MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

Dziś niedziela palmowa – początek Wielkiego Tygodnia

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ KRAJ
Niedziela, 16 marca 2008, 7:25
Aktualizacja: 7:26
Autor: Angela
Fot. TEJO
Na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy wierni Kościoła katolickiego obchodzą 16 marca niedzielę palmową.

W świątyniach odczytywana jest uroczyście Ewangelia dotycząca męki Zbawiciela i Jego śmierci na krzyżu. Kapłani święcą również palmy. Niedziela palmowa rozpoczyna najważniejszy w istocie wiary chrześcijańskiej Wielki Tydzień. Jak go obchodzić?

– Trzeba wziąć udział w całym Triduum Paschalnym, czyli w tych trzech najważniejszych dniach naszej wiary. Wielki Czwartek – ustanowienie Kapłaństwa i Eucharystii, Wielki Piątek – dzień męki i śmierci, kiedy wspominamy wydarzenie zbawczej męki i śmierci na Golgocie, oraz Wielka Sobota, kiedy Chrystus jest złożony w grobie i jest cisza w kościele. Nie dzwonią dzwony, nie grają organy. To Triduum Paschalne kończy się dopiero porankiem zmartwychwstania, kiedy rozbrzmiewa radosne Alleluja – mówi ksiądz Radosław Ciesielski z Parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty na jeleniogórskim Zabobrzu.

A jak sami wierni podchodzą do Wielkanocy? W nieoficjalnych rankingach jest traktowane z mniejszym sentymentem od Bożego Narodzenia, choć święto to jest ważniejsze rangą od grudniowej Gwiazdki. Zanikła niemal zupełnie tradycja śpiewania pieśni wielkanocnych, a wielu chrześcijan na Wielkanoc „ucieka” z domu, by spędzić święta na krótkich, wiosennych wakacjach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Patrolowali jezioro

Utrudnienia na trasach rowerowych

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~prorok 16-03-2008 12:49
<i> regulamin złamany </i>
zloty666 16-03-2008 14:30
Święta Wielkanocne są uważane ogólnie za mniej Rodzinne niż Boże Narodzenie. Wszyscy, którzy mają możliwość wyjeżdżają z domu.
piipi 16-03-2008 14:38
...Niedziela Palmowa,czyli UPAMIETNIENIE wjazdu Chrystusa do Jerozolimy.~Bylam dzisiaj w kosciele,a tam tak radosnie kolorowo !!. ~ilekroc mysle o Jezusie z Nazaretu,to przypominaja mi sie te slowa : ......do KONCA ich umilowal.....ew.sw.Jana 13,1.
~_rymcycymcy___ 16-03-2008 16:54
A Śmigus-dungus ...hmm ? To najważniejsze święto, bo jedyne wesołe w naszej tradycji. Ja tylko czekam na dzień kiedy będę mógł poganiać za panienkami z naszej ulicy z psikawką ;)
piipi 16-03-2008 19:29
...tak mysle i mysle....a gdzie jest Nasza MOCHEROWA...ona na pewno...juz jajeczka maluje !! ~Dobra Kobiecino...cieplo-moherowe pozdrowienia dla Ciebie od piipi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Zmiany na Ogińskiego

Informacja wojewody w sprawie koronawirusa

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Budowa drogi S3

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
773
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%