MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Dzisiaj finisaż wystawy

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 3 lutego 2019, 7:51
Aktualizacja: Poniedziałek, 4 lutego 2019, 6:11
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W weekend (2–3.02) w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze goszczą przedstawiciele Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, z rektorem Antonim Dębińskim na czele. Wszystko za sprawą kończącej się wystawy, której finisaż odbędzie się dzisiaj (3.02) o godz. 11:00.

Wystawa pt. "W hołdzie Niepodległej" cieszyła się dużym zainteresowaniem i jest okazją do świętowania zarówno 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, jak i 100-lecia KUL-u. Sobotnie "Spotkanie z KUL" rozpoczął ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński, rektor uczelni z Lublina, której absolwentami są m.in. Gabriela Zawiła (dyrektorka Muzeum Karkonoskiego) i Marcin Zawiła (były prezydent Jeleniej Góry).

KUL to bardzo wyjątkowa uczelnia, która powstała z potrzeb społeczeństwa Wolnej Polski, a przez okres komunizmu była utrzymywana tylko ze składek społecznych. Z mężem studiowaliśmy na KUL-u od 1980 do 1985 roku, a więc także w okresie stanu wojennego. Naszymi profesorami byli Tomasz Strzembosz, Władysław Bartoszewski, Jerzy Kłoczowski - naprawdę wielkie formaty ludzi, autorytety - wspominała Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego.

Następnie odbył się wykład "Kolorowa banda i własny dekiel. Słowo o korporacjach akademickich KUL", który poprowadził dr hab. Maciej Jońca, prof. KUL. Tego dnia można było też zapoznać się ze „Sztuką na KUL” – przybliżył ją dr Krzysztof Przylicki, dyrektor Muzeum KUL, a na zakończenie prezentację „KUL u progu nowego stulecia” przedstawiła Ewa Kula z Działu Komunikacji uczelni im. Jana Pawła II.

Na niedzielę (3.02) o godz. 11:00 zaplanowano finisaż wystawy "W hołdzie Niepodległej" - będzie wystąpienie rektora KUL-u oraz oprowadzanie z komentarzem kuratora wystawy. Wstęp wolny!

To nie pierwszy i nie ostatni przykład współpracy jeleniogórskiej placówki kultury z lubelską uczelnią.

W Lublinie na KUL-u będzie prezentowany nasz ulubiony malarz - Wlastimil Hofman, więc ta wymiana jest w obu kierunkach - zapowiada dyrektorka Muzeum Karkonoskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
1
50%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Chcą odwołania przewodniczącej

II Dni Muzyki Papieskiej w Jeleniej Górze

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Ghgfexzaggfd 3-02-2019 8:51
Polska była niepodległa od roku 1990 do roku 2004 i tyle w temacie więc jakie 100lecie Polacy nie wykorzystali tych lat aby stać się krajem niepodległym gospodarczo mogliśmy z naszymi bogactwami które mamy w ziemi być jak Norwegia albo nawet lepiej
~Olo 3-02-2019 10:02
Co to jest FINISAŻ???
~Tosia 11 3-02-2019 16:23
do: ~Olo (10:02)
A po KULu niektórzy w KODzie i w braterstwie z niektórymi z dawnej władzy
~devil 3-02-2019 16:56
do: ~Olo (10:02)
Jak sama nazwa wskazuje to coś odwrotnego do wernisażu :) Po prostu uroczysty koniec wystawy czy prezentacji.
~anty kwadrat. 3-02-2019 21:54
do: ~devil (16:56)
Chleją i żrą za nasze.
~ 3-02-2019 12:25
Ach jak erotycznie brzmi ten finisaż. Tak jak ORGAZM !
~anty kwadrat. 3-02-2019 21:55
do: ~ (12:25)
Wsadź narząd weń, a się zdziwisz, jak te sępy kościelne cię potraktują.
~anty kwadrat. 3-02-2019 21:53
Takie szopki utwierdzają kler w swojej ważności i prawach do rządzenia Polską. Niedawno jeden taki powiedział: TO KOŚCIÓŁ POWINIEN W POLSCE RZĄDZIĆ, BO MAMY 95% KATOLIKÓW, TO ZNACZY, ŻE JESTEŚMY GŁÓWNĄ SIŁĄ.Takimi kategoriami myśląc, można by mieć wiele innych form uprawnień do rządzenia. Kościół ostatnio, schamiał, stał sie bezczelny, arogancki, roszczeniowy, czym doprowadza większość ludzi do brzydkich myśli. Grzeszność czarnej sekty stoi w jasnym lekceważeniu ich "nauczania", przestępczość jest większa jak wśród świeckich, a żądanie pieniędzy i styl życia poraża ludzi normalnych. Ja w świetle coraz większych i bezczelniejszych żądań zwrotu "majątku kościoła" bym im zadał tylko jedno konkretne pytanie, w takim gronie i okolicznościach, żeby nie mogli się wykręcić: SKĄD KOŚCIÓŁ MA MAJATKI, PIENIĄDZE, BIŻUTERIE, ZŁOTO I DZIEŁA SZTUKI? Ta kasta nierobów nie zarabia grosza pracą,wyłudzają tylko, strasząc ludzi piekłem i innymi karami, jeśli nie poddadzą się ich woli. Bo nie ma żadnego boga, to oni go stworzyli. Co widać po wszystkich innych kulturach od 5000 lat przed nimi. Wszędzie był jakiś nieznany, niewidzialny, straszliwy w zemście bóg, a oni kapłani go tu ucieleśniali. W ten sposób durniów i maluczkich można uziemić, zastraszyć, wykorzystać. Bo wiedzą, że nikt nigdy im za to krzywdy nie zrobi, jeśli my nie weźmiemy sie za ich wrogie nam życie. Jak inkwizycja, czy palenie na stosie, tortury, wymuszanie majątków. Niech odpowiedzą skąd to wzięli i przedstawia dowody. Dlatego tych księdzoprofesorów trzeba rozliczać z tego co czyni kler, a nie zadki im miodem smarować.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Danuta Sadownik o uzależnieniach

Stop marginalizacji średnich miast

Spór o edukację seksualną

Głosowisko w MDK "Muflon" – zapisy

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
727
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%