MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Dzisiaj pogrzeb Tadeusza Mazowieckiego – żałoba narodowa

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 3 listopada 2013, 8:34
Aktualizacja: Poniedziałek, 4 listopada 2013, 7:10
Autor:
O północy rozpoczęła się jednodniowa żałoba narodowa. Prezydent Rzeczypospolitej Polski Bronisław Komorowski ogłosił ją w związku z uroczystościami żałobnymi byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się przed południem w archikatedrze w Warszawie. Trumna z ciałem spocznie w grobie rodzinnym na cmentarzu w Laskach.

Tadeusz Mazowiecki był pierwszym niekomunistycznym premierem Polski po II wojnie światowej. Zmarł 28 października br. w Warszawie. Miał 86 lat. Był współtwórcą porozumień Okrągłego Stołu. We wrześniu 1989 roku został powołany na urząd premiera, którą funkcję sprawował do grudnia 1990 roku. Był posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji oraz posłem na Sejm RP I, II i III kadencji w latach 1991-2001.
Od 1992 do 1995 r. był specjalnym wysłannikiem Komisji Praw Człowieka ONZ do byłej Jugosławii, a od 2010 roku pełnił funkcję doradcy Prezydenta RP do spraw polityki krajowej i zagranicznej.
W 1995 roku Tadeusz Mazowiecki został odznaczony Orderem Orła Białego.

Zgodnie z Ustawą o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej w czasie trwania żałoby narodowej flagę państwową opuszcza się do połowy masztu. Zwyczajowo nadawcy i organizatorzy imprez np. kulturalnych czy masowych odwołują je w czasie żałoby, ale nie mają takiego prawnego obowiązku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dołożą kolejne miliony

Robert Biedroń w Jeleniej Górze

Połączą MOS i MDK?

Będą nowe autobusy MZK

Jakie inwestycje w Gminie Jeżów Sudecki?

Bezzasadne wezwania  

Akcja PIT 2019  

"Wybierzmy prezydenta, który nie będzie dzielił"

Sonda

Rząd przyznaje, że pomimo 500+ dzietność spada. Czy to świadczenie zlikwidować?

Oddanych
głosów
299
Tak
52%
Nie
43%
Nie wiem
5%