
~ 6-12-2017 20:00
Mniej do własnej kieszeni a wystarczy na wszystko, Próżniacy !!!!!
~fredek bez kredek 6-12-2017 20:57
Szkoda ze przy okazji termodernizacji szkół nie wymieniano instalacji grzewczej lub chociaż nie zaistalowano termostatów.Kaloryfery grzeją na max a regulacja temperatury odbywa sie przez uchylenie okna.Szkoły zostały połączone ale etaty zostały zwłaszcza na poziomie v-ice
~ 6-12-2017 21:02
A może tak lekcje religii przenieść do salek kościołow. Tak było za nieboszczki komuny. Kto chciał ten znalazł czas i chodził ,mimo niesprzyjających klimatów politycznych.I ludzie, mimo "utrudnień " w katechizacji , jakby bardziej pobożni byli. Rzeklabym,ze bardziej uczciwi w wierze. Pieniążki za etaciki w szkołach na bardziej pozyteczne cele. Mniej handlu w salkach katechetycznych, wiecej bozej nauki/ w tych salkach/ i każdemu na dobre to wyjdzie !Nb. nie pamiętam czy to prawda czy coś zmyślam, ale Jezus pogonił handlarzy ze świątyni... Sprostujcie, jeśli coś zmysliłam
~budda 6-12-2017 22:00
do: ~ (21:02)
Fajnie by było gdyby Twoje życzenia się spełniły,niestety w tym kraju jeszcze jest to niemożliwe.Zobacz tylko ile państwo łoży na kościół katolicki,ile kosztują nas katecheci,kapelani policji,wojska,straży pożarnej,szpitali itp.Każdy z tych kapelanów jeżeli brać pod uwagę służby mundurowe jest w stopniu oficera,co jest dla mnie nie zrozumiałe,weź pod uwagę,że państwo za każdą "duchowną" osobę opłaca składkę zus-owską a tych ludzi jest masa,do tego sponsorowanie remontów budynków sakralnych i nie tylko sakralnych,do tego przywileje ot chociaż by w handlu ziemią rolną,taki ostatni prezent państwa dla kościoła.Takich niepotrzebnych wydatków w państwie jest wiele,niestety jeszcze mała część społeczeństwa się tym interesuje i mało kto się temu sprzeciwia.Niestety ta dobroduszność kosztuje nas podatników miliardy złotych rocznie,są to pieniądze,które mogły by być spożytkowane w lepszy sposób...
rymcycymcy 6-12-2017 23:15
Zmieniam kanał za pomocą pilota i ...co upadało ...zakwita ! :) magia. Ktoś tu ogląda złe programy ! :)
~ 7-12-2017 17:47
do: rymcycymcy (23:15)
bo to rymcycymcyku, wiosna. Nie zauważyłeś ? Więc wszystko zakwita, jak przystało na obecną porę roku.
~koleg 6-12-2017 23:42
no tak lewacy szukają oszczedności na religii ... Zobaczcie gdzie jest wasze lewackie myślenie po odrzuceniu wartości chrześcijańskich przez kraje zachodnie..... i jak zaczyna się w nich żyć... Był już Palikot krzyże zdejmował wojował... itd... Pytam gdzie ten Palikot i jego hasła walki z Kosciołem... szkoda gadać
~ 7-12-2017 10:50
do: ~koleg (23:42)
Idę o zaklad,że o lewactwie innych szanowne pieprzy ,jak Piekarski na mękach, powtarzając brednie "szeregowego" posła,bez zapoznania się z def. lewactwa. Tymczasek LEWAK =TY. Z definicji. Dowód tezy ,że jesteś lewakiem: 1. Prawdopodobnie jesteś biorcą pinceta , albo bardzo mocno popierasz ten program, a więc masz oczekiwania lewicowe.2. Masz za złe, tym, co obiecywali socjalne eldorado i wycwancykowali cię na cacy, nawet ochlapów nie rzuciwszy Jesteś pan(?) lewak c.n.d Z religią przesadzasz, albo nadinterpretujesz. Nikt nie mówi o braku religii. Religia w świętym miejscu. Dla tych wybrańców Boga, którzy chcą. Obawiasz się niskiej frekwencji ? Masz rację. Też bym się obawiała. Ale to i taka wiara. Na siłę i pozorowana tak samo prawdziwa,jak Piotrowicz prawiczkiem po romansie z komuną.
