MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Dzisiaj pogrzeb Tadeusza Mazowieckiego – żałoba narodowa

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 3 listopada 2013, 8:34
Aktualizacja: Poniedziałek, 4 listopada 2013, 7:10
Autor:
O północy rozpoczęła się jednodniowa żałoba narodowa. Prezydent Rzeczypospolitej Polski Bronisław Komorowski ogłosił ją w związku z uroczystościami żałobnymi byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się przed południem w archikatedrze w Warszawie. Trumna z ciałem spocznie w grobie rodzinnym na cmentarzu w Laskach.

Tadeusz Mazowiecki był pierwszym niekomunistycznym premierem Polski po II wojnie światowej. Zmarł 28 października br. w Warszawie. Miał 86 lat. Był współtwórcą porozumień Okrągłego Stołu. We wrześniu 1989 roku został powołany na urząd premiera, którą funkcję sprawował do grudnia 1990 roku. Był posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji oraz posłem na Sejm RP I, II i III kadencji w latach 1991-2001.
Od 1992 do 1995 r. był specjalnym wysłannikiem Komisji Praw Człowieka ONZ do byłej Jugosławii, a od 2010 roku pełnił funkcję doradcy Prezydenta RP do spraw polityki krajowej i zagranicznej.
W 1995 roku Tadeusz Mazowiecki został odznaczony Orderem Orła Białego.

Zgodnie z Ustawą o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej w czasie trwania żałoby narodowej flagę państwową opuszcza się do połowy masztu. Zwyczajowo nadawcy i organizatorzy imprez np. kulturalnych czy masowych odwołują je w czasie żałoby, ale nie mają takiego prawnego obowiązku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Studium na początek

Świętują Niepodległość

Wypadek przy baniakach  

Podatki – zmiany  

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Trwa remont Krakowskiej

O rozpadających się górach

Debatowali o bezpieczeństwie

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
1010
Tak
65%
Nie
28%
Nie wiem
7%