MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Dzisiaj dolnośląski szczyt ws. smogu

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 10 marca 2017, 12:22
Aktualizacja: 12:25
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Archiwum
Samorządowcy z dolnośląskich gmin uzdrowiskowych oraz władze Urzędu Marszałkowskiego spotykają się dzisiaj (10.03) w Jeleniej Górze, aby rozpocząć dyskusję na temat możliwych rozwiązań zmierzających do likwidacji źródeł niskiej emisji. Samorządowcy ze stolicy Karkonoszy mają pomysł na konkretne działania.

- Chcemy wspólnie z innymi burmistrzami wystąpić do zarządu województwa dolnośląskiego i Sejmiku Województwa, abyśmy wspólnie zaczęli zabiegać o zmianę stanu środowiska, powietrza – przede wszystkim w miastach uzdrowiskowych, ale nie tylko – powiedział Jerzy Łużniak, który wskazuje możliwe źródło finansowania.

- Proponujemy, żeby środki, które kilka lat temu zostały utworzone z RPO jako pożyczka dla przedsiębiorców (ok. 400 mln zł), które wróciły do samorządu województwa dolnośląskiego, przeznaczyli na pomoc samorządom z dużym uwzględnieniem gmin uzdrowiskowych – tłumaczy zastępca prezydenta Jeleniej Góry. Środki miałby być przeznaczone na zmianę systemów ogrzewania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wypadek przy sądzie

Dalszy ciąg Senioraliów 2019  

Wyniki głosowania w jeleniogórskim BO  

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~kokospoko 10-03-2017 13:03
Do kogo ta gadka? Do cieplickich Januszy przyzwyczajonych do darmowego ciepełka z palonych śmieci i starych mebli? Tylko restrykcyjne działanie straży miejskiej, mandaty i monitoring spalin w godzinach wieczornych może dać jakiś efekt.
~Polskie realia 10-03-2017 13:31
Teraz trwa wycinka drzew na Słowackiego 17 na całego, ciekawe skąd oni wezmą tyle tych Januszów co tak hurtowo palą w piecach, gdy tak naprawdę masowo wycina się zdrowe drzewa i wszyscy mają to gdzieś.
~xc 10-03-2017 13:37
Jedyną receptą jest likwidacja i zakaz używania piecy węglowych.Budowa elektrowni atomowej i przejście na tanią energią elektryczną.Ewentualnie dotacja państwa np. 500zł/mc dla każdego kto ogrzewa gazem bądź prądem.Innego wyjścia nie ma i możecie sobie pie..ić i organizować szczyty a ludziska jak palili w XIX wiecznych piecach, tak palić będą bo wiekszość społeczeństwa to biedota,której nie stać na nowoczesne ekologiczne systemy ogrzewania.
~ 10-03-2017 14:59
Niemcy spalają blisko połowę węgla, jaki zużywa cała UE. Ale dzięki propagandzie to Polskę uważa się za największego truciciela w Europie! Warto zauważyć, że od 2008 r. nasz zachodni sąsiad zbudował pięć nowych elektrowni opalanych węglem o łącznej mocy ok. 4,3 tys. MW. W tym samym czasie nieudolny rząd Tuska dopuścił do likwidacji zaawansowanego projektu budowy elektrowni węglowej w Ostrołęce oraz dał się ograć ekologom w sprawie nowych bloków elektrowni w Opolu. Niemcy jednak nie próżnują, bo do 2018 r. zamierzają wybudować kolejne elektrownie węglowe o łącznej mocy 6,6 tys. MW.
~ 10-03-2017 15:01
dlaczego cisza w mediach o tym że w europie jest skażenie radioaktywnym Jodem - media dlaczego o tym nie informujecie tylko ciągle bełkot o smogu
~do 14:59 10-03-2017 15:52
Zapomniałeś dodać pisowski oszołomku ,że Niemcy może i palaja węgiel ale mają najnowocześniejszy system filtracji i praktycznie nic szkodliwego się z tych piecy nie wydobywa,w przeciwieństwie do Polandeszu gdzie dym z węgla wylatuje bezpośrednio z kominów.Zanim coś durnego naPISzesz to pojedź do Niemiec zimą a zobaczysz jaka jest róznica w jakości powietrza.
~precz z pis, po i pozostałymi 10-03-2017 17:01
jeżdżę czesto i wiem jakie jest powietrze - problem w tym że nie jestem pisuarem tylko przeciwnikiem durnych rządów które nie zrobiły nic aby właśnie w Polsce wybudować takie same elektrownie węglowe i palić polskim węglem a za prąd obniżyć ceny i ogrzewać elektrycznie wtedy będziemy mieć czyste powietrze i pieniądze zostaną u nas heh na razie to czekam jak wybudują gazową nitkę nordstream2 i niemcy jako pośrednicy będą nam sprzedawać gaz po 450dolarów za 1m3 a wtedy nie daj boże wszyscy wrócą do palenia węglem tak jak to miało miejsce 10lat temu
~Mieszkaniec 10-03-2017 19:30
Panowie Rajcy to proste jak budowa cepa , Podatki od nieruchomości opalanych piecami , kominkami - etc. o 500 % wyższe , Posiadacze diesli do przeglądu czy posiadają filtr PDF czy spełniają normy spalin bo kopciuchów nie brakuje na naszych drogach . Zakaz wjazdu do centrum aut nie spełniających normy euro 5 . Porządek zrobi się sam Polakowi jak nie zajrzysz do kieszeni to nie zmądrzeje.
~Do kretyna z ~do 14:59 10-03-2017 20:09
a nie można oszołomie bez inwektyw?
~ 10-03-2017 20:57
ale otym że samochody w korkach dużo spalin produkują to cisza, tak trudno się przyznać że za dużo sygnalizacji świetlnej w mieście ? i po toe nowe osiedla na obrzeżach skoro ponoć zmniejsza się liczba mieszkańców ?
~On 11-03-2017 10:21
Cały ten SMOG to pic na wodę i fotomontaż. Przekraczanie norm czystości powietrza to przede wszystkim z winy setek tysięcy samochodów i ich spalin; nie zaś kominów w gospodarstwach domowych. Każdy, kto choć przez pewien czas miał do czynienia z kuchnią czy piecem węglowym wie, że nikt przy zdrowych zmysłach nie pali plastikiem, butami, czy innymi śmieciami. Gdyby to zrobił tylko 2-3 razy, ruszt i komin wewnątrz zostałyby zalepione. Czyszczenie tego jest zbyt drogie. To nieprawda z tym paleniem śmieci. Rzecz idzie o setki milionów złotych do wydania z różnych funduszy. Cała ta hucpa to wynik cynicznego działania samorządowych lobbystów, walczących o kasę dla budżetów miast i gmin. To polityka; jest co wydawać, obywatele się cieszą, wybierają ich ponownie, bo ci niby dbają o mieszkańców.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nowy man dla OSP

Wybory: Zwycięstwo PiS

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Po Koronę Gór Polskich

Poświst na "góralu"

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
703
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%