~... 7-12-2017 0:50
Przystosowywanie szkół swego czasu dla 6-latków dało dziurę , która się powiększa. Potrzebne są też pieniądze na podwyżki dla nauczycieli ( które są zagwarantowane zgodnie z ustawą ). Pan prezydent P.Paczóski powinien zauważyć, że za 2-3 lata przybędzie mu przedszkolaków i uczniów. Szkoły, przedszkola zlikwidują, by następna ekipa musiała je na nowo budować. Zmniejszyć pieniądze dla alkoholików i dziura się zmniejszy. Rzeczywiście można też podnieść budżet. Inne miasta są bardziej zadłużeni niż Jelenia Góra, a mimo to funkcjonują. Szanowni radni i włodarze więcej odwagi i racjonalnego wydawania oraz pomysłu, aby przyciągnąć inwestorów a miasto zacznie zarabiać. Może nadszedł czas na pozbycie się niektórych naczelników i zatrudnienie nowych z inną wizją i pomysłem. Władze i radnych wymieni się już jesienią jak dale tak będą działać.
~przemek 7-12-2017 6:18
u nas większa dziura a taki Bolesławiec zniósł podatek od nieruchomosci, od 2018 będzie darmowa komunikacja miejsca /nie tylko dla emerytów/ nie ma platnych parkingów.. o co chodzi? zadłużaja sie ponad granice mozliwosci? i rynek taki ładny i termy funkcjonalne i marketów mniej.... jak to mozliwe ze jelenia taki magnes dla turystow a knajpy po 18 puste w "starówce"? ta starówka w ogóle taka puste wszyscy uciekają z niej...idą wybory warto to docenić a muzealników do muzeów....
~STACH 7-12-2017 12:52
do: ~przemek (6:18)
Nie wiem kto rządzi w Bolesławcu, PIS,PO czytam ktoś inny ale faktem jest że w Bolesławcu zawsze dbano bardziej o mieszkańców niż w Jeleniej Górze. U nas niby miasto turystyczne a za parkingi trzeba płacić nawet na parkingu przy szpitalu. Nie mówię już o cenach w autobusach. Ciągłe podwyżki a to podatek od nieruchomości a to cena wody i ścieków itd. Chciałbym kiedyś doczekać czasów gdy usłyszę od Prezydenta, Radnych (nie ważne z jakiej opcji) komunikat, zmniejszamy podatki lokalne, zmniejszamy cenę wody, likwidujemy płatne parkingi (turyści przyjeżdżajcie do nas), zmniejszamy czy likwidujemy ceny biletów MPK, wracamy do szkolnictwa zawodowego np. technikum medyczne, budowlanka zamiast niepotrzebnego III LO , technikum weterynaryjne, wchodzimy w program mieszkanie plus. Mógłbym jeszcze wiele tak wymieniać ale już mi się nie chce bo to są słowa wołającego na puszczy. Na miejscu Prezydenta czy Radnych natychmiast pojechałbym do Bolesławca aby podpatrzyć jak to się robi że "MOŻNA".
~pol 7-12-2017 8:27
Nigdy więcej zdradzieckiej dyktatury PO/PSL wspieranej przez lewacką mafię sędziowską i prawniczą .
~rada rodziców 7-12-2017 8:42
Panie Wrotniewski, Rada Rodziców jest nieobowiązkowa - na szczęście. Na papier toaletowy też się składamy - my rodzice. Na zajęcia pozalekcyjne, których jak na lekarstwo - również płacimy (jeśli chcemy by dziecko na takowe uczęszczało). Drukarka, papier xero, wycieczki, środki czystości. Czasem mam wrażenie, że posłanie do prywatnej szkoły wyszłoby taniej.
~gość 7-12-2017 9:48
Rada rodziców nieobowiązkowa? żart!! Spróbuj w przedszkolu nie zapłacić (co miesiąc zdzierają po 35PLN) to dostajesz informację, że Ci dziecko wyrzucą z przedszkola.... Ot taki delikatny szantaż.Doświadczyłem to osobiście przy 1 dziecku u Pani WROTNIEWSKIEJ (okrąglak) i teraz w przedszkolu nr 4 z młodszym dzieckiem. Pewnie tak jest wszędzie. Ale pewnie co tam dajmy Rydzykowi kolejne 10, 20, 30 milionów. Wg mnie wracamy do średniowiecza. Kwestia czasu i będzie św. inkwizycja wg PiSu. DRAMAT
