MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Dziś Wszystkich Świętych

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 31 października 2007, 19:00
Aktualizacja: Piątek, 2 listopada 2007, 8:01
Autor: AGA/ Daria
Fot. Agnieszka Gierus, Daria Pyrzanowska
Na cmentarzach i przed nimi zwiększa się ruch.Jak dojechać, by nie stać w korkach? Gdzie zaparkować? A może lepiej zostawić auto w garażu i wybrać autobus lub spacer?

Korki i utrudnienia w ruchu: to początek kłoptów na drogach związanych z dniem Wszystkich Świętych. Przy cmentarzach od środowego popołudnia porządku pilnują policjanci, którzy rozpoczęli akcję "Znicz" Jak dotąd nie ma poważniejszych utrudnień.

W czwartek – Wszystkich Świętych. Dla jednych święto zadumy, dla innych: możliwość zarobienia pieniędzy. I to sporych. Handlarze akcesoriami związanymi z tym dniem już zacierają ręce i rozkładają przed nekropoliami stragany i namioty. Koniunkturę wyczuwają też markety, które kuszą promocjami na chryzantemy i znicze.

Średnio na ozdobienie jednego grobu rodzina wyda około 300 złotych. To nie tylko cena kwiatów i zniczy. Coraz częściej także posprzątania, bo takie usługi cieszą się coraz większą popularnością. Koszt uprzątnięcia grobu zależy od wykonywanych usług. W ofercie znajdują się między innymi: mycie, polerowanie, malowanie liter a także uprzątnięcie terenu wokół kwater.

Ceny kwiatów są porównywalne z zeszłorocznymi. Najtaniej jest zarówno hipermarketach: ceny chryzantem, zniczy, jaki i sztucznych ozdób są o kilka złotych niż niższe niż na straganach przy cmentarzu.
Ceny chryzantem w doniczkach zależą od jej wielkości i ilości kwiatów i wahają się od kilku do kilkunastu złotych. Podobnie kształtują się ceny zniczy.

Najwyżej cenić się będą handlarze, którzy w dniu Wszystkich Świętych rozstawią swoje stragany przy cmentarzach. Wśród zniczy (o różnych cenach) popularne są lampiony z krzyżem (od 10 do 20 zł, w zależności od wielkości). Wszyszły z mody lampiony z portretem Papieża, nie ma też „zniczy” na baterie, które były zeszłorocznym hitem.

Policja ostrzega
Jak co roku policjanci przeprowadzą akcję Znicz, której celem jest poprawa bezpieczeństwa osób odwiedzających groby bliskich.
W Jeleniej Górze nie będzie można parkować przy ul. Sudeckiej, poza wyznaczonym placem naprzeciwko bramy nekropolii. Parkowanie będzie też dozwolone na chodnikach ul. Mickiewicza i Skowronków oraz prawej stronie Głowackiego. Na Sudeckiej będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 40 km/godz.

Wzdłuż cmentarza w Cieplicach zamknięta dla ruchu będzie ulica Jagiellońska. W pobliżu wyznaczono oznakowane miejsca parkingowe. Policjanci przestrzegają przed kieszonkowcami. Porządku będą pilnowały patrole mundurowe i cywilne. Do akcji włączy się także straż miejska. Funkcjonariusze radzą też pozostawienie samochodu w domu i udanie się na cmentarze autobusami miejskimi. MZK uruchomi linię specjalną z Zabobrza na nowy cmentarz (Sudecka). Więcej będzie także kursów autobusów nr 1 i 16.

Jeleniogórska komunikacja miejska w dniu 1 listopada

1. Poniedziałek 29, wtorek 30 i środa 31 października 2007 r. – autobusy wszystkich linii kursują wg rozkładu jazdy obowiązującego w dni robocze

2. Czwartek – 1 listopada 2007 r.

Linia Nr 1 – autobusy kursują wg rozkładu jazdy obowiązującego w niedziele.
W Jeleniej Górze, na odcinku Podchorążych – Orzeszkowej, w godz. 11:00 – 15:30 będą kursowały dodatkowe dwa autobusy.

Linia nr 12 – autobusy będą kursowały wg rozkładu jazdy obowiązującego w dni robocze.
Linia nr 15 – autobusy będą kursowały wg rozkładu jazdy obowiązującego w soboty.
Linia Nr 16 – w godz. 11:00 – 15:30 będzie kursował jeden autobus wg rozkładu jazdy obowiązującego w soboty.

Linia sezonowa: „Zabobrze – Nowy Cmentarz”

od godz. 8:00 do godz. 18:00 wahadłowo kursuje 6 autobusów o dużej pojemności ze średnią częstotliwością, co 10 minut – odjazd sterowany przez pracowników Nadzoru Ruchu.Trasa przejazdu: Kiepury – Bacewicz – Ogińskiego – „Rondo” Różyckiego – Drzymały – Osiedle Robotnicze – Podwale – Bankowa – Matejki – Sudecka „Nowy Cmentarz” – Czarnoleska (pętla).

Autobusy pozostałych linii w dniu 1 listopada 2007 r. kursują zgodnie z rozkładem jazdy obowiązującym w niedziele i święta.

UWAGA!!!
W autobusach będzie prowadzona wzmożona kontrola biletowa.
Wejście do autobusu Linii sezonowej możliwe tylko po okazaniu uprawnienia do przejazdu bezpłatnego, biletu miesięcznego, skasowaniu biletu jednorazowego bądź po zakupieniu biletu u kierowcy.
Autobus Linii sezonowej nie zatrzymuje się na przystankach „Sudecka Koszary” i „Sudecka Działki”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Monitoring w Radomicach

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Mały Strażak dla jednostek OSP

Komentarze (5) Dodaj komentarz

PrYk 30-10-2007 13:10
Nie zgodze sie z cenami w hipermarketach... Ceny zniczy faktycznie sa czasami nizsze (najczesciej malych zniczy) ale reszta czyli kwiaty a nawet biale kamyczki sa duzo drozsze ! Trzeba bardzo uwazac zeby nie dac sie nabrac na promocje ! Popieram rowniez akcje "znicz" jestem za tym, zeby dokladnie pilnowac porzadku podczas tego okresu.
Ra_v 1-11-2007 0:08
Ja również popieram coroczną akcję "Znicz" a co do cen w supermarketach to zgadzam się z PrYk, promocje sa tak sprytnie przygotowane, ze nie trudno sie dać nabrać
~scrutiniser 1-11-2007 9:54
Na cmentarzach i "przez" nimi.... literówka
~lol 2-11-2007 0:16
Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
Rudy_GUSTAW 2-11-2007 11:16
Plus dla Jelonki za to, że wie jakie święto jest obchodzone 1 listopada. Na innych portalach napisano, że to : "Święto zmarłych". A to "Wszystkich Świętych" :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mina na Zabobrzu

Powstanie trasa rowerowa – sprostowanie

Podgórna zarośnięta!

PSZOK tylko bez zaległości

Mobilizacja przed II turą

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
75
Tak
45%
Nie
40%
Nie wiem
15%