MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Romów

Wiadomości: REGION
Środa, 8 kwietnia 2009, 17:32
Aktualizacja: 17:34
Autor: Mar
W pracach interwencyjnych wzięło udział wielu kowarskich Romów
Fot. Ania
Mimo że są naszymi sąsiadami i kolegami ze szkoły, ciągle nie potrafimy ich zrozumieć. Tradycja zabrania im jakiegokolwiek kontaktu z przedstawicielami prawa. Wydają za mąż 15–letnie dziewczęta. "Gadzio", czyli nie–Rom, nie może być dopuszczony do tajemnic społeczności.

W naszym kraju mieszka ich kilkanaście tysięcy i są najbardziej nielubianym przez Polaków narodem. Stereotyp jest taki: Cygan to obibok, złodziej, żebrak. Równolegle funkcjonuje wykreowany w okresie romantyzmu i utrwalany przez wielu malarzy i literatów mit Cygana – symbolu wolności, piękna i swobody.
Jednak ta pierwsza opinia jest dużo powszechniejsza. Na szczęście to nastawienie powoli się zmienia, szczególnie w miastach w których tworzą większą społeczność. W naszym regionie Romowie liczniej mieszkają w Kowarach, Kamiennej Górze, Lubaniu.

Państwo ma obowiązek zapewnić wszystkim swoim obywatelom równe szanse. Romowie już na starcie mają niewielkie szanse na odniesienie sukcesu edukacyjnego i zawodowego, bo są grupą o pewnym stopniu upośledzenia społecznego i ekonomicznego. Dlatego należy stosować wobec nich system zachęt: ułatwiać im naukę, pomagać w sferze socjalnej, aktywizować ich. Państwo robi to od 2001 r. w ramach rządowego programu na rzecz społeczności romskiej. Ten program przynosi efekty. Widać to chociażby w Kowarach.

- W naszym mieście program pomocy Romom funkcjonuje od 2005 roku, gdy po raz pierwszy dostaliśmy na ten cel środki państwowe – wyjaśnia pełnomocnik burmistrza do spraw romskich, Wiesława Kuchejda – Cztery lata temu do szkół chodziło zaledwie dziewięcioro dzieci. W tym roku w szkołach podstawowych i po raz pierwszy w gimnazjum uczy się 42 młodych Romów. Dzięki nauce będą mieli większe szanse na rynku pracy i umiejętności niezbędne w życiu. W tym roku po raz kolejny dostaliśmy pieniądze na remonty mieszkań, wsparcie uczących się dzieci i pomoc w aktywizacji zawodowej dorosłych. W tej chwili w Kowarach żyje około 170 Romów, choć ta liczba nieustannie się zmienia.

-W tym roku po raz drugi będziemy zatrudniac Romów do prac interwencyjnych w zamian za zmniejszanie zadłużenia czynszowego – mówi burmistrz Kowar, Mirosław Górecki – w zeszłym roku, dzięki pracom przy porządkowaniu miasta wielu Romów znacząco zmniejszyło swoje zadłużenie. Dzięki programowi rządowemu naprawdę widać poprawę sytuacji tej społeczności, a w stosunkach między społecznością romską i polską jest o wiele mniej napięcie, niż jeszcze kilka lat temu.

Romowie żyjący na Dolnym Śląsku zostali siłą osiedleni w miastach przez milicję obywatelską w roku 1964. Po wojnie władze państwowe postanowiły osiedlić wszystkich Cyganów i nakłonić ich do stałej pracy. Dążono do ich zasymilowania. W 1952 r. prezydium rządu wydało uchwałę zatytułowaną „O pomocy ludności cygańskiej przy przechodzeniu na osiadły tryb życia”. Na wiosnę 1964 r. ostatecznie zakazano Romom wędrować. Musieli pozostać tam, gdzie zastała ich ostatnia zima. Osiedlani byli w miejscowościach które były najbliżej taborów, które już nie mogły ruszyć d dalszą drogę. Cyganie starali się jednak zamieszkać gromadnie, kontynuując tradycyjne zajęcia i stare obyczaje.

Dzisiejsze święto obchodzone jest w rocznicę pierwszego Światowego Kongresu Romów, który odbył się w 1971 roku w Londynie. Kongres ten zainaugurował działalność Światowej Rady Romów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Tramwaj już po renowacji

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Komentarze (7) Dodaj komentarz

Patol 8-04-2009 17:54
piipi 8-04-2009 20:05
..Pamietacie ?..."opowiedzcie mi c...nie jak tam u was jest //..u nas wiele i niewiele,bo w sam raz //..u nas czerwien,u nas zielen,cien i blask // ..u nas blekit,u nas fiolet //..u nas dole i niedole ..ALE zawsze kolorowo jest wsrod nas"..Pozdrawiam Was Dobrzy Ludzie.*piipi.
~ulyssenardin 9-04-2009 9:55
lubię Jelonkę bo nie boj się trudnych tematów........
~Cień 9-04-2009 14:39
kto mówi że Polacy nie lubią c...nów? Polacy nie lubią żydów.
~Żołnierz NSZ 10-04-2009 14:11
Polacy nie lubią c...nów i żydów bo mają do tego powody . W Europie miejsca gdzie zamieszkują romowie zamieniają się w inny świat, po ulicach biegają pół nagie czarne dzieci, domy są szare i zaniedbane.
~KIZIOR 11-04-2009 21:01
Taaa jasne znowu im się daje to i tam to bo oni są biedni. Zaproponujcie kiedyś żebrzącemu c...nowi jakąś prace i zobaczycie jaka będzie reakcja...c...nom się nic nie należy niech jadą sobie z naszego kraju.
~ago 12-04-2009 22:26
Cieniu, jeśli chodzi o drugie z Twojego postu z 14:39 (09.04.2009) - chyba jest trochę odwrotnie. To raczej Żydzi bardziej Polaków nie lubią niż Polacy Żydów. Dowód - nawet książki piszą na ten temat, np. Jana Tomasza Grossa "Strach", a wcześniej choćby Jerzego Kosińskiego "Malowany ptak". I te książki są wydawane w Polsce, mimo zawartego w ich treści negatywnego stosunku ich autorów do narodu polskiego. Sami Żydzi nie-żydów określają pogardliwym słowem "goj". Temu nikt nie zaprzeczy. To są fakty. Może zatem lepiej nie wypowiadać się kto kogo nie lubi, bo to tylko wywołuje niepotrzebnie wzajemną niechęć.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wóz strażacki w nagrodę

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Mobilizacja przed II turą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2155
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%