~rada rodziców 8-12-2017 5:05
do: ~gość (9:48)
Oczywiście, że jest nieobowiązkowa, podobnie jak ubezpieczanie dzieci w placówkach oświatowych. Tylko dyrekcja mówi, że to "obowiązek" i suweren płaci. Otóż ja również za czasów przedszkolnych płaciłam, czy miałam danego miesiąca czy też nie...Myślałam, że muszę. Jest podstawa prawna mówiąca o tym, iż RR nie jest obowiązkowa a jakiekolwiek zastraszanie zgłosiłabym do kuratorium. W przedszkolu opłata na RR to było 35/dziecko... Do tej pory się zastanawiam, na co te pieniądze "szły", ponieważ dywany, malowanie sal itp finansowane było z kieszeni lepiej sytuowanych rodziców. Także, Rada Rodziców NIE jest obowiązkowa. Pozdrawiam.
~ 7-12-2017 11:13
inne miasta nie mają problemu bo w tamtym roku po zmianie przepisów przewietrzyli oświatę wprowadzili CUW-y i teraz mając wszysko w garści nie martwią się o braki w budżecie.
~ 7-12-2017 11:41
Jak brakuje to zawsze tną z oświaty, niedawno wyremontowane szkoły będą stać puste i niszczeć po to by za 2,3 lata remontować coś od nowa. Jedne szkoły średnie są wspierane i faworyzowanie a innym się zabiera kierunki i przenosi do tych faworyzowanych. I tak np. po co było w mechaniku kucharza otwierać kosztem szkoły na Leśnej? Zobaczymy kto tym razem będzie miał większe plecy u włodarzy miasta i w wydz. Oświaty. I dlaczego znów wszystko kosztem oświaty, strasznie zaoszczędzą jak będą musieli nauczycielom odprawy płacić.
~Lukator 7-12-2017 13:42
do: ~ (11:41)
Racja. To dotyczy całej jeleniogorskiej oświaty. Nieudolność, kolesiostwo i kumoterstwo kierownictwa wydziału oświaty. Czy prezydent tego nie widzi czy nie chce widzieć. Ten naczelnik już dawno powinien być odwołany. Problemy z finansowaniem oświaty w naszym mieście to kwestia wielu lat, ale od kiedy jest ten naczelnik problem narasta lawinowo. O oświatę trzeba dbać i nie wolno na niej oszczędzać bo to nasza przyszłość. A dba się tylko o niektóre placówki i dzieli się przez to dzieci na lepsze i gorsze poprzez diametralnie różne warunki pobytu i nauki w szkołach.
~Pohthhj 7-12-2017 12:36
My nauczyciele już niebawem Wam Państwo radni i Panu Panie Prezydencie podziękujemy za tę dziurę w oświacie, może tę dziurę przesunięcie na Ratusz a nam wszystkim dacie wreszcie odsapnąć, bo to jest nieludzkie co od lat nam fundujecie. Ciągłe cięcia, ciągłe straszenie i brak stabilizacji.
~Vit 7-12-2017 13:15
Powiedzmy sobie szczerze, gość w pulowerku się nie sprawdził, podobnie jak jego cała formacja.
~becia 7-12-2017 13:30
Póki uczniowie nie będą płacić za lekcje to będzie deficyt.
rymcycymcy 7-12-2017 23:08
A tak swoją drogą jak widzę tytuł ..."dziura coraz większa" i widzę znak FOTO ...to ja się spodziewam foto dziury ...a tu same ..twarze !! :)
~ 7-12-2017 23:14
Zobaczymy co szanowany PAN naczelnik zrobi za 2 lata jak do szkół średnich roczniki z gimnazjów i klas VIII się zejdą, trzeba myśleć perspektywicznie proszę pana a nie likwidować i łączyć szkoły. Wasze działania pod prokuratora się nadają, za niszczenie szkół kosztem kolesiostwa!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kontrowersyjne nagranie nauczyciela

Lemowisko odmienione

Trawnik to nie parking

Pokaz psich piękności

Nie chcą hejtu – jest ich coraz więcej

Sonda

Czy reklamy przy drogach i ulicach dekoncentrują kierowców?

Oddanych
głosów
895
Tak
78%
Nie
18%
Nie mam zdania
4%